Od januára zálohujeme PET fľaše a plechovky. Čo všetko je dobré vedieť?

Katarína J.

Vďaka zavedeniu zálohového systému máme všetci príležitosť premeniť našu krajinu na miesto bez voľne pohodeného odpadu z plastových fliaš a plechoviek.

Na Slovensku sa ročne predá približne miliarda plastových fliaš. Plastové fľaše a plechovky nie sú zbytočný odpad, ale cenné materiály, ktorých recyklácia má zmysel. Preto je dôležité aby nekončili v prírode, ale boli vhodne spracované. Európska komisia rozhodla, že do roku 2025 sú všetky členské štáty EÚ povinné zabezpečiť zber jednorazových plastových fliaš a plechoviek v rozsahu 90 %. Na základe toho vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorý parlament schválil 11. 9. 2019.

 

Od 1. januára 2022 už zálohuje aj Slovensko. Do obehu sa postupne dostávajú PET fľaše a plechovky s výrazným označením písmenom Z. Pri nákupe nápoja v PET fľaši alebo plechovke so symbolom Z zaplatíme v predajni zálohu vo výške 15 centov. Keď prázdne fľaše a plechovky vrátime naspäť do obchodu, zaplatených 15 centov dostaneme späť.

 

 

Ktoré plastové fľaše a plechovky sa ZÁLOHUJÚ a ako ich spoznáme?

Zálohujú sa jednorazové plastové fľaše a plechovky od nápojov s objemom 0,1 l až 3 l vrátane. Na každej zálohovanej fľaši či plechovke musí byť symbol Z v recyklačných šípkach a text “ZÁLOHOVANÉ“, umiestnený v blízkosti čiarového (EAN) kódu. Napr.: minerálne vody, sladené nápoje, ovocné šťavy, ľadové čaje, energetické nápoje, pivo, víno či miešané alkoholické nápoje.

 

Ktoré nápojové obaly sa NEZÁLOHUJÚ?

Nezálohujú sa obaly z mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a obaly z alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 percent. Takéto obaly spolu s plastovými fľašami a plechovkami bez označenia grafickým symbolom Z a textom ZÁLOHOVANÉ je potrebné vyhodiť do žltej nádoby na triedený zber tak, ako sme na to boli zvyknutí doteraz.

 

Ako a kde môžeme obaly vracať?

Zálohované obaly je potrebné vrátiť na odberné miesto prázdne, nestlačené, spolu s vrchnákom. Je dôležité, aby sme dbali na to, aby na nich ostal čitateľný čiarový kód. Zálohované obaly môžeme vrátiť na ktoromkoľvek označenom odbernom mieste, bez ohľadu na to kde sme zálohovaný nápoj kúpili. Obchody odoberajú zálohované obaly cez zálohomaty a v menšej predajni pomocou ručného skenera napr. pri pokladni.

 

Kedy dostaneme záloh späť?

Po vrátení obalu, priamo na odbernom mieste. Zálohomat alebo predavač nám vydá potvrdenku s výškou zálohov za obaly ktoré sme vrátili. Potvrdenku si následne uplatníme na pokladni v tej istej predajni.

Nezvýši zálohový systém cenu nápojov?

Nie, zavedenie zálohovania nemá vplyv na cenu nápojov. Pri nákupe zaplatíme zálohu 15 eurocentov a pri vrátení obalu dostaneme zálohu naspäť v plnej výške.

 

Budú sa dať zálohované obaly vrátiť aj na vidieku alebo len vo veľkých mestách?

Do zálohového systému sú rovnako ako odberné miesta zaregistrované aj malé predajne na vidieku. Plastové fľaše a plechovky bude možné postupne v spolupráci s obchodníkmi, ktorí tak vychádzajú v ústrety pohodlnému zálohovaniu, postupne vrátiť po celom Slovensku.

 

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

 

Čo robiť s jednorazovými plastovými fľašami a plechovkami bez označenia ZÁLOHOVANÉ?

Na odbernom mieste v obchode budeme môcť vrátiť len nestlačené nápojové obaly označené grafickým symbolom Z a textom ZÁLOHOVANÉ. Obaly bez označenia grafickým symbolom Z a textom ZÁLOHOVANÉ je potrebné vyhodiť stlačené do žltej nádoby na triedený zber.

 

Možno sa pýtate, prečo sa namiesto zálohového systému nezačnú rovno používať biodegradovateľné plasty. Bioplasty sú alternatívou, ktorá si vyžaduje viac času. Je potrebné vybudovanie kompletnej infraštruktúry od triedeného zberu, cez recykláciu, až po spracovanie na konci ich životnosti. Každý obal má svoj dopad na životné prostredie, avšak zálohovanie prináša riešenie, ktorým vieme aktuálne znížiť množstvo odpadu, zvýšiť percento plastových fliaš a plechoviek, ktoré sa vrátia znova do obehu a neskončia voľne pohodené v prírode. Tým sa zníži dopad na životné prostredie spôsobom, aký vieme aplikovať už dnes.

V krajinách, ktoré majú tento zálohový systém zavedený, kleslo množstvo voľne pohodeného odpadu zo zálohovaných obalov až o 95%. Zálohový systém, spájajúci úsilie výrobcov, obchodníkov, spotrebiteľov a štátu v zastúpení Ministerstva životného prostredia SR, aj nám všetkým dáva šancu vyzbierať viac materiálu vyššej kvality na recykláciu a jeho opätovné využitie v nových obaloch, znížiť voľne pohodený odpad a šetriť tak prírodné zdroje.

Pozitívne vplyvy zálohového systému

  • Pomáha chrániť životného prostredia znižovaním množstva voľne pohodeného odpadu z jednorazových nápojových obalov a plechoviek
  • Zlepšuje recykláciu
  • Podporuje cirkulárnu ekonomiku
  • Environmentálne vzdeláva spoločnosť
  • Šetrí náklady na čistenie verejných priestranstiev a skládkovanie
  • Znižuje dopad výroby a spotreby nápojových obalov na životné prostredie
  • Recyklácia PET dokáže znížiť spotrebu energie a emisiu skleníkových plynov
  • Šetrí prírodné zdroje

 

Zdroje: SlovenskoZalohuje, SpravcaZaloh

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...