Do konca roka 2020 pribudne v Bratislave 55 elektronabíjacích staníc

Lukas M.

Bratislava bude mať sieť elektronabíjacích staníc vďaka medzinárodnému projektu, do ktorého sa ZSE zapojila spoločne s hlavným mestom SR Bratislava a kuriérskou spoločnosťou GO4, s.r.o.

Elektronabíjacia stanica

Až 55 nových elektronabíjačiek

Ide o projekt URBAN-E zameraný na podporu rozširovania infraštruktúry elektronabíjacích staníc v Európe. V rámci neho bude v  hlavných mestách Slovinska, Chorvátska a Slovenska vybudovaná sieť 167 nabíjacích staníc. Z toho 55 týchto staníc bude v Bratislave.
Projekt za takmer 4,5 milióna eur prispeje k rozvoju elektromobility vo veľkých európskych mestách, k jej prepojeniu na iné druhy dopravy, a tiež k  znižovaniu znečistenia ovzdušia. Európska komisia poskytne spolufinancovanie formou grantu vo výške 3,8 milióna eur.
„Hlavné mesto má ambíciu znižovať energetickú stopu a zároveň podporovať rozumné riešenia v oblasti zelenej infraštruktúry a dopravy. Obrovský priestor a potenciál ponúka v súčasnej dobe prudko sa rozvíjajúca oblasť e-mobility. Preto sme spolu so silnými  partnermi, akými sú Západoslovenská energetika a GO4, vstúpili do tohto projektu. Našim hlavným cieľom v budovaní inteligentného mesta je zlepšovanie kvality života ľudí žijúcich v Bratislave, ale aj jej návštevníkov,“ povedal Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy.

Ivo Nesrovnal

Ivo Nesrovnal

Rozširovanie elektronabíjacích staníc

„Naším zámerom je vybudovať v hlavnom meste sieť nabíjacích staníc. V Bratislave postavíme 50 elektronabíjacích staníc pre striedavý prúd  a 5 rýchlonabíjacích staníc na jednosmerný prúd. Spolu s tými, ktoré sme postavili doteraz, ich budeme v hlavnom meste prevádzkovať takmer 70. To je už dobrá východisková pozícia pre rozvoj súvisiacich služieb, ako sú napríklad požičovňa elektrických áut či e-taxi,“ uviedol Marian Rusko, člen predstavenstva Západoslovenskej energetiky.

Marian Rusko

Marian Rusko


Teší nás, že aj vďaka tomuto projektu môžeme rozvíjať ďalšie, zamerané na sprostredkovanie ekologických foriem služieb mestskej mobility pre občanov a firmy v Bratislave,” dodal Marcel Lukačka, konateľ a obchodný riaditeľ GO4.
Európska komisia v júli 2017 udelila projektu URBAN-E grant v rámci finančného mechanizmu na podporu infraštruktúrnych sietí. Na projekte spolupracujú hlavné mestá Ľubľana, Záhreb a Bratislava so spoločnosťami Západoslovenská energetika (Slovensko), PETROL (Slovinsko), Slovinskými železnicami a dopravcami GoOpti (Slovinsko, Chorvátsko) a GO4 (Slovensko). Hlavným koordinátorom projektu je spoločnosť PETROL (Slovinsko). Projekt by mal byť ukončený v decembri 2020.
 
tlačová správa ZSE
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.