Rekuperácia vzduchu – najzdravší spôsob vetrania domu?

rekuperácia

Uvažujete nad úsporným a zdravým spôsobom vetrania rodinného domu? Nad takým, ktorý vám pomôže ušetriť aj množstvo energie na vykurovanie alebo chladenie? Ak áno, riešením je riadená rekuperácia vzduchu so spätným získavaním tepla. Riadeným vetraním s rekuperáciou totiž dosiahnete výrazné zníženie tepelných strát a zásadne ovplyvníte kvalitu vzduchu vnútri vášho domu.

Rekuperáciou rozumieme spätné získavanie tepla a vetranie, resp. ochladzovanie vzduchu. Môžme tiež povedať, že je to najzdravšia forma chladenia vzduchu. Vetrací systém s rekuperáciou tepla je vhodným riešením pre všetky domácnosti. Rekuperačné jednotky monitorujú a zároveň výrazne ovplyvňujú kvalitu ovzdušia. Zabezpečia v rodinnom dome optimálnu klímu, pretože vďaka filtrom bude vzduch v domácnosti stále svieži a čistý. Viaceré rekuperačné jednotky obsahujú filter s jemným pórom a do domu nebude prechádzať prach, peľ ani znečistené ovzdušie. Súčasne sa odpadový vzduch (CO2) a vlhkosť odvedú von z budovy.

Rekuperačnú jednotku ocenia najmä ľudia, ktorí trpia alergiou, vďaka nej totiž môžu znovu ľahko dýchať. Nepretržité vetranie upraveným vzduchom zlepšuje tepelný a vlhkostný stav celého vnútorného prostredia domu. Kvalitná rekuperácia chráni rodinný dom proti vlhkosti aj plesniam. Vetranie je pritom veľmi tiché. Hladina hlučnosti sa u niektorých jednotiek pohybuje od 46 do 55 decibelov. Hluk z ulice nebudete počuť, nakoľko nebudete potrebovať otvárať okná. Riadené vetranie je nevyhnutné v domoch a budovách, kde nie je technicky možné otvoriť okná, prípadne je ich otvorenie nevhodné kvôli vysokej prašnosti či hlučnosti okolia. Rekuperáciu bežne využívajú najmä nízkoenergetické domy. Sú ich bežnou súčasťou.

rekuperácia

Rekuperácia dobre vyvetrá a neodoberie vám teplo

Na trhu nájdete viacero vysoko kvalitných rekuperačných jednodtiek. Napríklad rekuperácia recoVAIR od Vaillantu odvedie z domu odpadový vzduch, ale nie teplo. Získava sa tak spätne energia, ktorá už raz bola vložená do vykurovania domu, a ktorá by sa pri klasickom vetraní stratila. Ako to teda funguje? Použitý vzduch prúdi cez tepelný výmenník. Vnútri zariadenia sa teplo z neho prenesie na prichádzajúci čerstvý vzduch. A to bez toho, aby tieto dva typy vzduchu prišli do kontaktu. Čerstvý vzduch prúdi už predhriaty do domu, v ktorom sa už následne nemusí vykurovaním veľmi dohrievať. Celý tento proces šetrí nielen náklady na energiu na vykurovanie, ale aj životné prostredie. Tento ventilačný systém využíva až 98 % tepla z odvádzaného odpadového vzduchu, a to aj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách, dokonca až do -7 °C. Táto hodnota je pritom najvyššia, aká sa dá so súčasnou technológiou dosiahnuť.

rekuperácia

 

Viac na túto ako i podobné témy si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/usporne-vykurovanie-tipy-a-dobre-rady/

https://www.setri.sk/rekuperacia/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail