Smart lock: ako si vybrať správny inteligentný zámok

smart home

Aké výhody poskytne smart lock a čo je dôležité pri výbere inteligentného zámku pre Vašu domácnosť?

Smart lock vs. klasické kľúče

Zámky sprevádzajú ľudstvo už od jeho počiatku, keď ľudia pochopili aké je dôležité chrániť svoj majetok. Tradičné zámkové systémy sa odvtedy samozrejme vyvinuli, ale ich základný mechanizmus sa v podstate nezmenil. Kúsok kovu má unikátny tvar, ktorý po zasunutí zapadne do správnej pozície a otočí celý mechanizmus tak, že sa odomkne. Jednoduchý systém dobre funguje už viac než tisíc rokov a preto nebolo doteraz potrebné meniť ho. Hotelový priemysel však veľmi rýchlo prišiel na to, že klasické kľúče sa ľahko strácajú a ich náhrady sú drahé. Tradičné kľúče sa takisto dajú jednoducho skopírovať a zneužiť. Preto je elektronické riešenie jednoduchšie a lacnejšie. S príchodom technológie smart home dorazila ešte vyššia úroveň bezpečnosti: smart lock, teda inteligentný zámok.

Funkcie a výhody smart lock

Najväčšou výhodou takýchto elektronických zámkov je to, že sú konfigurovateľné. Digitálne zámky sa dajú okamžite zmeniť a predísť tak zneužitiu. Praktická je aj možnosť monitorovania príchodov a odchodov. Rozšírené nastavenia inteligentného zámku však poskytnú ešte viac. K jednému zámku môže byť viacero rôznych kľúčov takže sa dá zistiť presne kto zo členov domácnosti či pracovníkov prišiel. Rodičia tak napríklad môžu skontrolovať či ich dieťa nedošlo neskoro domov. Ak máte v dome hostí či robotníkov, môžete im jednoducho poskytnúť obmedzený prístup a kontrolovať ich. Smart lock je skrátka vďaka svojim funkciám oproti klasickým zámkovým systémom omnoho vyspelejší a predstavuje skutočnú budúcnosť bezpečnosti.

smart lock

Ktorý smart lock je pre Vás najlepší?

Ako si ale vybrať správny smart lock, ktorý bude vyhovovať Vašim potrebám? Ani pri kúpe inteligentného zámku vždy neplatí, že čím je drahší, tým je lepší. Pri výbere treba zvážiť viacero vecí.

  1. Aký inteligentný je skutočne zámok?

Niektoré „inteligentné zámky“ nie sú v skutočnosti nič iné než digitálny zámok s možnosťou navolenia kódu namiesto použitia klasického kľúča. Skutočne inteligentný zámok sa dá ovládať pomocou mobilnej aplikácie alebo centrálnej jednotky smart home prostredníctvom bezdrôtového pripojenia. Niektoré zámky však fungujú iba prostredníctvom technológie Bluetooth. Dajú sa takisto ovládať cez aplikáciu, ale chýba možnosť monitorovania zo vzdialenosti. To je ideálne pre tých, ktorým už nechce nosiť a hľadať klasické kľúče, ale nepotrebujú vyspelejšie funkcie.

  1. Vymeniť celý zámok?

Chceli by ste inteligentný zámok, ale nechcete meniť Vašu drahú kľučku? Existujú aj také inteligentné zámky, ktoré stačí jednoducho namontovať na existujúci zámok zvnútra. Nemusíte tak demontovať celý systém. Dokonca môžete stále využívať klasický kľúč alebo zamykať pomocou aplikácie, výber je na Vás.

  1. Kompatibilita

Ak už máte systém smart home a chcete inteligentný zámok dokúpiť, nezabudnite skontrolovať kompatibilitu s nainštalovaným systémom. Veľa zámkov s technológiu Bluetooth sa totiž dá spárovať s telefónom, ale nebudú schopné spárovať sa s domácou sieťou.

  1. Energetická záloha

Čo ak ste vonku a Vášmu inteligentnému zámku sa vybije batéria? Niektoré modely sú schopné pripojiť sa v takomto prípade k externému zdroju energie. Iné majú externé výstupy, prostredníctvom ktorých sa dá zámok nabiť batériou aspoň na krátku chvíľu, pokým sa dostanete dnu. Existujú aj také, ktoré majú ako zálohu klasický zámok s kľúčom.


Chceli by ste využívať výhody inteligentnej domácnosti aj vy? Riešenie je na dosah: pozrieť si riešenia ZEON od spoločnosti ZSE Energia


Pri kúpe inteligentného zámku zvážte aj to aké funkcie skutočne potrebujete. V prípade, že často zabudnete zamknúť, je dobré vybrať model s možnosťou automatického zamykania. Ak máte doma často hostí, k dispozícii sú modely, ktoré po nastavenom čase vymažú prístup. Neexistuje univerzálny smart lock, ktorý by vyhovel každému a preto je dôležité zvážiť čo vlastne chcete a potrebujete.

Zdroj:

https://www.techhive.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail