Skladovanie solárnej energie pre obchodné účely sa stáva realitou

energie

Spoločnosť Ergon je distribútorom elektrickej energie a v austrálskom Queenslande práve pripravuje spustenie pilotného projektu skladovania elektrickej energie pre svojich viac ako 100 000 zákazníkov.  Spoločnosť plánuje solárnu energiu skladovať pre obchodné účely. Technológiu využijú najmä domácnosti v odľahlých oblastiach.

Testy prebehnú v spolupráci s americkým gigantom Sun Power, spoločnosťou zaoberajúcou sa práve skladovaním elektrickej energie. Do projektu sa zapojí 33 domácností v 3 mestách štátu Queensland. Pomocou solárnej technológie výroby a skladovania elektrickej energie dokáže jedna domácnosť vykryť svoju spotrebu na 75 percent. Skutočný význam však spočíva v ekologickej výrobe elektrickej energie. Vďaka tomuto spôsobu výroby a skladovaniu energie sa jej celková výroba začne podstatne meniť. Namiesto centralizovanej výroby elektrickej energie, kde výrobu zastrešovala jedna alebo viacero elektrární bude do siete dodávať elektrinu množstvo domácich jednotiek.

CEO spoločnosti Ergon, Ian McLeod, uviedol: „ Je to vízia budúcnosti. Pomocou technológie od spoločností  SunPower a Sunverge budeme schopní elektrickú energiu skladovať a v prípade potreby dodávať priamo do siete.“ Ďalej uviedol, že sa jedná o účinnejší spôsob dodávok energie a domácnosti budú mať väčší prehľad o tom, koľko energie vlastne spotrebujú. Za 59 eur dostane každá domácnosť solárne panely s výkonom 4.9kW a akumulátor, ktoré samostatne riadi počítač. Ergon však odhaduje, že domácnostiam ušetrí až 133 eur. Testy sa uskutočnia v troch mestách – Toowoomba, Townsville a Cannonvale, severne od mesta Cairns.

Skutočnou novinkou je softvér, ktorý dokáže odpovedať na zvýšený dopyt v sekunde, manažovať spotrebu a skladovanie elektrickej energie a v prípade potreby distribuovať elektrinu do ďalších domácností, prípadne predávať do siete. V Cannonvale, kde má sieť obmedzenú kapacitu je spomínaná technológia výhodným riešením.

Uskladnenie elektrickej energie môže vyriešiť aj dlhodobejší problém pri jej výpadkoch

Technológia výroby a skladovania elektrickej energie od firmy Ergon ponúka kompletné riešenie dodávok elektriny pre domácnosti. Nadbytočnú energiu by mohli predávať maloobchodníkom a tým znížiť ich náklady.  Munson tvrdí, že pomôže maloobchodníkom zmierniť ich finančné riziko a tým i celkové náklady. Spoločnosti sa zaviazali k inštalácií milióna solárnych panelov aj s batériami pre skladovanie elektrickej energie do roku 2020. Projekt je podporovaný austrálskou agentúrou pre obnoviteľnú energiu (Arena) sumou 400.000 AUD (265 000 eur). Štát Queensland je jedným z najväčších používateľov solárnych panelov na obyvateľa na svete. Vedenie spoločnosti dúfa, že svojim výskumom a činnosťou motivujú svet k ekologickej produkcii elektrickej energie.

Zdroj: http://reneweconomy.com.au

Viac na podobné témy si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/stanku-s-obcerstvenim-staci-solarna-energia/

https://www.setri.sk/solarna-elektraren-gemasolar-funguje-aj-v-noci/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail