Panasonic a Tesla spolu vybudujú továreň na výrobu solárnych panelov v Buffale

Tesla

Panasonic investuje 256 miliónov dolárov do továrne, kde budú spolu so spoločnosťou Tesla vyrábať fotovoltaické bunky a moduly.

Dlhodobé partnerstvo Tesla a Panasonic

Koncom roku ohlásila Tesla v spolupráci s japonskou spoločnosťou Panasonic, že sa vzájomne dohodli na spolupráci pri výrobe solárnych buniek a modulov. Továreň sa bude nachádzať v americkom Buffale (štát New York) a táto investícia v hodnote 256 miliónov dolárov by mala do oblasti priniesť až 1400 nových pracovných miest, pričom 500 z nich by malo byť vo výrobe. Americký výrobca elektromobilov sa v rámci spolupráce dohodol na dlhodobej zákazke. Tá je súčasťou dohody, ktorá Panasonicu poskytne okrem iného budovy továrne a infraštruktúru. Panasonic s Teslou ale spolupracujú už dlhšie a Panasonic bude exkluzívnym dodávateľom batérií do pripravovaného a očakávaného modelu 3. Ten by mal byť prvým elektromobilom od Tesly, ktorý je určený na masový trh. Panasonic je tiež výhradným dodávateľom batérií do modelov S a X od Tesly.

Tesla

Solárne bunky do produktov Tesla

Podľa spoločného vyhlásenia by mala továreň začať výrobu už začiatkom tohto leta. Do roku 2019 by sa mala kapacita produkcie zvýšiť na 1 gigawatt. V továrni sa budú vyrábať vysoko efektívne fotovoltaické bunky a moduly, ktoré sa používajú v solárnych výrobkoch od Tesly, okrem solárnej strechy. Akonáhle sa začne s výrobou solárnej strechy, výrobca elektromobilov plánuje zakomponovať bunky od Panasonic do rôznych druhov sklenených strešných krytín, ktoré vyrába. Po spoločnom vyhlásení ceny akcií Tesla vzrástli o 3%, potom ako zaznamenali ročný pokles 8,2%.

Tesla

Tesla Gigafactory začala prevádzku

Tesla však takisto v spolupráci s Panasonic začala medzičasom v americkej Nevade produkciu vo svojej továrni Gigafactory. Tá bude masovo vyrábať lítiovo-iónové batérie, určené najmä pre skladovacie produkty od Tesly ako Powerwall 2 a Powerpack 2. V druhom štvrťroku 2018 je naplánovaný začiatok výroby buniek Modelu 3 a v tom čase už by podľa plánu mala táto továreň produkovať 35 GWh kapacity lítiovo-iónových batérii. To predstavuje takmer rovnaké množstvo, aké sa vyprodukuje spolu po celom svete. Gigafactory má už teraz rozlohu 5,8 miliónov m² pričom je zatiaľ hotových iba 30%. Podľa Tesly bude Gigafactory po dokončení najväčšou budovou na svete.

Zdroj:

https://www.tesla.com

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail