Solárna elektráreň Gemasolar funguje aj v noci

redakcia setri.sk

Solárna elektráreň Gemasolar sa nachádza v španielskej Andalúzii a energiu vyrába cez deň, v noci, prípadne, keď je oblačno. Umožňuje jej to unikátna technológia, vďaka ktorej dokáže energiu naakumulovanú počas slnečných dní  premeniť na elektrinu aj v čase, keď slnko práve nesvieti.

Solárna elektráreň bola uvedená do prevádzky v máji 2011 a dnes tvorí neprehliadnuteľný kolorit andalúzskych planín. Výškovou dominantou Gemasolaru je jej osvetlená veža, v ktorej sa odráža 2650 solárnych panelov. Každý panel má 120 m2 a spolu vytvárajú obrovský kruh na ploche 195 hektárov.

Solárna elektráreň Gemasolar s osvetlenou vežou.

Solárna elektráreň Gemasolar s osvetlenou vežou, zdroj: wikipedia

Jej nonstop prevádzka je založená na zdanlivo jednoduchom princípe. Panely odrážajú slnko na vysokú stredovú vežu a predávajú jej koncentrovanú energiu, tisíc násobne silnejšiu než máme na zemi. Vo veži svetelné lúče odovzdávajú tepelnú energiu do zásobníkov s roztavenou soľou. Teplota tam dosahuje 500 ˚C. Soľ následne produkuje paru, ktorá otáča turbínou a vyrába elektrinu ako v klasickej termosolárnej elektrárni.

Unikátnosť Gemasolaru spočíva v tom, že dokáže energiu skladovať a následne aj pokračovať vo výrobe elektriny z energie nazhromaždenej počas dňa. Vďaka princípu uchovávania energie dokáže táto jedinečná solárna elektráreň využiť slnečnú energiu vtedy, keď je to potrebné a prekonávať tak výpadky v dodávke elektriny, ktoré sú problémom u klasických solárnych elektrární.

V prospech Gemasolaru hovoria jasne aj čísla: solárna elektráreň produkuje o 60 % energie viac než rovnaké zariadenie bez skladovacieho systému. Fungovať môže až 6400 hodín ročne, zatiaľ čo iné solárne zariadenia pracujú len 1000 až 2000 hodín. Podľa údajov spoločnosti Torresol Energy, ktoré solárnu elektráreň prevádzkuje, sa ročne vyrobí toľko energie, koľko sa v priemere spotrebuje v 30 000 španielskych domácnostiach. Elektrinou tak Gemasolar zásobí asi 90 000 osôb. Vypočítaná ročná úspora CO2 sa tak pohybuje na úrovni 30 000 ton.

V roku 2011 Španielsko pokrývalo tretinu energetického dopytu výrobou energie z obnoviteľných zdrojov. Veterná energia tvorila 16 % z celkovej produkcie elektriny. Podiel solárnej energie bol v tom období veľmi nízky iba zhruba 4 %. Vďaka štedrej štátnej podpore sa v tejto krajine podarilo počas jedného roka tento podiel zdvojnásobiť. (podľa údajov spoločnosti REE, ktorá spravuje tamojšiu elektrickú sieť) Španielsko je v súčasnosti na druhom mieste vo výrobe slnečnej energie vo svete.

Keďže sa jedná o investične náročný projekt, veď investície dosiahli 200 miliónov eur, podobné projekty sa zatiaľ museli v Španielsku pozastaviť. Kvôli recesii pozastavila španielska vláda podporu nových elektrární vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...