Ktoré svetové mestá sú momentálne najvyspelejšie smart mestá?

smart mestá

Podľa Jamesa Pomeroya, architekta a moderátora sú dve európske metropoly v súčasnosti najrozvinutejšie smart mestá.

Čo sú to smart mestá?

James Pomeroy je oceňovaný architekt a zároveň známa televízna osobnosť. Jeho najnovšia, osemdielna séria televíznych programov Smart Cities 2.0. sa zamerala na smart mestá po celom svete. Smart mesto alebo inteligentné mesto je v skratke rozvojová stratégia a vízia využívania informačných technológií, najmä Intenetu vecí (IoT), ktorá má za cieľ zvýšiť kvalitu života, bezpečnosť a elimináciu záťaže pre životné prostredie v meste. Stratégie smart miest sa dajú rozdeliť do hlavných oblastí: ekonomika, doprava, životné prostredie, ľudia, bývanie a vláda. James Pomeroy sa vo svojom televíznom programe v každej epizóde sústreďuje na iné mesto. Prednedávnom poskytol magazínu Dezeen rozhovor, v ktorom uvádza, že západné smart mestá podľa neho zvládli integrovať informačné technológie do ich štruktúry lepšie než ázijské mestá v rámci novej vlny smart miest.

smart mestá

Smart mestá v Ázii a Európe

Ideálnym príkladom sú podľa neho Amsterdam či Barcelona, ktoré dokázali prekonať aj ultra-moderné satelitné mesto Songdo v Južnej Kórei. Dôvodom podľa neho môže byť to, že európske metropoly cítia väčšiu zodpovednosť kvôli tomu, že existujú omnoho dlhšie. Mestu Songdo sa venuje prvý diel Pomeroyhovho programu. Mesto bolo postavené za desať rokov, ale aj napriek pôsobivým technologickým riešeniam je už teraz zastarané. Barcelona a Amsterdam na druhej strane ukazujú, aké je dôležité, aby bola technológia integrovaná nielen do mestskej samosprávy a jeho riešení, ale aj pozitívne prijímaná a využívaná jeho obyvateľmi a návštevníkmi. Či už ide o ekologické riešenia v oblasti verejného osvetlenia či zavlažovania, monitorovanie a lepšiu organizáciu dopravy, rozvoj elektronických služieb či využívanie elektromobility a autonómnej verejnej dopravy, smart riešenia nie sú univerzálne. Každé mesto má svoje problémy a špecifiká, ktoré musí v rámci svojej stratégie zohľadniť. Pozitívne príklady však môžeme nájsť nielen na západe, ale napríklad aj v slovinskej Ľubľane. Tá sa najmä vďaka svojim riešeniam vo verejnej doprave stala zeleným mestom Európy za rok 2016.

smart mestá

smart mestá

smart mestá

Slovenské smart mestá

Slovensko zatiaľ za západnými metropolami v rámci smart riešení mierne zaostáva. V hlavnom meste sa síce organizujú rôzne iniciatívy, súťaže či workshopy, ale praktické riešenia a skutočné využívanie technológie sa zatiaľ veľmi neprejavilo. V centre mesta síce s veľkou slávou odhalili smart lavičku a k dispozícii je na veľa miestach zdarma bezdrôtové pripojenie k internetu. Oproti susednej Viedni však výrazne zaostáva v ekologických riešeniach a snahe znižovať produkciu emisií (napríklad prostredníctvom využívania obnoviteľných zdrojov vo verejnej doprave) či podpore cyklistických trás a organizácie parkovania. Časopis Trend minulý rok uviedol, že koncept smart city sa udomácňuje aj na Slovensku, no zatiaľ je to len nesmelý začiatok. Mnohé mestá robia kroky, ktoré možno zaradiť do kategórie smart. Väčšinou však nie sú komplexne a koncepčne previazané a nejaký čas potrvá, kým sa k tomu dostaneme. Pozitívnym príkladom však môže byť napríklad mesto Prešov. To minulý rok ako jediná samospráva zo Slovenska zastupovalo našu krajinu na medzinárodnej konferencii poradného orgánu EÚ pre dopravu JASPERS vo Viedni. Prezentovali projekty , ktoré sú zamerané na tri prioritné oblasti rozvoja v zmysle konceptu Smart City. Ide o oblasť dopravy, životného prostredia a oblasť otvorenej samosprávy.

Zdroj:

https://www.dezeen.com

https://www.etrend.sk

https://amsterdamsmartcity.com

https://www.citizenlab.co

Zdieľajte:   Facebooktwittermail