Tesla prvý krát otestovala nákladné auto Semi s návesom

Semi

Nákladné auto Semi sa už pár krát objavilo v Nevade, ale teraz ho Tesla prvý krát testovala na diaľnici a s návesom.

Tesla Semi s návesom

Spoločnosť Tesla minulý rok oficiálne predstavila svoje prvé elektrické nákladné auto Semi. To vyvolalo množstvo záujmu, ale aj otázok. Ak by totiž tento elektrický nákladiak skutočne dosiahol to, čo výrobca sľubuje, mohlo by sa stať novým štandardom, ktorý dokáže spôsobiť revolúciu v oblasti nákladnej prepravy a najmä jej nákladov. Malo by totiž dosiahnuť doteraz bezkonkurenčný dojazd 800 km a pôsobivú akceleráciu z 0 na 100 km za 5 sekúnd (bez návesu).

Semi na 6-hodinovej trase

Nákladné auto Tesla Semi už viac krát zahliadli v uliciach amerického mesta Palo Alto v nevadskej púšti. V marci však Elon Musk oznámil, že prototyp Semi vykonal prvú testovaciu jazdu s nákladom na trase z továrne Gigafactory 1 to továrne vo Fremonte, ktorá trvá asi 5 až 6 hodín. Video, zachycujúce časť cesty ponúka pohľad na aktuálny prototyp v skutočnej prevádzke a zachytáva nákladné auto, vezúce po prvý krát aj náves s nákladom. Približne v čase 1:45 môžeme vidieť ako rýchlo dokáže toto elektrické nákladné auto akcelerovať pri vjazde na diaľnicu.

Ďalšie video zachytáva dva prototypy, opúšťajúce výrobný závod. Za povšimnutie stojí najmä to, aké tiché sú tieto elektrické nákladné autá v porovnaní s podobnými modelmi, ktoré poháňajú fosílne palivá.

Splní Semi vysoké očakávania?

Podľa viacerých zdrojov prevážali tieto nákladné autá batériové balíky, ktoré Tesla vyrába v továrni Gigafactory 1 v Nevade. Produkuje tam rôzne balíky na skladovanie elektrickej energie ako Powerpack a Powerwall, ale aj batériové balíky do elektromobilu Tesla Model 3. Po tom ako prototypy Semi opustili mesto Sacramento, mierili zrejme do amerického mesta Fremont, kde Tesla Model 3 vyrába. Tieto videá zatiaľ nedemonštrujú sľubovaný 800 km dojazd, ale aj táto šesť-hodinová trasa je pôsobivou ukážkou výkonu a schopností budúcnosti elektrických nákladných vozidiel. Tesla plánuje pokračovať s testovaním prototypov až do konca roka, predtým, než sa spustí ich produkcia. Tá je naplánovaná na rok 2019. Už do konca roka 2017 však Tesla prijala pred-objednávky na najmenej 140 kusov od desiatok spoločností z celého sveta.

Zdroj:

https://electrek.co

Zdieľajte:   Facebooktwittermail