Do konca roka 2020 pribudne v Bratislave 55 elektronabíjacích staníc

Lukas M.

Bratislava bude mať sieť elektronabíjacích staníc vďaka medzinárodnému projektu, do ktorého sa ZSE zapojila spoločne s hlavným mestom SR Bratislava a kuriérskou spoločnosťou GO4, s.r.o.

Elektronabíjacia stanica

Až 55 nových elektronabíjačiek

Ide o projekt URBAN-E zameraný na podporu rozširovania infraštruktúry elektronabíjacích staníc v Európe. V rámci neho bude v  hlavných mestách Slovinska, Chorvátska a Slovenska vybudovaná sieť 167 nabíjacích staníc. Z toho 55 týchto staníc bude v Bratislave.
Projekt za takmer 4,5 milióna eur prispeje k rozvoju elektromobility vo veľkých európskych mestách, k jej prepojeniu na iné druhy dopravy, a tiež k  znižovaniu znečistenia ovzdušia. Európska komisia poskytne spolufinancovanie formou grantu vo výške 3,8 milióna eur.
„Hlavné mesto má ambíciu znižovať energetickú stopu a zároveň podporovať rozumné riešenia v oblasti zelenej infraštruktúry a dopravy. Obrovský priestor a potenciál ponúka v súčasnej dobe prudko sa rozvíjajúca oblasť e-mobility. Preto sme spolu so silnými  partnermi, akými sú Západoslovenská energetika a GO4, vstúpili do tohto projektu. Našim hlavným cieľom v budovaní inteligentného mesta je zlepšovanie kvality života ľudí žijúcich v Bratislave, ale aj jej návštevníkov,“ povedal Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy.

Ivo Nesrovnal

Ivo Nesrovnal

Rozširovanie elektronabíjacích staníc

„Naším zámerom je vybudovať v hlavnom meste sieť nabíjacích staníc. V Bratislave postavíme 50 elektronabíjacích staníc pre striedavý prúd  a 5 rýchlonabíjacích staníc na jednosmerný prúd. Spolu s tými, ktoré sme postavili doteraz, ich budeme v hlavnom meste prevádzkovať takmer 70. To je už dobrá východisková pozícia pre rozvoj súvisiacich služieb, ako sú napríklad požičovňa elektrických áut či e-taxi,“ uviedol Marian Rusko, člen predstavenstva Západoslovenskej energetiky.

Marian Rusko

Marian Rusko


Teší nás, že aj vďaka tomuto projektu môžeme rozvíjať ďalšie, zamerané na sprostredkovanie ekologických foriem služieb mestskej mobility pre občanov a firmy v Bratislave,” dodal Marcel Lukačka, konateľ a obchodný riaditeľ GO4.
Európska komisia v júli 2017 udelila projektu URBAN-E grant v rámci finančného mechanizmu na podporu infraštruktúrnych sietí. Na projekte spolupracujú hlavné mestá Ľubľana, Záhreb a Bratislava so spoločnosťami Západoslovenská energetika (Slovensko), PETROL (Slovinsko), Slovinskými železnicami a dopravcami GoOpti (Slovinsko, Chorvátsko) a GO4 (Slovensko). Hlavným koordinátorom projektu je spoločnosť PETROL (Slovinsko). Projekt by mal byť ukončený v decembri 2020.
 
tlačová správa ZSE
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...