Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Daniel K.

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

 • Prejdite na elektronický spôsob komunikácie (nastavte si zasielanie faktúr e-mailom, plaťte a prijímajte platby bankovým prevodom namiesto poštových poukážok,….). U nás si všetko pohodlne nastavíte a vybavíte v rámci online účtu na www.zse.sk.
 • Ak je to aspoň trochu možné, prekonajte svoje pohodlie a do práce choďte pešo, na bicykli alebo kolobežke.
 • Využitie hromadnej dopravy (autobus, trolejbus, električka, vlak) je vždy šetrnejšie k prírode ako použitie vlastného auta.
 • Ak cestujete autom na dlhšiu vzdialenosť, ponúknite odvoz aj ďalším cestujúcim, napr. formou spolujazdy.
 • Snažte sa vyhýbať využívaniu leteckej dopravy, ktorá najviac znečisťuje životné prostredie.
 • Namiesto kupovania vody v plastových fľašiach si noste vlastnú eko fľašku alebo eko pohár na kávu.
 • Do obchodu si noste vlastnú nákupnú tašku a látkové vrecúška na potraviny (na ovocie, zeleninu, pečivo). Neberte si plastové tašky a plastové vrecúška z obchodu, ak to nie je naozaj nevyhnutné. Aj škatuľu s topánkami môžete predsa odniesť v ruke.
 • Nenakupujte zbytočne do zásoby veľa potravín, kozmetiky a drogérie. Nakupujte až vtedy, keď spotrebujete to, čo máte doma.
 • Ak idete na obed do reštaurácie a chcete si jedlo zobrať so sebou, prineste si vlastný obedár/nádobku. Ušetríte tak množstvo obalov, ktoré inak hneď vyhodíte.
 • Vyskúšajte si nakupovanie v bezobalovom obchode. Ich počet rastie a už sú aj v množstve okresných miest.
 • Pred nákupom nového oblečenia či elektroniky zvážte, či danú vec naozaj potrebujete. Nová vec väčšinou nahradí staršiu, ktorá sa tak stáva odpadom. Nezabudnite, že aj nová vec, ktorú ste si práve kúpili, si vyžiadala pri svojej výrobe množstvo surovín a energie a sama sa po čase stane odpadom.
 • Snažte sa kupovať veci, ktoré sú vyrobené z prírodných a recyklovateľných materiálov, napr. bambusová kefka, drevené/nerezové kuchynské náradie, hračky z prírodného korku alebo dreva, a podobne. Dlhšie vám vydržia a príroda to ocení.
 • Ak si chcete oživiť šatník, vyskúšajte zájsť do second-handu alebo na swap, kde si môžete vymeniť svoje kúsky oblečenia. Obľúbené sú aj rôzne susedské burzy, bazáre či blšie trhy, kde môžete nájsť originálne veci s vlastným príbehom.
 • Oblečenie, ktoré už nenosíte, môžete posunúť rodine, známym alebo ľuďom v núdzi. Podporujte domácich výrobcov a pestovateľov – lokálne výrobky nemusia putovať cez pol zemegule, aby pristáli na pultoch v našich obchodoch.
 • Aj znížením konzumácie mäsových a živočíšnych výrobkov môžete výrazne ovplyvniť to, ako bude naša planéta vyzerať o pár rokov.
 • Energeticky najnáročnejšie pri svojej produkcii a najmenej šetrné voči našej planéte je hovädzie mäso. Potom nasleduje bravčové a energeticky najšetrnejšie je kuracie mäso.
 • Neplytvajte zbytočne potravinami, radšej sa pokúste použiť všetko jedlo z chladničky alebo z komory.
 • Odpad z jedla môžete kompostovať nielen v záhrade pri rodinnom dome, ale je to možné aj v byte. Bioodpad na kompost premieňajú mikroorganizmy, prípadne vo vermikompostéri pomáhajú  dážďovky. Cieľom je vrátiť živiny späť do pôdy v podobe prírodného hnojiva.Nemusíte sa pritom obávať zápachu ani neporiadku.
 • Pokazené veci hneď nevyhadzujte, ale dajte ich opraviť, prípadne ich skúste využiť na niečo iné.
 • Recyklovaním a triedením odpadu vo vašej domácnosti pomáhate znižovať množstvo komunálneho odpadu na skládkach a šetríte prírodné zdroje a suroviny, ktoré môžu byť ďalej využité. Veľmi nenáročné je triediť aspoň plasty, papier, sklo a kovy.
 • Ak máte možnosť, pozrite si ponuku vášho obľúbeného reťazca v mobilnej aplikácii alebo na webe, namiesto toho, aby ste si brali papierové letáky.
 • Snažte sa aspoň občas zapojiť do iniciatív zameraných na ochranu životného prostredia, napríklad vo forme zbierania odpadkov vo vašom okolí, prípadne v prírode.
 • Využívaním ekologických čistiacich prostriedkov zabraňujete znečisteniu vody a prírody.
 • Aj v prípade kozmetiky radšej siahnite po tej prírodnej a netestovanej na zvieratách. Mnohé značky, dostupné v bežných drogériách, už ponúkajú aj prírodnú kozmetiku v recyklovateľných obaloch.

Pripravila Zuzana Bednárová v spolupráci so Zelenými poradcami ZSE.

Články zo série Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť:
Časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu
Časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne
Časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty
Časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...