Energetický štítok práčky a tipy, ako ušetriť

práčka

Práčka spotrebuje v domácnosti približne 11 % z celkovej spotreby elektrickej energie. Preto je pri kúpe dôležité „čítať“ energetický štítok práčky, ktorý najviac napovie o energetickej náročnosti, resp. hospodárnosti spotrebiča. Ďalším dôležitým faktorom je aj optimálna hmotnosť náplne práčky, teda koľko bielizne sa do práčky zmestí. Pri nákupe si zvoľte tú práčku, ktorá má pri rovnakej kapacite najnižšiu spotrebu vody.

Automatické práčky spotrebujú o 20 % menej vody a o 22 % menej elektriny ako pred desiatimi rokmi. Sú hospodárnejšie, zabezpečené viacerými funkciami, možnosťami výberu výkonových stupňov a plynulej regulácie výkonu a poskytujú vyšší používateľský komfort. Majú vysokú úroveň dizajnu a ergonomického riešenia s lepšími ekologickými parametrami.

Čím menej vody práčka spotrebuje, tým menej energie je treba na jej zohriatie. Nová práčka v porovnaní s 20 rokov starým typom usporí trojčlennej domácnosti priemerne 26,56 € ročne (800,-Sk). Pokiaľ využívate elektrinu v nízkej a vysokej tarife, odporúčame odložiť pranie na čas, keď platí nízka tarifa a spotrebovaná elektrina bude teda lacnejšia. Tiež zvážte používanie špeciálnych programov „vyváranie“ a „predpieranie“, ktoré sú energeticky veľmi náročné. Znížením teploty prania z 90 oC na 60 oC sa zníži spotreba elektriny až o 25 %.

Tipy na šetrenie:

Perte s plným bubnom

Veľkosť práčky voľte podľa potrieb vašej domácnosti. Ak naplníte bubon len do polovice, zbytočne sa zvyšuje spotreba energie pri praní.

Odstreďujte len pred sušením

Práčka s vysokým výkonom odstreďovania má zmysel predovšetkým vtedy, ak po ňom nasleduje sušenie bielizne. Modely s otáčkami 1600 za minútu odstredia z textílií až o 10% vody viac ako zariadenia s 1200 otáčkami. To ušetrí energiu a čas pri sušení.

Predpieranie

Predpranie používajte len v prípade veľmi znečistenej bielizne, napríklad pri pracovných odevoch. Fľaky ošetrite pred praním špeciálnymi prostriedkami ako odstraňovače fľakov, bielidlá.

Zvoľte správnu teplotu

Moderné pracie prostriedky sú účinné už pri nízkych teplotách. Správna teplota prania pre farebnú bielizeň je 30 – 40 oC. Bielizeň, ktorú možno vyvárať, je obvykle čistá už pri 60 oC.

 

Energetický štítok práčky

Energetický štítok práčky

Energetický štítok práčky obsahuje tieto informácie:

I. meno dodávateľa alebo obchodná značka;

II. identifikačný kód modelu dodávateľa znamená kód, zvyčajne alfanumerický, ktorým sa odlišuje určitý model práčky pre domácnosť od iných modelov s rovnakou obchodnou značkou alebo menom dodávateľa;

III. trieda energetickej efektívnosti; vrchol šípky obsahujúci triedu energetickej efektívnosti práčky pre domácnosť sa umiestni do tej istej výšky, v akej je špička šípky príslušnej triedy energetickej efektívnosti;

IV. vážená ročná spotreba energie (AEC ) v kWh za rok, zaokrúhlená nahor na najbližšie celé číslo;

V. vážená ročná spotreba vody (AW C ) v litroch za rok, zaokrúhlená nahor na najbližšie celé číslo;

VI. menovitá kapacita v kg pre štandardný program pre bavlnu pri 60 °C pri plnom naplnení alebo pre štandardný program pre bavlnu pri 40 °C pri plnom naplnení, podľa toho, ktorá hodnota je nižšia;

VII. trieda efektívnosti odstreďovania;

VIII. úroveň vydávaného hluku prenášaného vzduchom počas fázy prania a odstreďovania pre štandardný program pre bavlnu pri 60 °C pri plnom naplnení vyjadrená v dB(A) re 1 pW, zaokrúhlená na najbližšie celé číslo.

 

NÁŠ TIP: Ak máte záujem o podrobné informácie, ktoré upravujú energetický štítok práčky, prečítajte si plné znenie nariadenia Európskej komisie.

Autor: setri.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail