Otázky a odpovede: odhad spotreby elektriny v dome

Maros S.

Vaša otázka: Dobrý deň, plánujeme postaviť v blízkej budúcnosti menší rodinný dom. Akú ročnú spotrebu elektrickej energie bude mať rodinný dom nasledovných parametrov? Základy na penovom skle (40 cm), izolácia zvislých konštrukcií a strechy 30 cm polystyrén. Vykurovaná podlahová plocha 120 m2. Nie je prípojka plynu, teda vykurovanie i ohrev teplej vody bude prostredníctvom elektriny (3 osoby).

otázky a odpovede

Ja to neviem odhadnúť a ani na internete som nenašiel žiadne dôveryhodné údaje. Vy dodávate elektrinu do mnohých domov podobných technických parametrov, takže budete vedieť presne a fundovane poradiť odhadovanú spotrebu.
Vaša druhá otázka: Môžem si vybrať distribučnú sadzbu, akú chcem alebo na pridelenie tej ktorej distribučnej sadzby potrebujem splniť nejaké podmienky? Ktorá je najvýhodnejšia distribučná sadzba pre dom týchto parametrov?
Ďakujem za odpovede.
S pozdravom
Peter Michálek

Odpoveď:
Dobrý deň, pán Michálek,
ďakujeme za vašu otázku. Aby sme však na ňu dokázali presnejšie odpovedať, potrebovali by sme o vašej stavbe poznať oveľa viac detailov. Odhad spotreby elektriny domu (ceny za vykurovanie) sa počíta z projektu, pričom sa do úvahy berú viaceré faktory, ktoré majú na konečnú spotrebu elektriny vplyv. Ide nielen o hrúbku zateplenia, ale parametre sa prepočítavajú aj vo vzťahu k oknám, podlahe, streche, tvaru – ochladzovaným plochám. Tento výpočet kompletizuje projektant – kúrenár. Spotrebu môžu ovplyvniť aj technológie, ktoré použijete na ohrev teplej vody a vykurovanie, prípadne jeho regulovanie. Ak by sme sa pokúsili urobiť odhad bez detailnej znalosti projektu, s veľkou pravdepodobnosťou by sme sa mohli v odhade zmýliť. Prvý náhľad však napovedá, že by mohlo ísť o skoro pasívny dom, no veľa závisí od spomínaných detailov.
Odpoveď na druhú otázku:
Sadzby si môžete meniť podľa spotreby elektriny v dome. Ak bude váš dom postavený a budete poznať reálnu spotrebu, môžete si vhodnosť sadzby prepočítať. Podľa uvedeného (aj keď ide stále o odhad) sa javí ako najvhodnejšia sadzba DD2. Kúrenie vám ale každopádne odporúčame regulovať termostatmi. Vašu ročnú spotrebu bude vedieť upresniť elektrikár podľa spotrebičov a ich  inštalovaného výkonu. Viac o spotrebičoch a ich energetických triedach sa môžete dozvedieť aj z našich starších článkov:
Energetický štítok chladničky a dobré tipy, ako ušetriť
Energetický štítok umývačky riadu a dobré tipy, ako ušetriť
Energetický štítok práčky a dobré tipy, ako ušetriť

Ďalšie odpovede môžete nájsť aj v sekcii najčastejšie kladené otázky, ktorú pripravil dodávateľ elektriny a plynu ZSE na svojom webe.
S pozdravom
redakcia šetri.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.