PlasticRoad: ekologická cesta vyrobená z recyklovaného plastu

PlasticRoad

PlasticRoad je oproti konvenčným cestám ľahšia, odolnejšia a dlhodobo udržateľná alternatíva vyrobená z plastového odpadu.

Ekologická alternatíva PlasticRoad

Holandská konštrukčná spoločnosť VolkerWessels nedávno predstavila projekt revolučnej cesty PlasticRoad. Tá by mala byť vyrobená zo 100% recyklovaného plastu, pochádzajúceho najmä z oceánov a podľa VolkerWessels by nemala vyžadovať prakticky žiadnu údržbu. Oproti asfaltu by mala byť omnoho odolnejšia a vydržať až trikrát dlhšie. Mala by takisto odolať teplotám od -40 až 80 °C a jej konštrukcia je navrhnutá tak, že vnútri cesty bude dutý priestor určený na káble, rúry, či odvádzanie dažďovej vody. PlasticRoad je však zároveň ekologickejšou alternatívou aj kvôli tomu, že výroba asfaltu ročne vyprodukuje až 2%  z celkového objemu cestných emisií.

PlasticRoad PlasticRoad

PlasticRoad je ľahká a nevyžaduje údržbu

Koncept PlasticRoad vychádza z iniciatív, ktoré sa snažia vyčistiť moria a oceány od veľkého množstva plastového odpadu. Ten sa použije na výrobu prefabrikovaných blokov, ktoré do seba zapadnú ako časti stavebnice Lego. Vďaka tomu je inštalácia takejto cesty omnoho jednoduchšia a zaberie iba týždne namiesto mesiacov. Vďaka vlastnostiam materiálu nevyžaduje takáto cesta prakticky žiadnu údržbu a je odolná voči korózii a výkyvom počasia. Jednotlivé časti sú ľahké a dajú sa jednoducho premiestňovať do potrebných oblastí.

Testovanie v Rotterdame

Projekt PlasticRoad je zatiaľ vo fáze konceptu, ale vo VolkerWessels dúfajú, že bude prvá cesta takéhoto druhu položená do troch rokov. Mesto Rotterdam, ktoré výrazne podporuje udržateľné technológie a inovácie, už prejavilo predbežný záujem. Jaap Peters, člen mestskej rady uviedol, že ich postoj je jednoznačne pozitívny. Rotterdam je mesto, ktoré je otvorené experimentom a inovatívnym adaptáciám v praxi. Podľa zástupcu VolkerWessels, Rolfa Marsa má táto myšlienka obrovský potenciál pre budúci rozvoj podobných projektov ako sú vyhrievané cesty či ultra-tiché povrchy. Ak by však bol projekt úspešný, mohol by výrazne pomôcť pri využití a obmedzení plastového odpadu v oceánoch a moriach, čo v súčasnosti predstavuje významný problém pre ekologickú udržateľnosť našej planéty.

Zdroj:

https://www.volkerwessels.com/

www.theguardian.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail