Veterné turbíny, ktoré dokážu pokryť 50% bežnej spotreby energie

Lukas P.

Už v predchádzajúcich článkoch sme uviedli, že získavanie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov sa stáva čoraz populárnejšie. V prípade veternej energie sa do popredia dostávajú rôzne veterné turbíny, najmä ich inovácie.

Veterné turbíny

Dnes vám predstavíme ďalšiu inováciu vo svete veterných turbín, ktorá dokáže pokryť až 50 % bežnej spotreby elektrickej energie každej priemernej domácnosti.

Prečo sú klasické veterné turbíny problém?

Klasické veterné turbíny sú umiestňované mimo obývaných častí, zatiaľ čo ich inovatívnejšie a menšie kolegyne je možné umiestniť priamo v obytných častiach.
Problémom ostáva, že návratnosť investícií z pohľadu nižšieho účtu za spotrebu elektrickej energie nie je žiaľ stále dosť efektívna a hluk, ktorý tieto veterné turbíny produkujú, je pre ľudí jednoducho neakceptovateľný.
V Holandsku sa týmito problémami začali zaoberať vážnejšie, vďaka čomu vznikol projekt pod názvom „The Archimedes“, ktorý na trh priniesol nový typ veterných turbín.

Efektívnejšie a tichšie

Ide o novú triedu malých veterných turbín, ktoré sú pomerne tiché a pri výrobe elektrickej energie omnoho efektívnejšie. Spoločnosť, ktorá ich vyrába tvrdí, že ich veterná turbína dokáže vyrobiť až 1500 kWh/energie za rok, pri rýchlosti vetra 5m/s, čo je dostatočné množstvo na pokrytie približne polovice spotreby energie každej priemernej domácnosti.
Riaditeľ spoločnosti Richard Ruijtenbeek hovorí:

„Je možné ešte viac znížiť náklady za spotrebu elektrickej energie v každej domácnosti. Je však potrebné docieliť, aby sme v čase, keď fúka vietor, využívali veterné turbíny a v čase, keď svieti slnko, využívali solárne panely.“

Ide o inovatívny dizajn

Ako môžete vidieť na obrázku, tvar veterných turbín je úplne odlišný od klasických verzií, ktoré sú postavené na báze lopatkovej technológie, ale aj tých menej známych, fungujúcich na báze bezlopatkovej technológie. Je to jednoducho opäť niečo nové.
Faktom však zostáva, že takto skonštruované veterné turbíny dokážu zachytiť podstatne viac vetra a vyrobiť tak viac elektrickej energie. Celková efektívnosť pri výrobe elektrickej energie, je pri takejto konštrukcii veterných turbín, až na úrovni 80 %.
Veterné turbíny
Výhodou tohto riešenia je aj to, že veterné turbíny vyrábajú elektrickú energiu aj vtedy, keď na rotor fúka vietor pod uhlom iba 60 º. Vďaka svojej inovatívnej konštrukcii sa automaticky nasmerujú do optimálneho smeru vetra a zaujímavosťou je aj to, že sú pomerne tiché.

Plány do budúcnosti?

Spoločnosť neustále pracuje na vývoji menších typov týchto veterných turbín, ktoré by sa dali umiestniť napr. na stĺpy verejného osvetlenia, v dôsledku čoho by sa samé zásobovali elektrickou energiou.
Neustále sa objavujúce inovácie v oblasti zmien vo využívaní veternej energie sú dobrým znakom toho, že sa možno jedného dňa dočkáme takého riešenia, ktoré nás dokáže viac uvoľniť od súčasného drancovania našej planéty.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Inovatívne veterné turbíny zachytia viac než 50 % veternej energie 
280815_banner_ZSE_v4-2

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...