Futuristické WC zaberá menej miesta a umožní výrazne šetriť spotrebou vody (video)

Popri elektrine a plyne je voda jednou z významných energetických položiek na vašich účtoch. Toalety patria medzi zariadenia s najväčšou spotrebou vody v domácnosti. Staršími modelmi miniete až 25 litrov vody za spláchnutie. Nový  nápad umožní šetriť spotrebu vody i priestor v kúpeľni.

Práve preto sa neustále objavujú rôzne pokusy navrhnúť lepší záchod, v rozmedzí od jednoduchých vylepšení pre existujúce modely až po viac či menej extrémne a bláznivé nápady. Avšak nápad, ktorý pochádza z University v Huddersfielde vo Veľkej Británii je skutočne inovatívny.  Študenti dizajnu Gareth Humphreys a Elliott Whiteley vytvorili návrh toalety, ktorá ušetrí nie len vodu ale aj priestor. Toaletu nazvali Iota a po použití sa zloží do menšieho tvaru.

Autori projektu tvrdia, že ich zariadenie zníži spotrebu vody až o 50 %. Dosahuje sa to tým, že misa sa po použití vyklopí nahor do polohy, kedy využíva prúd zhora padajúcej vody. Takto stačí záchodu len 2,5 l vody, ktorý pomáha prenosu odpadových vôd do pripojeného výstupného potrubia.


© Gareth Humphreys & Elliott Whiteley

 

Je to celkom šikovný dizajn, ktorý tiež zaberá len časť priestoru, ktorý bežne zaberá štandardná toaleta.  Avšak iste by sme vedeli autorom položiť niekoľko zaujímavých otázok ako:  Ako náročné bude vyčistiť toaletu? Je vhodná pre ľudí s výraznou nadváhou? Bude zložitý mechanizmus fungovať aj po rokoch každodenného používania? Ale v každom prípade, pokiaľ ide o prepracovanie mechaniky štandardnej toalety na sedenie, Iota prináša evokujúce nápady na úsporu vody a priestor v kúpeľni.

 

Ak by nápad zaujal niektorého z výrobcov toaliet, možno si budeme môcť o pár rokov takéto alebo podobné WC kúpiť i u nás. V menších bytoch by iste prišla vhod.

 

Zdroj: internet

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail