Do konca roka 2020 pribudne v Bratislave 55 elektronabíjacích staníc

Elektronabíjacia stanica

Bratislava bude mať sieť elektronabíjacích staníc vďaka medzinárodnému projektu, do ktorého sa ZSE zapojila spoločne s hlavným mestom SR Bratislava a kuriérskou spoločnosťou GO4, s.r.o.

Až 55 nových elektronabíjačiek

Ide o projekt URBAN-E zameraný na podporu rozširovania infraštruktúry elektronabíjacích staníc v Európe. V rámci neho bude v  hlavných mestách Slovinska, Chorvátska a Slovenska vybudovaná sieť 167 nabíjacích staníc. Z toho 55 týchto staníc bude v Bratislave.

Projekt za takmer 4,5 milióna eur prispeje k rozvoju elektromobility vo veľkých európskych mestách, k jej prepojeniu na iné druhy dopravy, a tiež k  znižovaniu znečistenia ovzdušia. Európska komisia poskytne spolufinancovanie formou grantu vo výške 3,8 milióna eur.

„Hlavné mesto má ambíciu znižovať energetickú stopu a zároveň podporovať rozumné riešenia v oblasti zelenej infraštruktúry a dopravy. Obrovský priestor a potenciál ponúka v súčasnej dobe prudko sa rozvíjajúca oblasť e-mobility. Preto sme spolu so silnými  partnermi, akými sú Západoslovenská energetika a GO4, vstúpili do tohto projektu. Našim hlavným cieľom v budovaní inteligentného mesta je zlepšovanie kvality života ľudí žijúcich v Bratislave, ale aj jej návštevníkov,“ povedal Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy.

Ivo Nesrovnal
Ivo Nesrovnal

Rozširovanie elektronabíjacích staníc

„Naším zámerom je vybudovať v hlavnom meste sieť nabíjacích staníc. V Bratislave postavíme 50 elektronabíjacích staníc pre striedavý prúd  a 5 rýchlonabíjacích staníc na jednosmerný prúd. Spolu s tými, ktoré sme postavili doteraz, ich budeme v hlavnom meste prevádzkovať takmer 70. To je už dobrá východisková pozícia pre rozvoj súvisiacich služieb, ako sú napríklad požičovňa elektrických áut či e-taxi,“ uviedol Marian Rusko, člen predstavenstva Západoslovenskej energetiky.

Marian Rusko
Marian Rusko

Teší nás, že aj vďaka tomuto projektu môžeme rozvíjať ďalšie, zamerané na sprostredkovanie ekologických foriem služieb mestskej mobility pre občanov a firmy v Bratislave,” dodal Marcel Lukačka, konateľ a obchodný riaditeľ GO4.

Európska komisia v júli 2017 udelila projektu URBAN-E grant v rámci finančného mechanizmu na podporu infraštruktúrnych sietí. Na projekte spolupracujú hlavné mestá Ľubľana, Záhreb a Bratislava so spoločnosťami Západoslovenská energetika (Slovensko), PETROL (Slovinsko), Slovinskými železnicami a dopravcami GoOpti (Slovinsko, Chorvátsko) a GO4 (Slovensko). Hlavným koordinátorom projektu je spoločnosť PETROL (Slovinsko). Projekt by mal byť ukončený v decembri 2020.

 

tlačová správa ZSE

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail