Tesla vybuduje po svete 10, možno až 20 tovární Gigafactory

batérie

Elon Musk na výročnej schôdzi akcionárov okrem iného oznámil, že plánujú vybudovať najmenej 10, ale možno až 20 tovární Gigafactory na celom svete.

Plány na vybudovanie tovární Gigafactory

Začiatkom júna sa konalo každoročné stretnutie akcionárov spoločnosti Tesla. Pri tejto príležitosti oznámil Elon Musk, riaditeľ spoločnosti Tesla plány na vybudovanie tovární Gigafactory po celom svete. Podľa Muska plánujú takýchto tovární vybudovať najmenej 10, ale môže byť ich aj 20. Všetko záleží od toho, aká rýchla bude konkurencia. Ak včas nezareaguje na rastúci počet spotrebiteľov, bude mať Tesla viac času na to, aby zabrala aj ich časť trhu. Ten zahŕňa spoločnosti ako BMW, Audi, Mercedes či Lexus.

Gigafactory a partnerstvo s Panasonic

Musk na výročnej schôdzi takisto oznámil, že továreň Gigafactory 1 vyrába podľa plánu a pri plnej kapacite bude schopná vyrobiť viac lítiovo-iónových batérií než zvyšok sveta dokopy. To zahŕňa výrobnú kapacitu všetkých ostatných výrobcov elektromobilov a znamená, že Tesla bude mať zároveň najvyššiu kapacitu na výrobu batérií, potrebných na výrobu elektromobilov vo veľkom meradle. Tesla má pred konkurenciou obrovskú výhodu, keďže dokázala predvídať budúci dopyt po batériách a má pred konkurenciou veľký náskok. Zároveň tlačí na ceny tým, že sa snaží produkovať čo najkvalitnejšie batérie z čo najnižšie náklady. Z Muskovej perspektívy momentálne neexistuje nik, ktorý by dokázal to čo Tesla, najmä kvôli pokroku a vývoju ich technológie batérií, ktorú Tesla dosiahla vďaka partnerstvu so spoločnosťou Panasonic. Musk takisto zdôraznil opatrenia na zvýšenie bezpečnosti práce a uviedol, že bezpečnostný tím robí obrovský pokrok a smeruje k tomu, aby bola Tesla najbezpečnejšou výrobnou spoločnosťou na svete.

Gigafactory

Bude Tesla vlastniť 10% celosvetovej kapacity energie?

V súčasnosti vyhodnocuje Tesla na vybudovanie ďalších tovární 3 lokácie a do konca roka by mala oznámiť miesta ďalších 2- 4 tovární. V minulosti sa Musk vyjadril, že na to, aby sa pokryli energetické potreby na skladovanie energie a zásobenie elektromobilov, bude svet potrebovať 100 tovární Gigafactory. Ak teda Tesla skutočne vybuduje 10 tovární, bude v budúcnosti vlastniť 10% svetového energetického skladovania a kapacity elektromobilov. Továrne budú pri plnej kapacite schopné vyprodukovať 12-24 miliónov elektromobilov.

Zdroj:

https://www.tesla.com

https://cleantechnica.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail