Powerwall, batéria od Tesly ako záložný zdroj energie.

redakcia setri.sk

Ako sme minulý týždeň avizovali, spoločnosť Tesla predstavila batériu pre domácnosti a malé firmy, ktorá má schopnosť kumulovať a uložiť solárnu alebo inak vyrobenú energiu a slúži ako záložný zdroj počas výpadku elektrickej energie.

záložný zdroj

Tesla chce úplne zmeniť spôsob využívanie konvenčných zdrojov energie. Powerwall bude dobíjacia lítium – iónová batéria zložená z rovnakých batérií aké firmy vyrába pre svoje elektrické automobily.
Tesla začne predávať tieto batérie spočiatku v 2 veľkostiach, 7 kWh za približne 3.000,- USD a jednotku 10 kWh za 3.500,- USD. Pričom sa predpokladá, že táto batéria môže za 1 kWh poháňať 2 dni práce na notebooku, 10 x krát na prípravu vody vo varnej kanvici alebo jeden plný prací cyklus. Hovorím stále o spotrebe 1 kWh. Pri niekoľkodňovom výpadku elektrickej energie dokáže batéria bez problémov zabezpečiť chod domácich spotrebičov, alebo osvetlenia. Záruku na ne dáva spoločnosť minimálne 10 rokov.
záložný zdroj
I keď táto myšlienka má svoje riziká, Deutsche Bank odhaduje, že predaj týchto úložných batérii pre domácnosti a malé firmy, by mohol priniesť výnosy až vo výške 4,5 mld. dolárov. V najbližších rokoch chce Tesla vybudovať mega továreň na výrobu svojich lítium – iónových batérií, kde batéria Powerwall pre domácnosti a malé firmy bude dominantnou. Už samotné vybudovanie továrne by malo pomôcť znížiť náklady na samotné technológie.
Batéria Powerwall má veľký potenciál v oblasti, kde sa najviac využíva solárna energia. Tú totiž dokáže uložiť a následne kedykoľvek použiť bez toho, aby ste potrebovali využiť konvenčný zdroj elektrickej energie. Je teda pravdepodobné, že tieto batérie nájdu významné uplatnenie v regiónoch s dostatkom slnečného svetla, kde sa využíva solárna energia. Pri využití batérie Powerwall, kde si doslova uskladníte elektrickú energiu, pri nedostatku slnka ju jednoducho použijete. V takom prípade nemusíte mať rodinný dom pripojený na elektrickú rozvodnú sieť.
V tom vidí spoločnosť Tesla veľkú výhodu, keďže svet sa pomaly odkláňa od využívania fosílnych palív a viac sa zameriava na využívanie obnoviteľných zdrojov energie akými sú solárna alebo veterná energia.

Záložný zdroj pri napojení na konvenčnú rozvodnú sieť

Samozrejme, batériu Powerwall môžete využiť ako záložný zdroj energie, aj keď ako primárny zdroj energie používate konvenčnú elektrickú rozvodnú sieť. Jednoducho v nižšom tarifnom pásme si batériu nabijete a pri cenovo vyššom tarifnom pásme ju použijete, alebo si ju ponecháte pre prípad výpadku elektriny. V tomto môže byť Powerwall veľkým prínosom pre firmy alebo domácnosti, keďže v niektorých oblastiach dochádza často výpadku elektrického prúdu.
záložný zdroj
Tak ako internet zmenil spôsob získavania informácii, tak aj obnoviteľné zdroje energie ako je solárna alebo veterná, menia spôsob získavania energie a skladovanie takto vyrobenej elektrickej energie je dôležitou súčasťou tejto zmeny.
Ako povedal CEO firmy Tesla, Elon Musk: „Naším cieľom je zásadne zmeniť spôsob, akým svet využíva energiu.“
Batérie Powerwall plánuje firma dodávať v USA už tento rok v lete, v závere roka by mali prvé batérie doraziť aj do Európy.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...