Morská elektráreň je pripravená na spustenie

morská elektráreň

Britská spoločnosť zverejnila plány pre výstavbu novej morskej elektrárne, ktorá je schopná vyrábať energiu aj v plytších a pokojnejších morských oblastiach, čo doterajšie morské elektrárne nedokázali. Výskum a vývoj pre Kepler Energy prebiehal na fakulte inžinierskych vied oxfordskej univerziy v Anglicku. Výskumníci veria, že morská elektráreň môže vyrábať elektrinu lacnejšie ako elektráreň veterná.

Prvá morská elektráreň tohto druhu sa bude skladať z kilometer dlhého reťazca spojených turbín generujúcich elektrickú energiu s celkovým výkonom 30 megawattov. 1 megawatt zabezpečí dodávku elektriny pre 1 000 domácností. Umiestená bude v bristolskom kanály, ktorý rozdeľuje Južný Wales od západu Anglicka s približným rozpočtom 143 miliónov libier  (202 miliónov EUR).

Vďaka horizontálnej polohe a dizajnu môžu byť turbíny morskej elektrárne umiestené v hĺbke menej ako 30 metrov. V danej hĺbke sa more hýbe oveľa pomalšie čím sa aj lopatky turbín morskej elektrárne pohybujú menšou rýchlosťou.  Čiže nepredstavujú pre živočíchov nebezpečenstvo. Morské elektrárne sú však ešte stále v procese testovania a až čas a výsledky testov ukážu či sú voči morskej faune a flóre skutočne neškodné.

morská elektráreň

Bude morská elektráreň schopná vyrábať dostatok elektrickej energie?

Podľa Petra Dixona, riaditeľa spoločnosti Keplers bude 10 kilometrov dlhá morská príbojová elektráreň v bristolskom zálive schopná generovať 600 megawattov čo je už porovnateľné s výkonom jedného nukleárneho reaktora. Plus sú turbíny vyrobené z prírodne nezávadného materiálu.

Veterné elektrárne budú aj na hladine mora. Dobrou správou pre zástancov obnoviteľných zdrojov energie je, že Spojené kráľovstvo začalo okrem solárnych a veterných zdrojov energie vybudovaných na pevnine podporovať aj pobrežné veterné elektrárne, ktoré by mohli poskytnúť elektrickú energiu až pre dva milióny domácností. Nový projekt veternej elektrárne v mori má byť realizovaný v oblasti Dogger bank v severnom mori s kapacitou 400 turbín. Výstavba by vytvorila 500 nových pracovných miest, tvrdia vývojári, ktorým dokonca už odsúhlasili nový plán pre výstavbu jedného z najväčších veterných parkov na svete.

morská elektráreň

Ťažobné giganty akým je napríklad British Petroleum (BP) sa však svojich aktivít v severnom mori nevzdajú. Spoločnosť nedávno oznámila, že investuje 670 miliónov libier (946 miliónov EUR) na rozšírenie svojich aktivít v oblastiach severného mora. Spoločnosť však vypúšťa do prostredia veľké množstvo skleníkových plynov, čím prispieva ku globálnemu otepľovaniu.

Zdroj: www.truthdig.com

Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/lacna-vodna-mikroturbina-setur/

https://www.setri.sk/veterne-turbiny-ktore-dokazu-pokryt-50-beznej-spotreby-energie/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail