Európska únia chce zakázať plastové produkty na jedno použitie
Európska únia koncom mája oznámila, že chce zakázať plastové produkty na jedno použitie, ako sú napríklad slamky, tyčinky do uší či plastové obaly a príbory.
Plastové produkty znečisťujú oceány
Plastový odpad je v súčasnosti jedným z najväčších environmentálnych a ekologických problémov. Organizácia Spojených národov varuje, že plastový odpad, ktorý každoročne končí v oceánoch, spôsobuje nenapraviteľné škody pre podmorský život. Európska únia preto koncom mája predstavila svoje plány na boj so znečistením oceánov a európskych pobreží. Chce zakázať plastové produkty na jedno použitie, ktoré sú najväčším zdrojom znečistenia v Európe. Malo by ísť o desať produktov, medzi ktoré sa zaradia napríklad plastové príbory, viečka na poháre, tyčinky do uší, obaly na jedlo, tašky či sanitárne potreby.
Reducing harmful plastic litter is an opportunity for European businesses.
We can create sustainable products that the world will demand for decades to come, and extract more economic value from our precious resources.#PlasticsStrategy #PassOnPlastic pic.twitter.com/19mCvxlJOq— European Commission ?? (@EU_Commission) May 28, 2018
Ktoré plastové produkty budú zakázané?
Navrhnuté pravidlá budú odlišné pre rôzne typy plastových výrobkov. Tie plastové produkty, ku ktorým už v súčasnosti existuje dostupná alternatíva (plastové tyčinky do uší, príbory, taniere, slamky a tyčinky na miešanie nápojov) by mali byť zakázané a v budúcnosti bude možné vyrábať ich iba z udržateľných materiálov. Plastové výrobky, ktoré ešte nemajú dostupnú udržateľnú alternatívu, ako obaly na jedlo a rôzne pochutiny, cigaretové ohorky, vlhčené vreckovky či balóniky by zatiaľ nemali byť zakázané. Európska únia ale plánuje obmedziť ich využívanie a tlačiť na výrobcov, aby produkovali výrobky, ktoré nebudú prispievať k znečisťovaniu životného prostredia. Podľa tohto návrhu by mali výrobcovia zároveň pomáhať pokrývať náklady na odpadový manažment a čistenie. Okrem toho by mali začať používať štítky, na ktorých bude jasne uvedené a vysvetlené ako bude odpad z konkrétnych produktov bezpečne spracovaný ako ho treba separovať. Na oplátku by mali dostávať stimuly na vývoj menej škodlivých alternatív pre ich výrobky.
Plastové produkty a ich udržateľné alternatívy
Celkovo návrh Európskej únie obsahuje sedem rôznych typov aktivít, pričom má každá z nich inú úroveň prísnosti. Namiesto úplného zákazu plastových fliaš napríklad EÚ navrhuje, aby si každá členská krajina vytvorila vlastný systém separovania 90% množstva takýchto fliaš do roku 2025. Ako konštatuje euobserver, mnoho z výrobkov, ktoré by mali byť v budúcnosti zakázané, sa v Európe nevyrába a takýto zákaz nebude mať na európskych producentov veľký vplyv. Väčšina z nich sa, naopak, vyrába najmä v Ázii a dováža do Európy. Pre európskych výrobcov to preto môže byť impulzom na to, aby vyrábali ekologické alternatívy v Európe, čo môže v budúcnosti vytvoriť nové pracovné príležitosti.
Zdroj:
https://euobserver.com
https://www.ecowatch.com
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...