Ľubľana je Európske hlavné zelené mesto pre rok 2016

zelené mesto

Európska komisia udeľuje od roku 2010 titul hlavné zelené mesto Európy a tento rok sa ním stala vďaka mnohým ekologickým opatreniam slovinská Ľubľana.

Ocenenie Európske hlavné zelené mesto

Ľubľana je hlavné mesto Slovinska, ktoré sa napriek tomu, že je rozlohou aj počtom obyvateľov pomerne malé, stalo európskym hlavným zeleným mestom roka 2016. Európska komisia toto ocenenie udeľuje od roku 2010 na základe 12 hlavných indikátorov v oblasti environmentálneho rozvoja. V minulosti boli týmto titulom Európske hlavné zelené mesto ocenené mestá: Štokholm, Hamburg, Vitoria-Gasteiz, Nantes, Kodaň a Bristol a ďalšími sa stanú Essen v roku 2017 a Nijmegen v roku 2018. Ľubľana si toto ocenenie zaslúžila najmä prístupom k udržateľnosti dopravy v meste, zachovávaním zelene ale aj vďaka iným ekologickým opatreniam v oblasti infraštruktúry.

Zelené mesto vďaka zmene dopravy v meste

Hlavným faktorom pre zisk ocenenia Európske hlavné zelené mesto pre rok 2016 bolo odvážne rozhodnutie z roku 2008, ktorým vtedajší primátor mesta Zoran Janković zakázal vstup áut do centra mesta. To prispelo k čistejšiemu ovzdušiu, bezpečnejším uliciam a tichšiemu prostrediu. To, že vtedajšie kontroverzné rozhodnutie ocenili aj obyvatelia mesta dokazuje aj to, že bol odvtedy do funkcie primátora znovu zvolený ďalšie 3 obdobia. Mesto podporuje rozvoj cyklistiky a od v roku 2011 spustilo systém verejného požičiavania bicyklov, v rámci ktorého je k dispozícii na 36 stanovištiach 360 bicyklov, ktoré sú k dispozícii prvú hodinu zdarma. Ďalším opatrením je úplne vylúčenie automobilovej dopravy v centre mesta a výnimkou je čas medzi 6.00 a 10.00, ktorý je vyhradený na zásobovanie. Do centra majú povolený vstup iba chodci, cyklisti a autobusy. Premáva tu však aj taxi v podobe elektromobilu s názvom Kavilir, ktorý ponúka jazdy zdarma pre starších a zdravotne znevýhodnených ľudí a matky s deťmi. Obyvatelia či návštevníci môžu svoje auto zaparkovať mimo centra v podzemnej garáži. Ďalším dopravným prostriedkom v Ljublane je od začiatku tohto roka obdoba bratislavských turistických vláčikov, ale v tomto prípade ide o vláčik nazvaný Urban, ktorý je vybavený 12 solárnymi panelmi a neprodukuje tak žiadne emisie. Pozostáva z lokomotívy a troch vozňov, má kapacitu 47 pasažierov a dosahuje maximálnu rýchlosť 25 km/h. Obavy z likvidácie obchodníkov kvôli  novým opatreniam sa nenaplnili, naopak, ukázalo sa, že tieto zmeny obchodu a turizmu v centre mesta iba prospeli.

zelené mesto zelené mesto

zelené mesto

 Environmentálny program

Ľubľana si však ocenenie Európske hlavné zelené mesto pre rok 2016 vyslúžila aj prístupom k recyklácii, keďže mesto recykluje takmer tri štvrtiny odpadu a ako prvé hlavné mesto Európskej únie si stanovila cieľ nulového odpadu. Energetická spoločnosť Energetika Ľubľana dosiahla prostredníctvom zlepšovania centrálnej dodávky tepla a plynu zníženie toxických plynov15% energie pochádza v súčasnej dobe z biomasy z dreva. Slovinská Ľubľana je dôkazom toho, že aj malé mesto z východnej Európy môže (a malo by) implementovať environmentálny program a vďaka odvážnym politickým rozhodnutiam si titul Európske hlavné zelené mesto pre rok 2016 rozhodne zaslúži.

http://www.ljubljana.si

http://www.greenljubljana.com

 

 

 

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail