Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Daniel K.

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

 • Prejdite na elektronický spôsob komunikácie (nastavte si zasielanie faktúr e-mailom, plaťte a prijímajte platby bankovým prevodom namiesto poštových poukážok,….). U nás si všetko pohodlne nastavíte a vybavíte v rámci online účtu na www.zse.sk.
 • Ak je to aspoň trochu možné, prekonajte svoje pohodlie a do práce choďte pešo, na bicykli alebo kolobežke.
 • Využitie hromadnej dopravy (autobus, trolejbus, električka, vlak) je vždy šetrnejšie k prírode ako použitie vlastného auta.
 • Ak cestujete autom na dlhšiu vzdialenosť, ponúknite odvoz aj ďalším cestujúcim, napr. formou spolujazdy.
 • Snažte sa vyhýbať využívaniu leteckej dopravy, ktorá najviac znečisťuje životné prostredie.
 • Namiesto kupovania vody v plastových fľašiach si noste vlastnú eko fľašku alebo eko pohár na kávu.
 • Do obchodu si noste vlastnú nákupnú tašku a látkové vrecúška na potraviny (na ovocie, zeleninu, pečivo). Neberte si plastové tašky a plastové vrecúška z obchodu, ak to nie je naozaj nevyhnutné. Aj škatuľu s topánkami môžete predsa odniesť v ruke.
 • Nenakupujte zbytočne do zásoby veľa potravín, kozmetiky a drogérie. Nakupujte až vtedy, keď spotrebujete to, čo máte doma.
 • Ak idete na obed do reštaurácie a chcete si jedlo zobrať so sebou, prineste si vlastný obedár/nádobku. Ušetríte tak množstvo obalov, ktoré inak hneď vyhodíte.
 • Vyskúšajte si nakupovanie v bezobalovom obchode. Ich počet rastie a už sú aj v množstve okresných miest.
 • Pred nákupom nového oblečenia či elektroniky zvážte, či danú vec naozaj potrebujete. Nová vec väčšinou nahradí staršiu, ktorá sa tak stáva odpadom. Nezabudnite, že aj nová vec, ktorú ste si práve kúpili, si vyžiadala pri svojej výrobe množstvo surovín a energie a sama sa po čase stane odpadom.
 • Snažte sa kupovať veci, ktoré sú vyrobené z prírodných a recyklovateľných materiálov, napr. bambusová kefka, drevené/nerezové kuchynské náradie, hračky z prírodného korku alebo dreva, a podobne. Dlhšie vám vydržia a príroda to ocení.
 • Ak si chcete oživiť šatník, vyskúšajte zájsť do second-handu alebo na swap, kde si môžete vymeniť svoje kúsky oblečenia. Obľúbené sú aj rôzne susedské burzy, bazáre či blšie trhy, kde môžete nájsť originálne veci s vlastným príbehom.
 • Oblečenie, ktoré už nenosíte, môžete posunúť rodine, známym alebo ľuďom v núdzi. Podporujte domácich výrobcov a pestovateľov – lokálne výrobky nemusia putovať cez pol zemegule, aby pristáli na pultoch v našich obchodoch.
 • Aj znížením konzumácie mäsových a živočíšnych výrobkov môžete výrazne ovplyvniť to, ako bude naša planéta vyzerať o pár rokov.
 • Energeticky najnáročnejšie pri svojej produkcii a najmenej šetrné voči našej planéte je hovädzie mäso. Potom nasleduje bravčové a energeticky najšetrnejšie je kuracie mäso.
 • Neplytvajte zbytočne potravinami, radšej sa pokúste použiť všetko jedlo z chladničky alebo z komory.
 • Odpad z jedla môžete kompostovať nielen v záhrade pri rodinnom dome, ale je to možné aj v byte. Bioodpad na kompost premieňajú mikroorganizmy, prípadne vo vermikompostéri pomáhajú  dážďovky. Cieľom je vrátiť živiny späť do pôdy v podobe prírodného hnojiva.Nemusíte sa pritom obávať zápachu ani neporiadku.
 • Pokazené veci hneď nevyhadzujte, ale dajte ich opraviť, prípadne ich skúste využiť na niečo iné.
 • Recyklovaním a triedením odpadu vo vašej domácnosti pomáhate znižovať množstvo komunálneho odpadu na skládkach a šetríte prírodné zdroje a suroviny, ktoré môžu byť ďalej využité. Veľmi nenáročné je triediť aspoň plasty, papier, sklo a kovy.
 • Ak máte možnosť, pozrite si ponuku vášho obľúbeného reťazca v mobilnej aplikácii alebo na webe, namiesto toho, aby ste si brali papierové letáky.
 • Snažte sa aspoň občas zapojiť do iniciatív zameraných na ochranu životného prostredia, napríklad vo forme zbierania odpadkov vo vašom okolí, prípadne v prírode.
 • Využívaním ekologických čistiacich prostriedkov zabraňujete znečisteniu vody a prírody.
 • Aj v prípade kozmetiky radšej siahnite po tej prírodnej a netestovanej na zvieratách. Mnohé značky, dostupné v bežných drogériách, už ponúkajú aj prírodnú kozmetiku v recyklovateľných obaloch.

Pripravila Zuzana Bednárová v spolupráci so Zelenými poradcami ZSE.

Články zo série Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť:
Časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu
Časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne
Časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty
Časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Zuzana Dutková – Udržateľnosť je zábavná

Trápila ju ľudská márnivosť a konzum. Aj preto založila Platformu udržateľnosti, začala šiť látkové vrecúška na nákupy v bezobalových obchodoch, organizovať bratislavské SWAPY a verejné...

Majme úctu k minulosti, prejavme zodpovednosť voči budúcnosti

Vyštudovala filozofiu a dejepis na Univerzite Komenského. Chcela sa stať učiteľkou, ale slabá finančná motivácia ju nakoniec priviedla k práci v potravinách v Rakúsku. Svoje poslanie učiteľky naplnila...

Energetický štítok práčky a tipy, ako ušetriť

Práčka spotrebuje v domácnosti približne 11 % z celkovej spotreby elektrickej energie. Preto je pri kúpe dôležité „čítať“ energetický štítok práčky, ktorý najviac napovie o energetickej...

Ako nám pomôžu vonkajšie žalúzie pri týchto horúčavách?

Spravidla platí, že v takýchto horúčavách nám vnútorná teplota v rozmedzí 21-24°C až tak nevadí. Keď sa však vonkajšia teplota šplhá nad 30°C a viac,...

Ako ušetriť: chladnička a mraznička v lete

Obdobie letných horúčav sa k nám pomaly ale isto blíži. Aby ste udržali svoj účet za energiu pod kontrolou, vyžadujú si vaša chladnička a mraznička chvíľu...

Všetci by sme mali byť zdravými aktivistami

Moderátor, autor úspešného podcastu, aktivista a greenfluencer, ktorý má vo svojej genetickej výbave výraznú zvedavosť a odvahu. Vo svojom podcaste Sabo sebou sa venuje všetkým...

Ako schladiť byt či dom bez klimatizácie?

Teploty nám prekročili hranicu 20 ˚C a začínajú stúpať k 30 ˚C. Keďže sa väčšine z nás  nepodarí tráviť celé leto pri vode, pravdepodobne sa...

Energetický certifikát domu časť 3: ako stavať úsporný dom

Už v minulej časti našej série sme spomenuli faktory, s ktorými musí architekt počítať pri navrhovaní energeticky úspornej budovy. Pripomeňme si teda, čo ovplyvňuje energetickú náročnosť stavieb...

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...