Ekologické domy: nadmerný skleník slúži ako domov pre holandskú rodinu

Ekologické domy

Ekologické domy sú príťažlivé nie len kvôli minimalizovaniu dopadu na životné prostredie ale aj preto, lebo architektom dávajú priestor pre navrhovanie naozaj originálnych riešení. V júni 2015 sa rozhodla holandská rodina presťahovať do domu, ktorý bol navrhnutý študentami  Rotterdamskej Univerzity a postavený ako nadrozmerný skleník.

Ekologické domy využívajú  všetky aspekty obnoviteľnosti

Dom bol postavený v rámci projektu CHIBB (Concept House Institute of Building- and Business-Inštitút koncepčných domov). V rámci tohto projektu navrhujú študenti pod dozorom koncepty budov, ktoré sú originálne a inovatívne. Využívajú  všetky aspekty obnoviteľnosti  ako minimalizovanie spotreby energií, využívanie zdrojov, manažment vody, ekológiu a mobilitu. Zameriavajú sa na optimálny tvar, orientáciu a využitie slnka, svetla, vzduchu a zelene. V praxi to znamená efektívne a opakované využívanie materiálov, recyklácia a spájanie funkcií.  Tento dom je teda samo-obnoviteľný v rámci  jedla a energie a použitá voda sa využíva na hydratáciu pestovaných plodín.

Helly Scholtenová s manželom a dvoma dcérami sa do tohto domu nasťahovali v rámci trojročného experimentu s tým, že pomáhajú univerzite testovať možnosti tohto domu v Rotterdame. Dom je vlastne nadrozmerný skleník, postavený najmä z dreva a skla. Má 135 m² a interiér pozostáva z troch spální a pracovne. Vrch domu tvorí veľká strešná záhrada, kde si rodina dopestuje svoju vlastnú zeleninu.  Zvonka je na stene umiestnená takisto vertikálna záhrada a v lete rodina plánuje rozšíriť pestovanie zeleniny aj na tejto ploche.

Je ešte čo zlepšovať

Teplotu v dome možno kontrolovať jednoducho otvorením systému okien. Dom nemá solárne panely, ale využíva solárny ohrev vody. Takisto zbiera dažďovú vodu do šiestich veľkých zásobníkov, ktorá sa potom použije na zavlažovanie a splachovanie. Holly Scholtenová však poznamenala, že ešte je priestor na zlepšovanie, lebo  v lete je v dome niekedy naozaj veľmi teplo a v zime, keď nefunguje kúrenie, musia nosiť aj vnútri domu kabáty. V kuchyni sa takisto vyskytlo pár problémov pri používaní niektorých spotrebičov, takže si rodina svojpomocne nainštalovala na záhrade malý sporák, ktorý využívajú takisto ako kuchynku.

Experiment, ktorý do budúcnosti predpokladá výnosné podnikanie

Helly Scholtenová pracuje ako dizajnérka, takže dom si sama zariadila a dekorovala, ale v dome, ktorý je vlastne veľký skleník, je momentálne viac rastlín ako nábytku. Rodina Scholtenovcov sa odsťahuje v roku 2018 a potom by mal byť dom predaný v hodnote asi 490 tisíc eur. Helly Scholtenová dokumentuje toto experimentálne bývanie aj so svojou rodinou prostredníctvom sociálnych sietí a webovej stránky, ktoré možno verejne sledovať. Aj napriek nedostatkom tvrdí, že už by sa s rodinou do klasického domu nevrátili a v budúcnosti uvažujú nad off-gridovým bývaním na vode.

 

Zdroje:

http://www.hellyscholten.com/home-1

https://www.instagram.com/greenhouse_living/

http://concepthousevillage.nl/en/concept-houses/chibb.html

Podobné články:

Nulový montovaný dom Biospehere 2.0 – dostatok energie kdekoľvek

Moderný dom: 6 spôsobov, ako pridať funkcie pasívneho solárneho dizajnu

 

 

 

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail