Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Daniel K.

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

 • Prejdite na elektronický spôsob komunikácie (nastavte si zasielanie faktúr e-mailom, plaťte a prijímajte platby bankovým prevodom namiesto poštových poukážok,….). U nás si všetko pohodlne nastavíte a vybavíte v rámci online účtu na www.zse.sk.
 • Ak je to aspoň trochu možné, prekonajte svoje pohodlie a do práce choďte pešo, na bicykli alebo kolobežke.
 • Využitie hromadnej dopravy (autobus, trolejbus, električka, vlak) je vždy šetrnejšie k prírode ako použitie vlastného auta.
 • Ak cestujete autom na dlhšiu vzdialenosť, ponúknite odvoz aj ďalším cestujúcim, napr. formou spolujazdy.
 • Snažte sa vyhýbať využívaniu leteckej dopravy, ktorá najviac znečisťuje životné prostredie.
 • Namiesto kupovania vody v plastových fľašiach si noste vlastnú eko fľašku alebo eko pohár na kávu.
 • Do obchodu si noste vlastnú nákupnú tašku a látkové vrecúška na potraviny (na ovocie, zeleninu, pečivo). Neberte si plastové tašky a plastové vrecúška z obchodu, ak to nie je naozaj nevyhnutné. Aj škatuľu s topánkami môžete predsa odniesť v ruke.
 • Nenakupujte zbytočne do zásoby veľa potravín, kozmetiky a drogérie. Nakupujte až vtedy, keď spotrebujete to, čo máte doma.
 • Ak idete na obed do reštaurácie a chcete si jedlo zobrať so sebou, prineste si vlastný obedár/nádobku. Ušetríte tak množstvo obalov, ktoré inak hneď vyhodíte.
 • Vyskúšajte si nakupovanie v bezobalovom obchode. Ich počet rastie a už sú aj v množstve okresných miest.
 • Pred nákupom nového oblečenia či elektroniky zvážte, či danú vec naozaj potrebujete. Nová vec väčšinou nahradí staršiu, ktorá sa tak stáva odpadom. Nezabudnite, že aj nová vec, ktorú ste si práve kúpili, si vyžiadala pri svojej výrobe množstvo surovín a energie a sama sa po čase stane odpadom.
 • Snažte sa kupovať veci, ktoré sú vyrobené z prírodných a recyklovateľných materiálov, napr. bambusová kefka, drevené/nerezové kuchynské náradie, hračky z prírodného korku alebo dreva, a podobne. Dlhšie vám vydržia a príroda to ocení.
 • Ak si chcete oživiť šatník, vyskúšajte zájsť do second-handu alebo na swap, kde si môžete vymeniť svoje kúsky oblečenia. Obľúbené sú aj rôzne susedské burzy, bazáre či blšie trhy, kde môžete nájsť originálne veci s vlastným príbehom.
 • Oblečenie, ktoré už nenosíte, môžete posunúť rodine, známym alebo ľuďom v núdzi. Podporujte domácich výrobcov a pestovateľov – lokálne výrobky nemusia putovať cez pol zemegule, aby pristáli na pultoch v našich obchodoch.
 • Aj znížením konzumácie mäsových a živočíšnych výrobkov môžete výrazne ovplyvniť to, ako bude naša planéta vyzerať o pár rokov.
 • Energeticky najnáročnejšie pri svojej produkcii a najmenej šetrné voči našej planéte je hovädzie mäso. Potom nasleduje bravčové a energeticky najšetrnejšie je kuracie mäso.
 • Neplytvajte zbytočne potravinami, radšej sa pokúste použiť všetko jedlo z chladničky alebo z komory.
 • Odpad z jedla môžete kompostovať nielen v záhrade pri rodinnom dome, ale je to možné aj v byte. Bioodpad na kompost premieňajú mikroorganizmy, prípadne vo vermikompostéri pomáhajú  dážďovky. Cieľom je vrátiť živiny späť do pôdy v podobe prírodného hnojiva.Nemusíte sa pritom obávať zápachu ani neporiadku.
 • Pokazené veci hneď nevyhadzujte, ale dajte ich opraviť, prípadne ich skúste využiť na niečo iné.
 • Recyklovaním a triedením odpadu vo vašej domácnosti pomáhate znižovať množstvo komunálneho odpadu na skládkach a šetríte prírodné zdroje a suroviny, ktoré môžu byť ďalej využité. Veľmi nenáročné je triediť aspoň plasty, papier, sklo a kovy.
 • Ak máte možnosť, pozrite si ponuku vášho obľúbeného reťazca v mobilnej aplikácii alebo na webe, namiesto toho, aby ste si brali papierové letáky.
 • Snažte sa aspoň občas zapojiť do iniciatív zameraných na ochranu životného prostredia, napríklad vo forme zbierania odpadkov vo vašom okolí, prípadne v prírode.
 • Využívaním ekologických čistiacich prostriedkov zabraňujete znečisteniu vody a prírody.
 • Aj v prípade kozmetiky radšej siahnite po tej prírodnej a netestovanej na zvieratách. Mnohé značky, dostupné v bežných drogériách, už ponúkajú aj prírodnú kozmetiku v recyklovateľných obaloch.

Pripravila Zuzana Bednárová v spolupráci so Zelenými poradcami ZSE.

Články zo série Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť:
Časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu
Časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne
Časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty
Časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Zelená elektrina

Už viac ako 100 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Ako správne nabíjať smartfón?

Pri nabíjaní telefónu sa mnohí ľudia dopúšťajú chýb, ktoré vedú k tomu, že sa batéria viac opotrebuje a rýchlejšie stratí svoju pôvodnú kapacitu.  Prinášame vám...

Pasívny dom – za koľko eur sa dá reálne postaviť?

Pasívny dom je navrhnutý tak, aby poskytoval vysokú kvalitu bývania a minimalizoval prevádzkové náklady. Má veľmi nízku potrebu energie na svoju prevádzku – vychádza z...

Holandskí vedci vyvinuli prototyp batérie na uskladňovanie tepla

Potreba znižovania závislosti na plyne vplyvom konfliktu na Ukrajine rapídne narastá. Holandsko možno konečne našlo riešenie, ako by milióny domácností mohli fungovať bez plynu. Lacným...

Prezidentská zelená pečať

Prezidentská kancelária predstavila začiatkom apríla nový projekt „Prezidentská zelená pečať“. Ide o ocenenie, ktoré sa bude odovzdávať za nadštandardnú obnovu verejných budov.

Revízia plynového zariadenia – všetko, čo potrebujete vedieť

Revízia plynového zariadenia je kontrola prívodu plynu a plynových spotrebičov odborne spôsobilou osobou – revíznym technikom. Jej cieľom je zabezpečiť bezporuchovú prevádzku plynových zariadení (kotlov,...

Už 3 mesiace zálohujeme PET fľaše a plechovky. Ako nám to ide?

Začiatkom roka sme vás informovali o spustení zálohového systému na Slovensku. Po niekoľkých mesiacoch realita ukazuje, že aj napriek počiatočnej nedôvere sú Slováci ochotní vracať zálohované...

Môžu solárne parky pomáhať biodiverzite?

Je možné, aby obrovské solárne parky vyrábali čistú energiu bez toho, aby mali negatívny vplyv na rastliny a živočíchy v ich blízkosti? V posledných rokoch sa po celom...

Moja spotreba elektriny výrazne narástla „bez príčiny“

Máte podozrenie, že ročné zúčtovanie za odber elektrickej energie neodráža Vašu reálnu spotrebu? Môže ísť o pokazený elektromer, pochybenie pri odpise elektrickej energie alebo vám niekto...

Jadro a plyn dostali zelenú v zelenej transformácii Európy

Európska komisia v rámci tzv. taxonómie zaradila dočasne energetiku na báze jadra a plynu medzi udržateľné zdroje energie, do ktorých sa oplatí investovať a dlhodobo môžu prinášať návratnosť....