Solárna elektráreň Gemasolar funguje aj v noci

Solárna elektráreň Gemasolar sa nachádza v španielskej Andalúzii a energiu vyrába cez deň, v noci prípadne, keď je oblačno. Umožňuje jej to unikátna technológia, vďaka ktorej dokáže energiu naakumulovanú počas slnečných dní  premeniť na elektrinu aj v čase, keď slnko práve nesvieti.

Solárna elektráreň bola uvedená do prevádzky v máji 2011 a dnes tvorí neprehliadnuteľný kolorit andalúzskych planín. Výškovou dominantou Gemasolaru je jej osvetlená veža, v ktorej sa odráža 2650 solárnych panelov. Každý panel má 120 m2 a spolu vytvárajú obrovský kruh na ploche 195 hektárov.

Solárna elektráreň Gemasolar s osvetlenou vežou.
Solárna elektráreň Gemasolar s osvetlenou vežou, zdroj: wikipedia

Jej nonstop prevádzka je založená na zdanlivo jednoduchom princípe. Panely odrážajú slnko na vysokú stredovú vežu a predávajú jej koncentrovanú energiu, tisíc násobne silnejšiu než máme na zemi. Vo veži svetelné lúče odovzdávajú tepelnú energiu do zásobníkov s roztavenou soľou. Teplota tam dosahuje 500 ˚C. Soľ následne produkuje paru, ktorá otáča turbínou a vyrába elektrinu ako v klasickej termosolárnej elektrárni.

Unikátnosť Gemasolaru spočíva v tom, že dokáže energiu skladovať a následne aj pokračovať vo výrobe elektriny z energie nazhromaždenej počas dňa. Vďaka princípu uchovávania energie dokáže táto jedinečná solárna elektráreň využiť slnečnú energiu vtedy, keď je to potrebné a prekonávať tak výpadky v dodávke elektriny, ktoré sú problémom u klasických solárnych elektrární.

V prospech Gemasolaru hovoria jasne aj čísla: solárna elektráreň produkuje o 60 % energie viac než rovnaké zariadenie bez skladovacieho systému. Fungovať môže až 6400 hodín ročne, zatiaľ čo iné solárne zariadenia pracujú len 1000 až 2000 hodín. Podľa údajov spoločnosti Torresol Energy, ktoré solárnu elektráreň prevádzkuje, sa ročne vyrobí toľko energie, koľko sa v priemere spotrebuje v 30 000 španielskych domácnostiach. Elektrinou tak Gemasolar zásobí asi 90 000 osôb. Vypočítaná ročná úspora CO2 sa tak pohybuje na úrovni 30 000 ton.

V roku 2011 Španielsko pokrývalo tretinu energetického dopytu výrobou energie z obnoviteľných zdrojov. Veterná energia tvorila 16 % z celkovej produkcie elektriny. Podiel solárnej energie bol v tom období veľmi nízky iba zhruba 4 %. Vďaka štedrej štátnej podpore sa v tejto krajine podarilo počas jedného roka tento podiel zdvojnásobiť. (podľa údajov spoločnosti REE, ktorá spravuje tamojšiu elektrickú sieť) Španielsko je v súčasnosti na druhom mieste vo výrobe slnečnej energie vo svete.

Keďže sa jedná o investične náročný projekt, veď investície dosiahli 200 miliónov eur, podobné projekty sa zatiaľ museli v Španielsku pozastaviť. Kvôli recesii pozastavila španielska vláda podporu nových elektrární vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov.

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail