Elektromobilita: ktoré faktory najviac ovplyvnia jej skutočný rozmach? (Časť 1.)

Lukas P.

Predaj elektrických automobilov po celom svete stúpa, avšak elektromobilita ešte stále nie je bežnou súčasťou dopravného priemyslu. Prinášame preto veľký prehľad faktorov, ktoré ovplyvnia skutočný rozvoj takéhoto spôsobu prepravy, či už ide o fundamentálne faktory ako dojazd, ale aj menej významné faktory, ktoré na predaj elektromobilov zrejme nebudú mať až taký veľký vplyv.

elektromobily

Konkurencieschopnosť cien v porovnaní s spaľovacími motormi

Masové prijatie elektromobilov bude možné iba vtedy, keď dosiahnu elektrické modely rovnaký dojazd ako autá na fosílne palivá. Okrem toho by mali byť na rovnakej alebo aspoň podobnej cenovej úrovni a to bez štátnych dotácii.

Dojazd

Dojazd je jedným z kľúčových faktorov pre odporcov elektromobility. Väčšina vodičov totiž pri akomkoľvek aute očakáva aspoň 600-800 km dojazd. Najmä v krajinách ako USA, kde sú nadmieru populárne SUV modely vyžadujú spotrebitelia od elektrických modelov z hľadiska dojazdu to isté, čo im poskytne dieselový či benzínový model.

Dostupnosť elektrických modelov

Keď sa povie elektromobilita, väčšine z nás sa zrejme vybaví Tesla prípadne Nissan Leaf. Pre predaj elektrických modelov a skutočný rozvoj elektromobility je kľúčové to, aby bol predajca v autosalóne schopný ukázať zákazníkovi aspoň 5 a viac modelov. Toho sa však podľa zverejnených plánov väčšiny automobiliek zrejme dočkáme až v ďalšej dekáde.
elektromobilita

Infraštruktúra pre nabíjanie

Na to, aby sa elektromobilita stala skutočnou súčasťou prepravy napríklad aj u nás na Slovensku, bude potrebný dostatočný počet nabíjacích staníc (ideálne s technológiou rýchleho nabíjania). Tie sú potrebné najmä popri diaľniciach a hlavných ťahoch, ale aj v novo-vybudovaných obytných zónach či sídliskách.
elektromobilita

Rýchlosť nabíjania

Aký je ideálny čas, ktorý sú vodiči schopní stráviť nabíjaním? Stačí 15-20 minút? Je aj 10 minút veľa? Keď budú na trhu elektromobily s 600-800 km dojazdom, môže sa tento faktor stať skutočne zásadným.

Dostatočná zásoba batérií

Ak elektromobilita zrazu zažije skutočný rozmach a dopyt po elektromobiloch by extrémne stúpol, je možné, že by mali výrobcovia problém s dodávaním batérií. Nárast ich výrobcov a dodávateľov by však teoreticky mohol viesť k zníženiu ich ceny a elektromobily by tak však mohli byť lacnejšie.

Technologický rozvoj batérií

Očakáva sa, že do roku 2025 vstúpia na trh batérie, ktoré oproti tradičným lítiovo-iónovým batériovým balíkom poskytnú 2-3 násobný dojazd. Ak by boli schopné dodať 600-800 km dojazd pri cene nižšej než 100 dolárov na kWh, otázka dojazdu a ceny by bola vyriešená.

Ceny pohonných látok

Je očividné, že pri súčasných cenách pohonných látok nemôžu elektrické modely tradičným autám konkurovať. Ak by z nejakého dôvodu stúpli, mohla by sa elektromobilita pre vodičov stať cenovo atraktívnejšou.

Ekonomické podmienky

Celosvetová, ale aj lokálna ekonomická situácia má veľký potenciál na vplyv predaja tradičných vs. elektrických modelov, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle.

Čína

Táto krajina je najväčším trhom pre predaj vozidiel na svete. Čínska vláda začala výrazne presadzovať rozvoj elektromobility a snaží sa, aby sa krajina stala globálnym lídrom v oblasti ekologických riešení. To čo sa deje v Číne, logicky ovplyvňuje celý svet. Mnohé automobilky preto vyvíjajú mnoho modelov pre čínsky trh, ale mnoho čínskych modelov má ambície preraziť aj vo zvyšku sveta.
elektromobilita

Vládne zákazy/ regulácie

Mnoho krajín svete a najmä v Európe pripravuje, alebo už prijali zákaz vstupu do veľkomiest pre autá s dieselovým pohonom. Keď budú takéto zákazy súčasťou legislatívy, výrobcovia áut budú nútení dramaticky zvýšiť dodávku elektrických modelov.
elektromobilita

Vládne dotácie

Aj naša vláda minimálne do 30. júna 2018 prispeje na kúpu elektromobilu či plug-in hybrid od 3-5 tisíc eur. V iných krajinách existuje podpora vo forme daňových úľav či iných zliav. Pre nárast predaja elektrických modelov je určite jedným z významných faktorov.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Všetci by sme mali byť zdravými aktivistami

Moderátor, autor úspešného podcastu, aktivista a greenfluencer, ktorý má vo svojej genetickej výbave výraznú zvedavosť a odvahu. Vo svojom podcaste Sabo sebou sa venuje všetkým...

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...