Nenáročné montované minidomy pre milovníkov prírody

minidomy

Traja architekti boli oslovení, aby navrhli dom vhodný do vidieckeho prostredia mimo veľké mestá. Výsledkom ich práce sú minidomy, ktoré dostali názov podľa zvoleného stavebného materiálu – drevený, korkový a hliníkový.

Keď sa spomenie Japonsko a architektúra, jedna z prvých vecí, ktoré nás napadnú je naostatok priestoru. Japonci sú ohľadne bývania naozaj zvyknutí na minimalizmus. Možno sme si v minulosti z toho robili niekedy aj posmešky, ale dnes sa pre nás ich minimalistický a ekologický prístup stáva skôr inšpiráciou. Každý človek žijúci v meste túži mať možnosť si cez víkend oddýchnuť niekde na záhradke alebo chate. Nie každý si však môže dovoliť investovať peniaze do nákladnej stavby víkendového domu. Japonskí architekti nám ukazujú, že jednoduché a nenáročné riešenia môžu fungovať.

Minidomy alebo minichatky ponúkajú veľa, i keď v malom

Po úspechu predošlého projektu montovaného domu Vertical House sa japonská dizajnová značka MUJI rozhodla predstaviť hneď tri nové minimalistické chatky.

A wooden hut by Naoto Fukasawa. Image Courtesy of MUJI

Autorom drevenej chaty je dizajnér Naoto Fukasawa, ktorý často pracuje pre MUJI a je zároveň veľkým priaznivcom konceptu malej chaty. Podľa jeho slov nejde ani o dovolenkový dom, ani o kempovanie. Je to niečo medzi. Minimalistický dizajn a priestor na život mu zároveň pripomína životný štýl podľa MUJI. Malý dom s čiernou drevenou fasádou je vybavený posuvnými sklenenými dverami, posteľou, veľkou štvorcovou vaňou a malou kuchyňou so sporákom.

A cork hut by Jasper Morrison. Image Courtesy of MUJI

Korkovú chatu navrhol Jasper Morrison. Jeho minidom z korku je riešením myšlienkového procesu, ktorý sa odohráva pri pomyslení na víkend strávený v prírode. Všetky tie veci, ktoré potrebujeme, aby sme prežili aj pár dní mimo domova je skutočne ťažké vtesnať do malého priestoru hoc len v predstavách. V korkovej chate je ohnisko, kúpeľňa a kuchyňa so sporákom a je to stále minimalistické obydlie vhodné do prírody.

An aluminum hut by Konstantin Grcic . Image Courtesy of MUJI

Konstantin Grcic navrhol hliníkovú chatu. Na fasáde úzkej dvojpodlažnej stavby z vlnitého hliníkového plechu sú posuvné panely z dreva a papiera. V jej vnútri nie je žiaden nábytok alebo vybavenie len rebrík vedúci na otvorené podlažie. Dizajnér popisuje svoj hliníkovú chatu ako dostatočne odolnú, aby mohla byť umiestnená do akéhokoľvek terénu a prostredia a zároveň dosť malú nato, aby mohla byť postavená bez stavebného povolenia.

Všetrky tri montované minidomy boli vystavené počas Tokyo Design Week v októbri tohto roku.

Zdroje/fotografie: archdaily.cominspiracie.modernedomy.sk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail