Moderný dom: 6 spôsobov, ako pridať funkcie pasívneho solárneho dizajnu

moderný dom

Ako spraviť z vášho už existujúceho domu energeticky moderný dom? Hľadáte spôsob, ako znížiť účet za elektrinu, skrátiť svoju uhlíkovú stopu na našej planéte a ukázať sa pred susedmi? Tu je 6 spôsobov, ako získavať slnečnú energiu bez nákladov, zraziť náklady na elektrickú energiu, znížiť emisie a zapôsobiť na svojich priateľov vedeckými poznatkami.

Dobrou správou je, že nemusíte postaviť zbrusu nový domov, aby ste dokázali ťažiť z výhod energeticky šetrných stavebných techník.

Moderný dom využíva techniky pasívneho solárneho dizajnu a šetrného prístupu k prírode

1) Teplo zachytené v materiáloch

Všimli ste si, že dlaždice na vašej fasáde alebo kolo bazénu ostanú horúce aj po západe slnka? To preto, že podlahy z nepálených tehál, kameniny a betónu ukladajú slnečné teplo počas dňa. Vzhľadom na to horúci vzduch stúpa nahor, toto teplo sa v noci uvoľňuje a tak pomocou podláh a stien z rôznych materiálov môžete zachovať vzduch, ktorý vás v dome obklupuje príjemný a teplý aj keď spíte.

2) Listnaté stromy

Pestovaním listnatých stromov na severnej strane vášho domu získavate v lete chladivý tieň, ale naopak, v zime keď týmto sromom opadajú listy, prepúšťajú lúče zimného slnka k stenám vášho domu. Vinič naťahaný pozdĺž severnej verandy poskytuje rovnaký účinok. Uistite sa, že stromy, ktoré si vyberiete sú vhodné pre váš región a nezabudnite sa spýtať svojho záhradníka, ktoré stromy sú najvhodnejšie pre pôdu, ktorá sa nachádza v okolí domu. Môžete si vybrať aj také stromy o ktorých viete, že ich počet bol v poslednej dobe zredukovaný ľudskou činnosťou.

3) Strešné okná a svetlíky

Umiestnením strešných okien a svetlíkov v streche môže získať svetlo v tmavých častiach vášho domu. To znižuje potrebu dodatočného umelého osvetlenie počas dňa a umožňuje pekný výhľad na hviezdy a mesiac v noci. Väčší svetlík možno umiestniť aj nad vaňou s cieľom vychutnať si pohľad na plávajúce mraky pri kúpeli.

4) Tieniace stromy a menej otravného hmyzu

Výsadba rady tieniacich stromov – teda stromov, ktoré si uchovávajú listy po celý rok – pozdĺž náveternej strany domu vás bude chrániť pred nepohodlím počas celého roka. V lete pred horúcim popoludňajším slnkom, ale taktiež v v zime počas chladných zimných vetrov. Všetky tieto stromy vytvárajú stanovištia pre hniezdenie vtákov, čo pre vás bude znamenať menej hmyzu, ktorý by vám neustále liezol do uší práve keď si  chcete zdriemnuť na verande s otvorenými ústami. Vtáky tiež znamenajú príjemné ozvučenie vášho domova a krajší ranný tón budíka, ako má váš iPhone.

 5) Veľké okná

Umiestnenie veľkých okien na južnej strane vášho domu (môžu byť otvorené počas horúcich dní) umožňuje, aby vzduch prúdil cez váš dom od severu k juhu. To znižuje náklady na klimatizáciu a prispieva k celkovej zmene klímy v dome. Počas dní, kedy veje príjemný vánok môžete stáť vo dverách na verande s uterákom cez rameno a tváriť sa, ako jeden z týchto modelov v reklame na šampón.

6) Postavte si ďalšiu garáž

Vybudovanie garáže, alebo aspoň krytého prístrešku na západnej strane vášho domu vás ochráni pred slnkom a môže sa stať jedným z tých úžasných momentov, kedy sa upevní „puto otec a syn „. Je to na vás, ale pravdepodobnejšie je, že účelom bude postaviť garáž pre svoje ďalšie autá, ktoré sú zatiaľ pokryté prachom a peľom z okolitých stromov.

Moderné domy, ktoré majú toto vybavenie nepotrebujú v lete chladenie a v zime im stačí dokurovať malou pecou alebo krbom na drevo. Implementáciou pasívneho solárneho dizajnu môžeme znížiť našu závislosť na fosílnych palivách tým, že napodobníte matku prírodu, pretože ona vie, čo sa robí.

Zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail