Rozkladací minidom, ktorý ponúka maximum možností na minimálnej ploche

minidom

Rozkladací minidom má celkovú plochu 22 m² a tvorí ho luxusne zariadená kúpeľňa, kuchyňa, obývačka, spálňa a terasa.

Minidom ako trend

Už ste niekedy počuli o hnutí minidomov (tiny house movement)? Je bežne popisované ako architektonické a sociálne hnutie, ktoré propaguje a obhajuje bývanie v miniatúrnych domoch. Presná definícia neexistuje, ale všeobecne sa jedná o dom či iný typ obydlia, ktoré je menšie ako 46 m². K jeho rozmachu najmä v USA prispeli okrem iných faktorov aj vysoké ceny nehnuteľností, finančná kríza v rokoch 2007 – 2008 a rôzne prírodné katastrofy ako napríklad hurikán Katrina v roku 2005. Floridská dizajnérka Marianne Cusato vtedy pre 900 rodín, ktorí prišli o bývanie, navrhla tzv. Katrina chatky. Tie vzhľadom pripomínajú klasický dom, ale vďaka menšej veľkosti šetria náklady a vďaka jednoduchej konštrukcii bolo možné postaviť ich tak rýchlo, ako bolo potrebné.

minidom minidom

minidom minidom

Rozkladací minidom The Alpha Tiny House

Čoraz viac architektov sa teda v súčasnosti zameriava na navrhovanie podobných minidomov a v USA dokonca existuje viacero televíznych relácií, ktoré sa zaoberajú iba touto tematikou, napr. Tiny House Nation či Tiny House Hunters. Rovnakej oblasti sa venuje americká  spoločnosť New Frontier Tiny Homes, ktorá navrhla rozkladací minidom The Alpha Tiny House. Na miniatúrnom priestore ponúka luxusné vybavenie vrátane jacuzzi vane a sprchy a jedálenského stolu pre 8 osôb. Tento rozkladací dom na kolesách má celkovú plochu iba 22 m², ale ponúka maximálne využitie priestoru. Má neobyčajný tvar s mierne sklonenou strechou a veľkými sklenenými posuvnými dverami, ktoré dokážu prevzdušniť miestnosť a otvoriť priestor. Oproti týmto dverám je stena, ktorú je možné vyklopiť von a vytvoriť tak vonkajšiu verandu. Kuchyňa ponúka zaujímavé úložné riešenia a je vybavená všetkým štandardným príslušenstvom vrátane umývačky riadu. V podlahe pod kuchyňou sa nachádza veľký dubový stôl pre 8 ľudí. Oproti kuchyni je kúpeľňa, ktorá je vzhľadom na typ bývanie zariadená pomerne luxusne. Nad ňou je spálňa, ktorá je síce dosť úzka, ale zmestí sa do nej štandardná manželská posteľ.

minidom minidom

minidom

minidomminidom

minidom minidom

minidom minidom

Minidom, ktorý ponúka mnoho možností

Rozkladací minidom The Alpha Tiny House má v základnej výbave klasickú elektroinštaláciu, ale New Frontier Tiny Homes ponúka za doplatok aj iné off- grid možnosti ako napr. inštaláciu  solárneho systému. Voda je ohrievaná propánovým ohrievačom a dom má aj klimatizačnú jednotku. Jeho cena (85 255 eur) je vzhľadom na veľkosť pomerne vysoká, ale tento rozkladací dom je zaujímavou inšpiráciou pre tých, ktorí majú záujem o podobný štýl bývania, ktorý ponúka veľa výhod.

Zdroj:

http://www.newfrontiertinyhomes.com/

Podobné články:

Nenáročné montované minidomy pre milovníkov prírody

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail