Energeticky úsporné technológie pomohli zachrániť stredoveký hrad.

Lukas P.

Mesto Soběslav v ČR sa vyznamenalo po mnohých stránkach pozoruhodným projektom, ktorý dokázal citlivo skĺbiť modernú a starú architektúru a vyžiť pritom najmodernejšie energetické technológie. Svoju mestskú knižnicu vybavenú modernými technológiami totiž umiestnili do javiska stredovekého hradu.

Týmto spôsobom sa podarilo gotickú pamiatku zo 14. storočia zrekonštruovať a zachrániť pre budúce generácie. Ale nie len to. Vo vnútri hradu bola otvorená moderná mestská knižnica, ktorá okrem kníh ponúka aj fascinujúcu prehliadku histórie stredovekej stavby.
Technické riešenie: Tím pod vedením Ing. Arch. Jaromíra Kročáka prišiel naozaj s netradičným riešením. Do útrob hradu vložili sklený skelet, v ktorom sa nachádza knižnica. Sklený kontajner sa nachádza na poschodí palácového krídla, do ktorého sa vchádza cez jedno z veží. Knižnica má svoju vlastnú mikroklímu chrániacu knižné zbierky. Návštevníci pritom môžu cez sklo obdivovať pôvodné murivo hradu a pozorovať jednotlivé slohy a vývojové etapy starej stavby.
SONY DSC kniznica-sobeslav-3-setri.sk kniznica-sobeslav-4-setri.sk
Z energetického hľadiska je knižnica veľmi úsporná. Hlavnou izolačnou zložkou je samotné zloženie stien, ktoré knižnicu tepelne izolujú. Pôvodné murivo hradu je hrubé 150 – 200 cm, ďalej nasleduje vzduchová bublina o šírke 70 cm a nakoniec termosklo. Minimálne energetické úniky zabezpečujú moderné technológie ako napr. rekuperácia vzduchu. Napriek tomu, že je nová knižnica približne tri krát väčšia ako pôvodná, ktorá stála na námestí, je jej energetická náročnosť takmer o polovicu nižšia.
Knižnica je teraz využívaná aj na konanie rôznych spoločenských akcií, nakoľko priestor očarí svojráznym spojením historického a moderného prostredia.
Soběslavský projekt získal mnohé ocenenia za modernú architektúru zasadenú do historického objektu ako napr. Presta, Inspira, Kompas, BEFA a ďalšie. Mesto na projekt získalo dotáciu vo výške 36 mil. Kč. Ide naozaj o výnimočný projekt a je len škoda, že na Slovensku nemáme rovnako šikovných mestských poslancov ako v Soběslave.
Projekt je nominovaný v súťaži EO.N GLOBE AWARD ČR.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.