Ako vybrať klimatizáciu a nepreplatiť zariadenie ani spotrebu elektriny

klimatizacia

Napriek tomu, že v našich končinách klimatizácia v domácnostiach ani zďaleka nie je bežná, jej obľúbenosť každým rokom rastie. Spôsobené je to nielen ich čoraz väčšou dostupnosťou, ale aj stále lepšími parametrami, či už na poli spotreby energie alebo pohodlnosti ovládania. Klimatické prognózy navyše stále častejšie potvrdzujú, že otepľovať sa bude aj u nás.

Existuje viacero možností, ako si doma zabezpečiť chládok a podmienky, v ktorých bežný človek dokáže prežiť bez neustáleho potenia sa a sprchovania. Naše staré matere by asi povedali, že „základom je mať dobré tienenie“. Hoci majú z časti pravdu, ani tá najlepšia tieniaca technika nedokáže zabezpečiť prúd studeného vzduchu, vie maximálne zamedziť tomu, aby vás doma obmedzovalo priame slnečné svetlo.

Ak zvažujete kúpu klimatizácie, je dobré vedieť, aké parametre sú do vášho bývania vhodné a ako pristupovať k cenám.

Oplatí sa lacnejšia klimatizácia?

Ako to už väčšinou býva, s lacnejšou voľbou prichádza aj menej muziky. Najlacnejšie klimatizácie sú zväčša hlučnejšie, a tak sa s nimi ťažšie spí. Často majú iba jednoduchý LED displej s ikonami, ktoré môžu byť z diaľky horšie čitateľné a samozrejme netreba zabúdať ani na zväčša nižší výkon lacnejších klimatizačných jednotiek. V neposlednom rade spomenieme aj vysokú spotrebu energie lacnej klímy. Takúto klímu kúpite zväčša za sumy od 350,- eur.

Aké výhody má kúpa drahšej klímy?

klimatizaciaDrahšie klimatizačné jednotky sú v úplne inej lige (cenovej aj hodnotovej). Pri ich kúpe často získate v jednom balení hneď 5 rôznych typov zariadení (chladenie, vykurovanie, čistenie vzduchu, vetranie, zvlhčovanie a odvlhčovanie), automatické čistenie filtra, 3D senzory, ktoré zamedzujú priamemu prúdu vzduchu na osoby a obmedzujú tak prievan a tiež senzory, ktoré sa postarajú o rovnomernú distribúciu studeného a filtrovaného vzduchu do každej časti miestnosti.

Samozrejmosťou je zabudovaná Wi-Fi, takže jednotku môžete ovládať aj zo svojho smartfónu, nech ste hoci aj v Austrálii.

Kam umiestniť klimatizáciu?

Základné dve pravidlá, kam umiestniť klimatizáciu, sú:

– umiestniť ju mimo priameho slnečného svetla (ak bude na slnku, klíma bude mať viac práce s ochladením miestnosti a tiež sa pravdepodobne bude častejšie kaziť),
– najlepším variantom je jednotku dať na severnú stranu domu (samozrejme, ak je to možné), ktorá je najchladnejšia.

Klimatizáciu si vyberajte aj na základe veľkosti miestnosti

Ak disponujete veľkou obývacou miestnosťou (napr. 85 m2), ktorá je napr. spojená s kuchyňou, potrebovať budete jednotku s výkonom približne 7 kW. Do menšej spálne s rozlohou cca 45 m2 vám plne postačí polovičný výkon.

Príkladom na mieru šitého prístupu, kedy si môžete vybrať cenovo dostupné a variabilné riešenia je klimatizácia od ZSE. V práve prebiehajúcej akcii dokonca dostanete lacnejšiu elektrinu práve v mesiacoch, kedy budete klímu najčastejšie využívať. Pozrite sa, ako je to jednoduché:

klima
Viac sa dozviete priamo na stránke: Klimatizácia aj s výhodnejšou elektrinou.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail