Hyundai oznámil, že v roku 2018 predstaví auto na vodík, ktoré bude mať nízku cenu a dlhý dojazd

auto na vodík

Nové auto na vodík od  Hyundai by malo stáť o polovicu menej než ich starší model Tucson a dojazd až 600 kilometrov.

Auto na vodík bude nástupcom modelu Tuscon

Hyundai na nedávnej konferencii zverejnil podrobnosti o novom pripravovanom modeli auta. Malo by ísť o auto na vodík, nástupcu vodíkového FCV (fuel-cell vehicle) Tucson. Produkciu a využívanie takýchto áut aktívne podporuje aj juhokórejská vláda, ktorá na tej istej konferencii uviedla, že do konca tejto dekády by chcela na svojich cestách 10 tisíc FCV áut. FCV je typ hybridného vozidla, ktoré namiesto motora používa palivové články. Tie generujú elektrickú energiu, ktorá poháňa motor a to zvyčajne s využitím kyslíka zo vzduchu a stlačeného vodíka. Väčšina takýchto modelov je klasifikovaných ako vozidlá, ktoré neprodukujú žiadne emisie, iba vodu a teplo. Transport a skladovanie vodíka však môže vytvárať znečisťujúce látky.

auto na vodík

Vláda ponúkne štedrý príspevok na auto na vodík

Nové auto na vodík zatiaľ nemá oficiálne meno, ale jeho cena by mala byť asi 49 tisíc eur. Juhokórejská vláda však pre obyvateľov tejto krajiny plánuje pri kúpe takéhoto modelu auta štedrý štátny príspevok až do výšky 22 tisíc eur, takže konečná cena by sa mala pohybovať okolo  27 tisíc eur. Hyundai chce týmto modelom konkurovať japonskej Honde a Toyote a dosiahnuť úspech, ktorý sa celkom nepodarilo dosiahnuť s modelom Tucson. Ten bol predstavený v roku 2013 ako prvé masovo vyrábané FCEV (fuel cell electric vehicle), ale nedosiahol očakávaný záujem. Doteraz sa vyrába v malých množstvách a po celom svete bolo predaných iba 544 kusov. To bolo zrejme spôsobené vysokou cenou a nedostatkom vodíkových čerpacích staníc v Južnej Kórei, ale sú to momentálne všeobecne dôvody prečo je zatiaľ takýchto najekologickejších áut na cestách stále pomerne málo.

Auto na vodík predstavia v roku 2018

Hyundai už o novom modeli prezradil viac detailov. Auto na vodík by mala mať dojazd približne 600 kilometrov a malo by byť väčšie než kompaktné SUV. V porovnaní s modelom Tuscon by malo mať takisto väčšiu batériu a menší motor. Hyundai chce nový model oficiálne predstaviť v roku 2018, kedy sa budú v juhokórejskom hlavnom meste Soul konať zimné olympijské hry.

Zdroj:

http://www.autoblog.com/

http://www.hyundai.sk/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail