Prvý pasívny bytový dom na Slovensku zvládol horúčavy na jednotku

pasívny bytový dom

O prvom pasívnom bytovom dome na Slovensku sme už písali. Ide o pasívny bytový dom Zelené átrium v Trnave. Po extrémnych horúčavách tohto leta, kedy sa domy a byty bez klimatizácie, alebo bez výraznejších izolačných zásahov prehrievali a noci v nich sa menili na bezsenné. Bližšie sme sa pozreli na to, ako vysokým teplotám odolával prvý pasívny bytový dom na Slovensku – Zelené átrium, ktorý vo svojich výpočtoch sľuboval svojim obyvateľom pohodové vnútorné prostredie aj počas horúčav.

Dôkaz? Teplomer

Zelené átrium podľa výpočtov spotrebuje menej ako 15 kWh na meter štvorcový úžitkovej plochy. Napriek minimálnej spotrebe energie však jeho autori deklarujú, že svojim obyvateľom poskytne tepelnú pohodu v zime aj v lete. Navštívili sme Zelené átrium počas jedného z doteraz najteplejších týždňov začiatkom augusta. „Už pri vstupe do budovy bolo cítiť, že vnútorná teplota je veľmi príjemná. Vonku bolo v tom čase 35 °C, teplomer v interiéri ukazoval 23°C, takže rozdiel medzi interiérom a exteriérom bol 12 stupňov,“ konštatuje Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover.

pasívny bytový dom

Pasívny bytový dom v Trnave vysoké teploty zvládol

Tajomstvo tejto príjemnej vnútornej teploty počas extrémnych horúčav aj bez klimatizácie je jednoduché – ide o ideálnu kombináciu kvalitného zateplenia, tienenia, sálavého chladenia a vetrania s rekuperáciou. „Práve vetracia jednotka zabezpečí, že si ľudia mohli intenzívne byt prevetrať v nočných hodinách, kedy je teplota nižšia. A to bez rušenia hlukom z ulice,“ vysvetľuje architekt a autor stavby Miroslav Marko. Sálavé chladenie, ktoré zabezpečujú energetické pilóty a studňa, bude stáť na jeden byt do 30 eur za sezónu. Príjemná teplota sa vo vnútri bytového domu drží aj vďaka kvalitným exteriérovým žalúziám a inovatívnemu zatepleniu, ktoré dokáže minimalizovať prehrievanie budovy. Na zateplenie fasády Zeleného átria sa použila novinka –  sendvičová izolačná doska Isover TWINNER, ktorá v sebe kombinuje výhody sivého polystyrénu a sklenej vlny.

isover

Horúčavy okrem iného rozpútali aj diskusiu o čoraz markantnejších klimatických zmenách, ktoré už aj na naše územie prinášajú horúce letá. Prvý pasívny bytový na Slovensku, Zelené átrium, je pritom ideálnym príkladom udržateľnej architektúry, ktorá je šetrná k životnému prostrediu, keďže bol postavený na troskách bývalých polygrafických závodov. Investor pozemok zrekultivoval, recykloval veľkú časť stavebných materiálov a postavil bytovku, ktorá má minimálnu spotrebu energií. Skúška, ktorou pasívny bytový bytový dom prešiel počas horúčav, je len jedným z dôkazov, že takáto výstavba má zmysel v každom ohľade, pretože okrem ekologickej výstavby ponúka alternatívu pohodlia pri minimálnych energetických nárokoch.

Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/prvy-pasivny-bytovy-dom-na-slovensku/

https://www.setri.sk/pasivne-bytove-domy-na-slovensku/

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail