Otázky a odpovede: odhad spotreby elektriny v dome

otázky a odpovede

Vaša otázka: Dobrý deň, plánujeme postaviť v blízkej budúcnosti menší rodinný dom. Akú ročnú spotrebu elektrickej energie bude mať rodinný dom nasledovných parametrov? Základy na penovom skle (40 cm), izolácia zvislých konštrukcií a strechy 30 cm polystyrén. Vykurovaná podlahová plocha 120 m2. Nie je prípojka plynu, teda vykurovanie i ohrev teplej vody bude prostredníctvom elektriny (3 osoby). Ja to neviem odhadnúť a ani na internete som nenašiel žiadne dôveryhodné údaje. Vy dodávate elektrinu do mnohých domov podobných technických parametrov, takže budete vedieť presne a fundovane poradiť odhadovanú spotrebu.

Vaša druhá otázka: Môžem si vybrať distribučnú sadzbu, akú chcem alebo na pridelenie tej ktorej distribučnej sadzby potrebujem splniť nejaké podmienky? Ktorá je najvýhodnejšia distribučná sadzba pre dom týchto parametrov?

Ďakujem za odpovede.

S pozdravom

Peter Michálek

 

Odpoveď:

Dobrý deň, pán Michálek,

ďakujeme za vašu otázku. Aby sme však na ňu dokázali presnejšie odpovedať, potrebovali by sme o vašej stavbe poznať oveľa viac detailov. Odhad spotreby elektriny domu (ceny za vykurovanie) sa počíta z projektu, pričom sa do úvahy berú viaceré faktory, ktoré majú na konečnú spotrebu elektriny vplyv. Ide nielen o hrúbku zateplenia, ale parametre sa prepočítavajú aj vo vzťahu k oknám, podlahe, streche, tvaru – ochladzovaným plochám. Tento výpočet kompletizuje projektant – kúrenár. Spotrebu môžu ovplyvniť aj technológie, ktoré použijete na ohrev teplej vody a vykurovanie, prípadne jeho regulovanie. Ak by sme sa pokúsili urobiť odhad bez detailnej znalosti projektu, s veľkou pravdepodobnosťou by sme sa mohli v odhade zmýliť. Prvý náhľad však napovedá, že by mohlo ísť o skoro pasívny dom, no veľa závisí od spomínaných detailov.

Odpoveď na druhú otázku:

Sadzby si môžete meniť podľa spotreby elektriny v dome. Ak bude váš dom postavený a budete poznať reálnu spotrebu, môžete si vhodnosť sadzby prepočítať. Podľa uvedeného (aj keď ide stále o odhad) sa javí ako najvhodnejšia sadzba DD2. Kúrenie vám ale každopádne odporúčame regulovať termostatmi. Vašu ročnú spotrebu bude vedieť upresniť elektrikár podľa spotrebičov a ich  inštalovaného výkonu. Viac o spotrebičoch a ich energetických triedach sa môžete dozvedieť aj z našich starších článkov:

Energetický štítok chladničky a dobré tipy, ako ušetriť

Energetický štítok umývačky riadu a dobré tipy, ako ušetriť

Energetický štítok práčky a dobré tipy, ako ušetriť

 

Ďalšie odpovede môžete nájsť aj v sekcii najčastejšie kladené otázky, ktorú pripravil dodávateľ elektriny a plynu ZSE na svojom webe.

S pozdravom

redakcia šetri.sk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail