Energeticky efektívny minidom očarí minimalistickým dizajnom

Minidom

Minidom Monocabin s rozlohou 27 m² zaujme na prvý pohľad čistými líniami a vzdušným dizajnom.

Originálny minidom

Bývanie v minidome už nie je žiadnou novinkou ani na Slovensku. Poskytuje rôzne výhody od tých finančných, až po slobodu premiestniť sa kedykoľvek to majiteľ potrebuje. Mnohých však od takéhoto štýlu života odrádza výzor a zariadenie typických minidomov, ktoré majú zväčša rustikálny charakter so šikmou strechou a dreveným obložením. Existujú však aj minidomy, ktoré majú skutočne originálny dizajn a modernú estetiku. Jedným z nich je aj modulárny minidom s názvom Monocabin, ktorý sa nachádza v Grécku.

Minidom

Minidom

Minidom

Minidom

Minidom

Minidom

Plne funkčný minidom

Minidom Monocabin navrhlo architektonické štúdio Mandalaki Design Studio v spolupráci s americkou firmou BoutiqueHomes. Rozkladá sa na ploche 27 m² a bol navrhnutý ako „objekt pre obývateľný dizajn“. Dôležité pri jeho navrhovaní boli najmä energetická efektivita a nenáročnosť inštalácie. Ide totiž o modulárnu prefabrikovanú stavbu. V hlavnej časti sa nachádza kuchyňa, kúpeľňa a multifunkčný obytný priestor. Nachádza sa tu viacero veľkých okien, ktoré poskytnú dostatok denného svetla, ale sú umiestnené tak, aby ochránili interiér pred zvedavými pohľadmi zvonku. Dvere, vedúce na terasu opticky predlžujú a zjednocujú vnútornú a vonkajšiu časť. Menší obytný priestor podľa architektov preto kompenzuje priestor na trávenie času vonku.

 

Minidom

Minidom

Minidom

Minidom

Minidom

Minidom v rôznych veľkostiach

V kúpeľni sa nachádza otvorená sprcha, umývadlo a záchod. Dizajnéri sa zamerali na to, aby pôsobila vzdušne a vytvorila dojem nepreplneného priestoru. Minidom má 20 centimetrové steny a celá budova je vyrobená zo železobetónu, preglejky a sadrokartónu. Podľa výrobcu sa dajú steny prispôsobiť pomocou takmer akéhokoľvek obloženia alebo náteru. Na izoláciu bol použitý materiál na báze konope. Súčasťou Monocabin je systém „inteligentných stien“, ktorý zahŕňa ohrievač vody, systémy pre klimatizáciu a vykurovanie, elektrický panel a televíziu. Monocabin je k dispozícii vo viacerých veľkostiach a cena sa začína na sume 40-tisíc eur za najmenšiu, nezariadenú verziu bez dopravných nákladov. Najväčšia verzia Monocabin XL má rozlohu 63 m² a stojí asi 70-tisíc eur. Rôzne modely Monocabin sa dajú kúpiť aj prenajímať u výrobcu.

Minidom

Minidom

Zdroj:

http://www.mandalaki.com

https://www.treehugger.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail