Tesla predstavila dlho očakávané nákladné auto Semi s dojazdom až 800 km

nákladné auto

Nákladné auto Semi má dlhý dojazd, výbornú akceleráciu a jeho prevádzka je lacnejšia než podobné dieslové modely.

Nákladné auto Tesla Semi

Tesla minulý týždeň slávnostne predstavila očakávané nákladné auto, resp. elektrický ťahač s názvom Semi. Okrem bezkonkurenčného dojazdu 800 km dokáže Semi zrýchliť z 0 na 100 km za 5 sekúnd (bez návesu). S 36-tonovým nákladom by to malo trvať 20 sekúnd, pričom priemerný dieselový kamión to zvládne asi za minútu. Podľa výrobcu dokáže elektrický ťahač pomocou regeneratívneho brzdenia získať až 98% kinetickej energie späť do batérie. To zaručí takmer nekonečnú životnosť batérie. Aj keď je 800 km dojazd skutočne pôsobivý, vodiči ho budú samozrejme musieť nabíjať. Preto Tesla oznámila vznik nových Mega-nabíjacích staníc, ktoré by mali k dojazdu pridať 640 km za pol hodinu nabíjania.

nákladné auto

nákladné auto

nákladné auto

Nákladné auto ideálne na dlhé vzdialenosti

Kabína elektrického ťahača je navrhnutá tak, aby bol vodič v centre, čo zlepšuje jeho výhľad. Poskytuje dostatok miesta aj na státie. Po oboch stranách sú symetricky umiestnené dotykové obrazovky, prostredníctvom ktorých sa ovláda navigácia, monitorovanie slepých bodov a prihlasovanie k elektronickým dátam. Nákladné auto je navrhnuté na jazdu v konvoji, pričom jeden alebo viac ťahačov dokáže autonómne nasledovať vedúce vozidlo. To by malo ešte viac uľahčiť jazdy na dlhé vzdialenosti. Pri slávnostnej premiére ťahača Semi Tesla zároveň predstavila novú generáciu modelu Roadster 2020. Podľa Elona Muska je tento elektromobil najrýchlejším autom na svete.

nákladné auto

nákladné auto

nákladné auto

Nové nákladné auto aj športový Roadster

Nový Roadster druhej generácie je športový model a na 100 km/h zrýchli za 1,9 sekundy. Na jedno nabitie poskytne dojazd až tisíc km a dosiahne maximálnu rýchlosť viac než 400 km/h. Druhá generácia tohto modelu je na rozdiel od prvej, vyrábanej v rokoch 2008- 2012 štvormiestna. Základný model Tesla Roadster sa dá rezervovať už teraz za 50-tisíc amerických dolárov a celková cena je 200-tisíc amerických dolárov. Tesla už prijíma objednávky aj na nákladné auto Semi, ktorý by sa mal začať vyrábať v roku 2019 a rezervačný poplatok je 5-tisíc amerických dolárov.

Zdroj:

https://www.tesla.com

https://inhabitat.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail