Prvý obývaný Tiny house (minidom) už aj na Slovensku

Lukas P.

Hnutie Tiny house, ktoré ukazuje výhody bývania v miniatúrnych domoch, zažíva po celom svete obrovský boom. Mladý pár vytvoril prvé obydlie tohto typu aj na Slovensku.

tiny house

Dostupnejšie bývanie pre mladých

Hnutie Tiny house svoj rozmach zaznamenalo najmä v USA po prírodných katastrofách, keď vznikla potreba rýchlej a lacnej náhrady pre ľudí, ktorí kvôli potopám či hurikánom prišli o svoje domovy. Čoraz viac ľudí po celom svete však volí takýto druh bývania aj kvôli finančným dôvodom či kvôli tomu, že chcú mať mobilný domov bez nutnosti drahej hypotéky. Zrejme prvý obývaný Tiny house (minidom) už máme aj na Slovensku.  Vytvorili ho Ing. Arch. Barbora Drblíková a strojár Tibor Bogdan, ktorí precestovali Európu a na základe ich zážitkov založili občianske združenie Domov s tebou, ktoré má pomôcť mladým párom s prvým bývaním. Tiny house je ich prvý skúšobný projekt, hradený čisto zo súkromných financií.

Výhody bývania v minidome

Bývanie v Tiny house (minidome) poskytuje mnoho výhod. Ide totiž o akýsi mini prenosný domček na kolesách, na ktorý nie je potrebné stavebné povolenie. Zároveň netreba kupovať pozemok, keďže takéto mobilné domy možno položiť takmer kdekoľvek. Na rozdiel od konvenčného bývania sa môžu jeho obyvatelia kedykoľvek zobrať a premiestniť.

Minidom je zvyčajne off-grid (úplne energeticky sebestačný), čiže nepotrebuje prípojky na vodu, elektriku ani kanalizáciu. Na rozdiel od maringotky a karavanu plnohodnotné steny a je postavený tradičnými konštrukčnými technológiami drevodomu. Oproti karavanu je vyšší, no stále sa zmestí do rozmerov kamiónového prívesu a nie je nadrozmerným nákladom. To je veľká výhoda oproti bežnému mobilnému domu, ktorý sa nedá len tak ťahať po ceste. Kvôli svojej váhe a tvaru nie je určený na dovolenkové cestovanie, iba na občasné presunutie na novú lokalitu nízkou rýchlosťou. Je to teda viac mobilný minidomček alebo chatka. Minidom je vždy robený na mieru, z kvalitných materiálov a zvyčajne ho ľudia stavajú celý alebo aspoň časť svojpomocne. Samozrejme existujú aj firmy, ktoré ho kompletne navrhnú a postavia na kľúč.

Uvažujete nad fotovoltikou?

Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny. Zistiť viac o fotovoltike od ZSE

Príprava

Predtým než Barbora a Tibor začali so samotnou výstavbou svojho vlastného minidomu, pripravili si vizualizáciu. V tejto fáze sa zároveň rozhodovali medzi rôznymi možnosťami z hľadiska funkcie. Chceli totiž, aby zapadol do dedinského prostredia, do chatovej oblasti, ale aj na samotu.

Nasledoval výber vhodného prívesu, ktorý nakoniec našli priamo na Slovensku. Náročné bolo aj rozhodovanie o množstve a type dreva, ktoré bolo základom nového domova. I keď nie je ani jeden z dvojice stolár, drevo sa podarilo narezať za jeden večer a následne bolo prevezené do Jasenice pri Považskej Bystrici, kde už čakal príves. Ďalším krokom bol výber okien a dverí. Keďže mal mladý pár obmedzený rozpočet, hľadali použité okná a dvere a nakoniec sa im podarilo získať materiál z druhej ruky za prijateľnú cenu.
tiny house
tiny house

Výstavba minidomu

Samotná výstavba domčeka začala vytvorením drevenej konštrukcie. Dvojica si pomohla radami z internetu a rozhodla sa pre postup, podľa ktorého sa steny zložia na zemi a potom ich spoja dokopy priamo na prívese. V tomto momente začal minidom naberať reálne kontúry a dalo sa posúdiť, či bude vymedzený priestor naozaj dostatočný. Nasledovala strecha a zavetrenie konštrukcie. Na to sa použila kombináciu kovových rohovníkov, drevených zavetrení a hlavne oceľových pásikov, ktoré boli umiestnené do kríža a upevnené na viacerých miestach. Dvojica potom vykonala záťažové testy a zisťovala, či je konštrukcia dostatočne pevná, ale zároveň pružná, aby vydržala prepravu.
tiny house
tiny house

Izolácia a fasáda

Ďalšou úlohou bola hydroizolácia. Mladý pár chcel dosiahnuť to, aby už nemusel domček zakrývať plachtou proti dažďu, nakoľko ju občas odfúklo, alebo niekde pretekala. Riešením bolo zaizolovanie strechy asfaltovými pásmi. Na celý domček bola potom zvonku použitá drevovláknitá doska, ktorá tiež  tepelne izoluje, je paropriepustná a zároveň umožňuje uchytiť paropriepustnú fóliu. Súčasne s fasádou bolo potrebné vyriešiť výber tepelnej izolácie. Rozhodli sa pre ovčiu vlnu, ktorá má tiež okrem nízkej váhy veľa ďalších pozitívnych vlastností. Dokáže izolovať aj keď nie je suchá, reguluje vlhkosť v interiéri, je to prírodná obnoviteľná surovina, má vysokú teplotu samozápalu 560 °C, nestráca tvar a mala by zvládnuť i čistiť vzduch. Pri výbere fasády sa Barbora a Tibor rozhodli pre drevený obklad z červeného smreku zo Slovenska.
tiny house
tiny house
tiny house
tiny house
tiny house

Interiér a výber pozemku

Mráz a zlé počasie prinútili dvojicu na čas prerušiť exteriérové práce. Bol to vhodný moment začať sa zaoberať interiérom. Pomocou vlny zateplili vnútorné steny a strechu, následne začali s pokladaním preglejky. Preglejky dali interiéru útulný vzhľad, potlačili pach vlny a stavbu prevoňali drevom. Mladý pár pokračoval výberom piecky, komína a zariaďovaním interiéru. Približne po pol roku prišiel konečne čas previezť minidomček na finálne miesto,  kde sa mal dokončiť interiér. To ešte zahŕňalo olejovanie preglejok, lakovanie podlahy, natieranie deliacej steny tabuľovou farbou a zariaďovanie kuchyne. Potom ako bol prvý minidom zariadený nábytkom, hľadali Barbora a Tibor vhodný pozemok. Napokon si prenajali pozemok vo Vrútkach. Po jeho úprave stačilo už domček iba zakotviť a začať bývať. Finálna cena dosiahla úroveň okrúhlych 10-tisíc eur.
tiny house
tiny house
tiny house
tiny house
tiny house
tiny house
tiny house
tiny house

Zdroj: tinyhouseslovakia.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...