Rekuperácia
Rekuperácia vzduchu je spôsob vetrania budov so spätným získavaním tepla. V obvodovej stene obytných miestností sú zabudované nastaviteľné otvory pre prívod vzduchu. Z miestností s vyššou teplotou – z kuchyne, kúpeľne a WC je odpadový vzduch odvádzaný ventilátorom do vetracieho zariadenia, kde mu výmenník tepla odoberie časť tepelnej energie a odovzdá ju čerstvému vzduchu, ktorý je do výmenníka privádzaný z vonku.
Tento systém je síce náročný ale ušetrí veľké množstvo energie. Má účinnosť až 60-80%. Preto sa často používa pri nízkoenergetických domov. http://sk.wikipedia.org/wiki/Rekuper%C3%A1cia_vzduchu
Čo je to rekuperácia a načo slúži?
Pre lepšie pochopenie fungovania poslúži vzorový príklad kde uvažujeme s extrémnou zimou s -20°C vo vonkajšom prostredí a +22 v interiéri. Do vonkajšieho prostredia odovzdáme cez rekuperátor vzduch s teplotou +22°C, teplo zo vzduchu sa naakumuluje do výmenníka rekuperátora a zohreje ho na cca +22°C následne cez ďalší vzduchový kanál privedieme cez rekuperátor vzduch s teplotou. -20°C ten sa v rekuperátore zohreje na približne +1°C a ten doohrejeme na izbovú teplotu. Ušetrili sme tak cca 50% výdavkov na doohrev čerstvého vzduchu. Zdá sa Vám to málo? Rekuperátor je možné doplniť o takzvaný zemný kolektor, ide o výmenník umiestnený cca 2 m pod terénom v okolí stavby, alebo pod ňou. Takýto kolektor zabezpečí predohrev čerstvého vzduchu na teplotu pôdy a následne sa ohriaty vzduch privedie do rekuperátora. Ak teda uvažujeme s vstupnou teplotou na rekuperátore nie -20°C, ale napr. +8°C tak nám aj v prípade vonkajšej teploty -20°C do priestoru prichádza bez energeticky nákladného ohrevu vzduch s teplotou cca +15°C a to je už skutočne zaujímavá hodnota. Ak však zvážime, že vonkajšia teplota okolo -20°C je nereálna v našom podnebnom pásme a priemerné teploty v zimnom období sú u nás na úrovni tesne pod 0°C, zistíme, že rekuperácia tepla nám dokáže ušetriť značné náklady a zabezpečiť pocit pohodlia a komfortu aj v zimných mesiacoch.
Rekuperácia naviac pracuje aj v letnom období rovnako účinne a v spojení so zemným kolektorom zabezpečuje prívod chladného vzduchu o teplote cca +12°C čo znamená že jeden ventilátor so spotrebou cca 150 W elektriny nám môže klimatizovať aj celý dom takmer zadarmo.
Systém je naviac vybavený špeciálnou účinnou filtráciou, ktorá dokážu zachytiť prach, nečistoty a peľ, ktoré by do interiéru mohli vniknúť oknami, preto je hlavne vhodný pre alergikov.
Potrebné celkové množstvo privádzaného a odvádzaného vzduchu, teda stupeň účinnosti zariadenia, je regulované mechanicky, alebo automaticky. Cez deň sa čistý vzduch privádza zvýšeným množstvom do obytných miestností, cez noc naopak do spální. v priebehu varenia je možné nastavením zvýšiť odčerpávanie vzduchu z kuchyne až na dvojnásobok. Tým, že toto zariadenie dokáže v priebehu hodiny vymeniť až polovicu celkového množstva vzduchu v miestnosti pri zachovaní tepelného komfortu, znižuje sa nielen energetická strata a náklady na vykurovanie, ale podstatne tiež klesá výskyt plesní, množstvo roztočov a škodlivých mikroorganizmov.
Ďalšie články na tému rekuperácia:
Rekuperačná jednotka je prínosom pre zdravie rodiny a dokáže aj ušetriť
Rekuperácia vzduchu – najzdravší spôsob vetrania domu?
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...