Powerwall, batéria od Tesly ako záložný zdroj energie.

záložný zdroj

Ako sme minulý týždeň avizovali, spoločnosť Tesla predstavila batériu pre domácnosti a malé firmy, ktorá má schopnosť kumulovať a uložiť solárnu alebo inak vyrobenú energiu a slúži ako záložný zdroj počas výpadku elektrickej energie.

Tesla chce úplne zmeniť spôsob využívanie konvenčných zdrojov energie. Powerwall bude dobíjacia lítium – iónová batéria zložená z rovnakých batérií aké firmy vyrába pre svoje elektrické automobily.

Tesla začne predávať tieto batérie spočiatku v 2 veľkostiach, 7 kWh za približne 3.000,- USD a jednotku 10 kWh za 3.500,- USD. Pričom sa predpokladá, že táto batéria môže za 1 kWh poháňať 2 dni práce na notebooku, 10 x krát na prípravu vody vo varnej kanvici alebo jeden plný prací cyklus. Hovorím stále o spotrebe 1 kWh. Pri niekoľkodňovom výpadku elektrickej energie dokáže batéria bez problémov zabezpečiť chod domácich spotrebičov, alebo osvetlenia. Záruku na ne dáva spoločnosť minimálne 10 rokov.

záložný zdroj

I keď táto myšlienka má svoje riziká, Deutsche Bank odhaduje, že predaj týchto úložných batérii pre domácnosti a malé firmy, by mohol priniesť výnosy až vo výške 4,5 mld. dolárov. V najbližších rokoch chce Tesla vybudovať mega továreň na výrobu svojich lítium – iónových batérií, kde batéria Powerwall pre domácnosti a malé firmy bude dominantnou. Už samotné vybudovanie továrne by malo pomôcť znížiť náklady na samotné technológie.

Batéria Powerwall má veľký potenciál v oblasti, kde sa najviac využíva solárna energia. Tú totiž dokáže uložiť a následne kedykoľvek použiť bez toho, aby ste potrebovali využiť konvenčný zdroj elektrickej energie. Je teda pravdepodobné, že tieto batérie nájdu významné uplatnenie v regiónoch s dostatkom slnečného svetla, kde sa využíva solárna energia. Pri využití batérie Powerwall, kde si doslova uskladníte elektrickú energiu, pri nedostatku slnka ju jednoducho použijete. V takom prípade nemusíte mať rodinný dom pripojený na elektrickú rozvodnú sieť.

V tom vidí spoločnosť Tesla veľkú výhodu, keďže svet sa pomaly odkláňa od využívania fosílnych palív a viac sa zameriava na využívanie obnoviteľných zdrojov energie akými sú solárna alebo veterná energia.

Záložný zdroj pri napojení na konvenčnú rozvodnú sieť

Samozrejme, batériu Powerwall môžete využiť ako záložný zdroj energie, aj keď ako primárny zdroj energie používate konvenčnú elektrickú rozvodnú sieť. Jednoducho v nižšom tarifnom pásme si batériu nabijete a pri cenovo vyššom tarifnom pásme ju použijete, alebo si ju ponecháte pre prípad výpadku elektriny. V tomto môže byť Powerwall veľkým prínosom pre firmy alebo domácnosti, keďže v niektorých oblastiach dochádza často výpadku elektrického prúdu.

záložný zdroj

Tak ako internet zmenil spôsob získavania informácii, tak aj obnoviteľné zdroje energie ako je solárna alebo veterná, menia spôsob získavania energie a skladovanie takto vyrobenej elektrickej energie je dôležitou súčasťou tejto zmeny.

Ako povedal CEO firmy Tesla, Elon Musk: „Naším cieľom je zásadne zmeniť spôsob, akým svet využíva energiu.“

Batérie Powerwall plánuje firma dodávať v USA už tento rok v lete, v závere roka by mali prvé batérie doraziť aj do Európy.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail