6 alternatív, ktoré môžu nahradiť fosílne palivá, ale málo sa o nich hovorí

Lukas P.

Fosílne palivá sú cennými prírodnými zdrojmi energie, ale ich spaľovanie vytvára nebezpečné emisie, ktoré ovplyvňujú klimatické zmeny. Aké sú alternatívy?

fosílne palivá

V oblasti využívania obnoviteľných zdrojov je momentálne najvyužívanejšou energia zo slnka, najmä v kombinácii s batériami, ktoré dokážu uskladniť prebytočnú energiu. Využíva sa aj vietor a to najmä v krajinách s morským pobrežím, kde vznikajú futuristické offshore veterné farmy. Fosílne palivá však majú aj ďalšie potenciálne alternatívy, ktoré sa dajú využiť pri preprave, batériách do smartfónov či zásobovaní domácností. Ktoré to sú?

Vodík

Vodík je zdrojom tepla a elektrickej energie, ktorý neprodukuje žiadne emisie. Viacerí výrobcovia automobilov plánujú produkciu modelov na vodík. Ten sa však dá využiť aj pri hromadnej doprave či v domácnostiach pomocou systémov na jeho skladovanie. Problémom pri využití vodíka je ale to, že je veľmi ťažké extrahovať v takých objemoch, aké sú potrebné napríklad pre vlaky alebo autá. Pri najbežnejšej metóde- extrakcii z metánového plynu sa totiž zároveň uvoľňuje nežiaduci CO2.
fosílne palivá

Použitý olej

Na svete sa každodenne spotrebuje obrovské množstvo oleja, ktorý sa po použití vyhodí. Čo ak by bolo možné takýto použitý olej nahradiť napríklad pri autách, ktoré poháňajú fosílne palivá alebo na vyhrievanie domácností? Teoreticky je to možné, ale nie celkom ľahké. Vyžaduje to totiž náročnú modifikáciu systémov a aj v takom prípade je použitie surového oleja zatiaľ nebezpečné.
fosílne palivá

Odpad

Vhodná recyklácia odpadu dokáže produkovať elektrickú energiu. Niektoré krajiny, ako napríklad Švédsko dokonca dovážajú odpad z iných krajín a dokáže z neho vyprodukovať viac energie, než ktorákoľvek iná krajina na svete. Takýto spôsob energie ma však aj svoje negatíva. Samotné spaľovanie totiž nie je veľmi ekologický spôsob a počas neho sa do ovzdušia či pôdy môžu uvoľňovať škodlivé látky, podobné tým, ktoré produkujú fosílne palivá.
fosílne palivá

Exkrementy

Áno, aj tento materiál sa dá využiť ako zdroj energie. Je totiž možné vybudovať bioreaktory, ktoré dokážu extrahovať zemný plyn z ľudských alebo zvieracích výkalov. Tie sa dokonca pomocou nových technológií dajú konvertovať na vodík. Negatívom je očividný fakt, že práca s takýmto materiálom nie je veľmi lákavá.

Drevo

Ľudia drevo využívajú už od svojho počiatku. V niektorých častiach sveta sú dokonca stále populárne kachle na drevo. To sa však dá využiť aj na produkciu elektrickej energie. Takisto existuje technológia, ktorá z dreva dokáže vytvoriť vysoko-energetický plyn. Problémom je ale to, ťažba dreva je už teraz pre našu planétu obrovskou záťažou. Ďalšia ťažba by preto mohla priniesť viac škody ako úžitku.

Ľudský pohyb

Behanie je zdravý a populárny šport. Aj kvôli tomu čoraz viac vedcov uvažuje o využití energie, ktorú ľudské telo produkuje počas športu. Tá by napríklad mohla zásobovať nositeľné zariadenia, batérie v našich smartfónoch. Takýto spôsob by mohol pomôcť obmedziť našu závislosť na elektrickej sieti a nepriamo tak pomôcť našej planéte.
Zdroj:
https://www.inverse.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.