Vodná mikroturbína s ekologickým Oskarom bude lacná

Jedným z víťazov tohtoročných „ekologických Oskarov“ E.ON Energy Globe Award 2014 sa stala v kategórii „Nápad“ vodná mikroturbína Setur. Nový český vynález nesie aj slovenskú pečať a má ambície zmeniť spôsob, akým sa z vody vyrába elektrina.

Bezlopatková vodná mikroturbína Setur je „federálnym“ vynálezom, pod ktorým sú podpísané mená českého a slovenského vedca. Ing. Miroslav Sedláček, CSc. a Doc. Ing. Stanislav Hostina, Ph.D.  prišli na to, akým spôsobom môže vodná mikroturbína využiť tzv. hydrodynamický paradox (zvýšenie rýchlosti prietoku vedie k silám snažiacim sa priblížiť dve steny, medzi ktorými dochádza k zrýchleniu prietoku). Vďaka patentu využívajúcemu tento princíp môže vodná mikroturbína pracovať aj s pomalými rýchlosťami prúdiacej vody.

SETUR vodná mikroturbína
Vodná mikroturbína Setur – ukážka odvaľovacieho princípu. Zdroj: wikipedia.cz

Znamená to, že turbínu je možné položiť do vodného prúdu, napr. tečúcej rieky. Podľa tvrdenia predkladateľa projektu sa tým výrazne znižujú náklady na inštaláciu, čo v konečnom dôsledku môže viesť k tomu, že výroba elektriny je výrazne lacnejšia ako v iných typoch elektrární.

Vodná mikroturbína bude lacná

Výrobná cena tejto turbíny by mala byť veľmi nízka, pretože ju realizátor projektu zamýšľa vyrábať na 3D tlačiarni. Z tohto hľadiska sa vodná mikroturbína Setur javí ako vhodné riešenie pre použitie na výrobu elektrickej energie napríklad v rozvojových krajinách.

ZAUJÍMAVOSŤ: Všetci víťazi E.ON Energy Globe Award 2014

Cieľom projektu je otestovať použiteľnosť tejto turbíny v miestach s nízkym spádom, kde použitie klasických vodných turbín nie je možné, a realizácia kompletného pilotného projektu, kde bude funkcionalita turbíny overená v praxi.

Prvá realizácia víťazného projektu

V súčasnej dobe sa už uvažuje o realizácii prvých dvoch pilotných projektov, ktoré by využili bezlopatkovú turbínu v praxi. Jednou z nich je dokonca vodárenská skupina, ktorá je prevádzkovateľom vodovodných a kanalizačných sietí v Českej republike. Tá by rada vodnú mikroturbínu využila za účelom testovania jej nasadenia v odtokovom potrubí vybraných čističiek odpadových vôd.

 

Zdroj: ekobonus.cz

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail