Už 3 mesiace zálohujeme PET fľaše a plechovky. Ako nám to ide?

Katarína J.

Začiatkom roka sme vás informovali o spustení zálohového systému na Slovensku. Po niekoľkých mesiacoch realita ukazuje, že aj napriek počiatočnej nedôvere sú Slováci ochotní vracať zálohované obaly naspäť do obchodov.

Zdroj: Odpady-portal.sk

Sme na dobrej ceste

Za prvých šesť týždňov od spustenia zálohového systému sa podarilo vyzbierať prvý milión nápojových obalov. Trend ďalších týždňov dokonca ukázal mnohonásobné zvýšenie.  K polovici marca sa nám spoločne podarilo vyzbierať už 20 miliónov zálohovaných  plastových fliaš a plechoviek.

Zrýchľujúca sa návratnosť PET fliaš a plechoviek je spôsobená aj tým, že na pultoch stále viac  pribúdajú zálohované obaly a postupne nahrádzajú tie nezálohované. Výrobcovia a distribútori mohli uvádzať na trh nápoje v nezálohovaných obaloch len do konca januára. Do konca júna platí prechodné obdobie, počas ktorého sa tieto obaly dopredávajú. Od 1. 7. 2022 už nikde na Slovensku nekúpite iné ako zálohované plastové fľaše a plechovky so symbolom Z.

Pribúdajú odberné miesta

Zálohované nápojové obaly môžeme vrátiť v každej predajni, ktorá je do zálohového systému zapojená. Vďaka mape odberných miest si každý spotrebiteľ môže vyhľadať najbližší obchod, kde zálohované obaly odoberajú naspäť.

Aktuálne je na Slovensku viac ako 2100 odberných miest a tie neustále pribúdajú. Dokonca aj menšie predajne, ktoré nie sú zo zákona povinné odobrať obaly, sa postupne pridávajú, aby svojim zákazníkom túto možnosť mohli poskytnúť.  Do roku 2025 by sa podľa Správcu zálohového systému mala odberná sieť rozšíriť až na 6000 prevádzok.

Zálohomaty sa nachádzajú vo väčších predajniach. Menšie predajne zálohomat mať nemusia. Obaly je v nich možné vrátiť pri pokladni, kde ich personál predajne naskenuje ručným skenerom a vytlačí potvrdenie pre vrátenie zálohy. Toto potvrdenie nie je časovo obmedzené.

Menšia uhlíková stopa

Aj keď sa zálohovanie niekomu môže zdať nekomfortné, pozitíva, ktoré prináša, sú obrovské. Vďaka zálohovému systému môže byť každá fľaša a plechovka znovu použitá pri výrobe nových nápojových obalov. Pri výrobe plechovky z recyklátu sa spotrebuje o 95% menej energie ako pri plechovke vyrobenej po prvý krát. Zároveň takáto plechovka zanecháva až o 80% menšiu uhlíkovú stopu. Použité PET fľaše sa premieňajú na tzv. vločky, z ktorých sa vyrábajú nové fľaše. Tento cyklus sa môže neustále opakovať.

Zdroj: spravcazaloh.sk

Ďalšou výhodou v porovnaní s odhadzovaním PET fliaš do žltých nádob je aj nulová kontaminácia iným materiálom. Okrem znižovania množstva použitej energie a uhlíkovej stopy pomáha zálohovanie chrániť životné prostredie, vďaka znižovaniu množstva voľne pohodeného odpadu z jednorazových nápojových obalov a plechoviek.

Ak bude dobre našliapnutý trend v zálohovaní pokračovať, environmentálny prínos zálohovania pocítime už čoskoro aj na postupnom vyčistení krajiny od voľne pohodeného odpadu.

Budúcnosť zálohového systému

Fľaše a plechovky pri zálohovaní musia byť nepokrčené. Zaberajú tak veľa miesta a ich transport je nepohodlný. Najnovšie vyjadrenia výrobcov zálohových automatov však naznačujú, že o niekoľko rokov už budú automaty schopné rozpoznávať aj pokrčené fľaše.

Podľa oficiálnej stránky slovenskozalohuje.sk môžeme rátať s tým, že ak sa nový systém osvedčí, je pravdepodobné, že sa zálohovanie bude rozširovať aj o ďalší sortiment – napríklad o nevratné sklo či tetrapaky.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Inšpirácie zo zahraničia aj z domova

Vo viacerých krajinách, kde sa zálohovanie osvedčilo, fungujú na lavičkách odkladacie boxy či rôzne držiaky pri mestských košoch. Slúžia na pomoc sociálne odkázaným občanom, pre ktorých má vrátenie zálohovaných fliaš ekonomický zmysel.

Problémy Slovákov s prenosom plastového odpadu sa rozhodli začať riešiť aj niektoré firmy pôsobiace na Slovensku. Výrobca nealkoholických nápojov a sieť čerpacích staníc prichádzajú s praktickými pomôckami, ktoré pomôžu ľuďom pohodlne odniesť zálohované fľaše k automatu.

Zdroj: Startitup.sk / Budiš

 

Zdroje: ekonomika.pravda.sk, odpady-portal.sk, spravcazaloh.sk, slovenskozalohuje.sk, startitup.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Ako správne nabíjať smartfón?

Pri nabíjaní telefónu sa mnohí ľudia dopúšťajú chýb, ktoré vedú k tomu, že sa batéria viac opotrebuje a rýchlejšie stratí svoju pôvodnú kapacitu.  Prinášame vám...

Pasívny dom – za koľko eur sa dá reálne postaviť?

Pasívny dom je navrhnutý tak, aby poskytoval vysokú kvalitu bývania a minimalizoval prevádzkové náklady. Má veľmi nízku potrebu energie na svoju prevádzku – vychádza z...

Holandskí vedci vyvinuli prototyp batérie na uskladňovanie tepla

Potreba znižovania závislosti na plyne vplyvom konfliktu na Ukrajine rapídne narastá. Holandsko možno konečne našlo riešenie, ako by milióny domácností mohli fungovať bez plynu. Lacným...

Prezidentská zelená pečať

Prezidentská kancelária predstavila začiatkom apríla nový projekt „Prezidentská zelená pečať“. Ide o ocenenie, ktoré sa bude odovzdávať za nadštandardnú obnovu verejných budov.

Revízia plynového zariadenia – všetko, čo potrebujete vedieť

Revízia plynového zariadenia je kontrola prívodu plynu a plynových spotrebičov odborne spôsobilou osobou – revíznym technikom. Jej cieľom je zabezpečiť bezporuchovú prevádzku plynových zariadení (kotlov,...

Už 3 mesiace zálohujeme PET fľaše a plechovky. Ako nám to ide?

Začiatkom roka sme vás informovali o spustení zálohového systému na Slovensku. Po niekoľkých mesiacoch realita ukazuje, že aj napriek počiatočnej nedôvere sú Slováci ochotní vracať zálohované...

Môžu solárne parky pomáhať biodiverzite?

Je možné, aby obrovské solárne parky vyrábali čistú energiu bez toho, aby mali negatívny vplyv na rastliny a živočíchy v ich blízkosti? V posledných rokoch sa po celom...

Moja spotreba elektriny výrazne narástla „bez príčiny“

Máte podozrenie, že ročné zúčtovanie za odber elektrickej energie neodráža Vašu reálnu spotrebu? Môže ísť o pokazený elektromer, pochybenie pri odpise elektrickej energie alebo vám niekto...

Jadro a plyn dostali zelenú v zelenej transformácii Európy

Európska komisia v rámci tzv. taxonómie zaradila dočasne energetiku na báze jadra a plynu medzi udržateľné zdroje energie, do ktorých sa oplatí investovať a dlhodobo môžu prinášať návratnosť....