Tokio sa počas olympijských hier v roku 2020 premení na 5G smart mesto
V roku 2020 sa budú v japonskom hlavnom meste konať letné olympijské hry a pre tejto príležitosti sa Tokio vďaka najnovším technologickým riešeniam premení na smart mesto.
Intel, Toyota a NTT Docomo vytvoria smart mesto
Posledné olympijské hry v juhokórejskom Pchjongčchangu, ktoré sa skončili koncom februára, boli pôsobivé, ale sponzori a výrobcovia posledných technologických noviniek už sa pripravujú na ďalšie podujatie. V lete 2020 sa totiž budú v japonskom Tokiu konať letné olympijské hry a podľa všetkého budú nesmierne zaujímavé aj z technologickej stránky. spoločnosti Intel, NTT Docomo a Toyota napríklad oznámili svoje partnerstvo pre nadchádzajúcu olympiádu. Pri tejto príležitosti neskrývali svoje ambiciózne plány na využitie ich 5G technologických kapacít počas tejto obrovskej akcie. Intel pritom do sponzorskej dohody s olympijskými hrami zainvestoval viac než 100 miliónov dolárov.
Smart mesto pokryté 5G
Ak sme v Pchjongčchangu mohli vidieť demonštrácie virtuálnej reality a živých streamov, pre Tokio má Intel ešte vyššie ambície. Sľubuje, že sa Tokio prikryje akousi 5G prikrývkou, ktorá ho premení na smart mesto. To by malo zahŕňať živé video streamy všade naokolo, vrátane videí, premietaných na pohybujúcich sa autách a to v 4K kvalite. Čo je však viac významné, všade na štadiónoch by sa pre prístup a bezpečnosť mala využívať technológia rozpoznávania tváre. Čo sa týka známej automobilky Toyota, tá by mala v pláne pre smart mesto zohrať kľúčovú úlohu. I keď Kenichi Murata, generálny manažér pre stratégiu, zatiaľ nespresnil detaily, niečo predsa naznačil. Potenciál 5G by sa mal podľa neho prejaviť najmä v manažmente dopravy, napríklad monitorovaním servisných vozov na parkoviskách, v premávke alebo pri využívaní v ďalších mestách.
Technológia 5G
Čo sa týka samotnej 5G technológie, bohaté skúsenosti má aj KT Corp. Tá spolu s Intelom počas olympiády v Pchjongčchangu budovala siete. Zo strany spotrebiteľov voči tejto technológii stále existuje istý skepticizmus. Okrem toho budú musieť na spustenie 5G investovať nemalé prostriedky a nájsť cestu, ako sa im tieto náklady v budúcnosti vrátia. Podľa vedúceho infraštruktúry KT Corp, Jeona Hong-Beoma nie je to či dokáže 5G zarábať peniaze otázkou technológie, ale obchodnej stratégie. Nádejou je pre nich preto najmä zážitok a skúsenosť s olympiádou v Pchjongčchangu. Na jej základe totiž plánujú vyvinúť „najlepšiu aplikáciu“ pre 5G. Tá by podľa neho mala byť kľúčom k tomu, ako skutočne zarobiť peniaze. Japonsko vždy bolo a zrejme aj bude jedným z celosvetových lídrov vyvíjania a využívania technologických noviniek. Je teda takmer isté, že smart mesto Tokio nás v roku 2020 skutočne ohromí a naznačí budúcnosť a potenciál smart riešení pre dopravu, organizáciu či zábavu.
Zdroj:
https://qz.com
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...