Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne
Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre vás pripravili jednoduché tipy, vďaka ktorým môžete ušetriť.
- Pre správne a hlavne úsporné vykurovanie je v prvom rade potrebné zabrániť prekurovaniu priestorov. Každý jeden stupeň teploty navyše predstavuje vyššiu spotrebu energie až o 5 – 6 %.
- Umiestnite za radiátory reflexnú fóliu, ktorá odrazí späť do miestnosti veľkú časť tepla. Pravidelným odvzdušňovaním radiátorov zvýšite ich výkon.
- Počas vykurovacej sezóny vetrajte krátko a intenzívne a iba vtedy, keď je v miestnosti stlmený radiátor. Týmto spôsobom vymeníte vzduch, ale steny sa príliš neochladia. Dobrým spôsobom môže byť dôkladne vyvetrať vydýchaný vzduch z miestností ráno po spánku (pred odchodom z domu) a potom večer pred spánkom. Takto bude strata teploty v byte či dome minimálna, ale vzduch bude vymenený.
- Dbajte o to, aby vám počas vykurovacej sezóny závesy nezakrývali radiátory. Aj sušenie bielizne na radiátoroch vás zbytočne oberá o teplo v miestnosti.
- Regulujte teplotu v miestnostiach pomocou termohlavíc na radiátoroch. V spálni nie je nutné mať tak teplo, ako v miestnostiach, kde trávime aktívny čas (obývačka). Optimálna teplota pre spánok u väčšiny ľudí je približne 18 stupňov. V detskej izbe môžete tiež počas noci mierne znížiť teplotu.
- Pred odchodom do práce znížte teplotu vykurovania domu alebo bytu o pár stupňov a nevypínajte kúrenie úplne. Vykúriť miestnosť po celodennom odstavení kúrenia na normálnu teplotu je omnoho nákladnejšie.
- Pred odchodom z domu skontrolujte, či ste nenechali otvorené okná, cez ktoré by do miestnosti vnikal studený vzduch a ochladzoval by steny.
- Ak odchádzate na dovolenku alebo na dlhší čas mimo domu, nevypínajte kúrenie úplne. Znížte iba izbovú teplotu.
- V prípade nesprávne tesniacich okien a vchodových dverí zvážte ich výmenu za kvalitnejšie. Zabránite tak zbytočnému úniku tepla.
- Ak vám to finančná situácia umožňuje, investujte do zateplenia rodinného domu.
- Každoročná revízia kotla a plynových zariadení sa postará o ich bezpečnú, spoľahlivú a ekonomickú prevádzku.
- V prípade, ak staviate alebo rekonštruujete dom, zvážte inštaláciu rekuperácie. Je to najúspornejší spôsob vetrania.
Pripravila Zuzana Bednárová v spolupráci so Zelenými poradcami ZSE.
Články zo série Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť:
Časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu
Časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne
Časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty
Časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte
Zelená elektrina zo Slovenska
Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...