Energetický štítok umývačky riadu a tipy, ako ušetriť

Umývačky riadu prinášajú do bežného života komfort a umožňujú nám využiť čas efektívnejšie. Navyše, umývanie riadu v umývačke je pohodlnejšie, vyššie teploty a dezinfekčné prísady ničia baktérie a riad sa krásne leskne. Ak chceme viac vedieť o spotrebe, mali by sme vedieť „čítať“ energetický štítok umývačky. Niektoré sú vybavené dokonca senzormi, ktoré po celý čas umývania sledujú, ako veľmi je odtekajúca voda znečistená. Podľa týchto údajov si prispôsobuje umývačka tak množstvo prísad na umývanie, ako aj množstvo a teplotu pritekajúcej vody. Tým sa dosahuje maximálna efektivita.

Moderný prístroj umýva riad dokonca lepšie ako človek, pritom spotreba vody umývačky riadu je nižšia. Do štandardnej umývačky sa zmestí až 140 kusov riadu. Ak by sme ich chceli umyť ručne, potrebovali by sme asi 46 litrov teplej vody. Umývačka pracuje jednoznačne efektívnejšie. Postačí jej 11 litrov vody a 1,1 kWh energie. Nižšia spotreba vody a ďalšie technické vymoženosti umožňujú moderným umývačkám riadu pri umývaní ušetriť 35 až 60 % elektriny.

Tipy na šetrenie 

Riad neoplachujte
špinavý riad neoplachujte, len očistite od zvyškov jedla. Znamená to šetrenie energie aj vody. 
Umývajte vždy s plnou
Umývačka riadu sa má zapínať len vtedy, ak je plná. Ušetríte vodu aj energiu.
Vyberte správnu teplotu vody
Niektoré umývačky môžu byť pripojené na studenú alebo teplú vodu. Prípojka na teplú vodu má význam len vtedy, ak na ohrev vody používame tepelné čerpadlo alebo solárne zariadenie. Menej znečistený riad je možné umývať pri 50 oC namiesto 65 oC. Ušetríte tak elektrickú energiu a čas.

Energetický štítok umývačky riadu

Energetický štítok umývačky riadu s popiskami
Energetický štítok umývačky riadu podľa novej legislatívy

 

Energetický štítok umývačky riadu obsahuje tieto informácie:

I. meno dodávateľa alebo obchodná značka;

II. identifikačný kód modelu dodávateľa, pričom „identifikačný kód modelu“ znamená kód, zvyčajne alfanumerický, ktorým sa odlišuje určitý model umývačky riadu pre domácnosť od iných modelov s rovnakou obchodnou značkou alebo menom dodávateľa;

III. trieda energetickej efektívnosti; vrchol šípky obsahujúci triedu energetickej efektívnosti umývačky riadu pre domácnosť sa umiestni do tej istej výšky, v akej je špička šípky príslušnej triedy energetickej efektívnosti;

IV. ročná spotreba energie (AEC ) v kWh za rok, zaokrúhlená nahor na najbližšie celé číslo;

V. ročná spotreba vody (AWC ) v litroch za rok, zaokrúhlená nahor na najbližšie celé číslo;

VI. trieda sušiacej efektívnosti;

VII. menovitá kapacita vyjadrená štandardným počtom jedálenských súprav a pri štandardnom umývacom cykle;

VIII. úroveň vydávaného hluku prenášaného vzduchom vyjadrená v dB(A) re 1 pW a zaokrúhlená na najbližšie celé číslo.

 

NÁŠ TIP: Ak máte záujem o podrobné informácie, ktoré upravujú energetický štítok umývačky riadu, prečítajte si plné znenie nariadenia Európskej komisie.

Autor: setri.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail