Najrýchlejšia nabíjačka elektromobilov na svete poskytne za 8 minút nabíjania takmer 200 km dojazd

nabíjačka

Nabíjačka od švajčiarskej spoločnosti ABB nabije elektromobil 3-krát rýchlejšie než rýchlo-nabíjačka Supercharger od Tesly.

Najrýchlejšia nabíjačka elektromobilov na svete

Švédsko-švajčiarska spoločnosť ABB koncom apríla oficiálne predstavila rýchlo-nabíjačku Terra High Power. Táto nabíjačka má impozantný výkon 350 kW a umožní tzv. super-rýchle nabíjanie elektromobilov. Jediným problémom zatiaľ ostáva to, že momentálne neexistuje žiadne auto, ktoré by dokázalo takýto výkon zvládnuť. ABB totiž uvádza, že Terra High Power má kapacitu na nabíjanie 400 V aj 800 V áut pri plnom výkone. Na trhu zatiaľ žiadne takéto elektromobily ešte nie sú, ale to by sa malo čoskoro zmeniť. Prvým takýmto vozidlom by mal byť totiž Porsche Mission E, ktoré by sme mohli vidieť už budúci rok. Model Nisan Leaf z roku 2018 dokáže prijať maximálne 100 kW a Model 3 od Tesly by mal byť podľa výrobcu schopný nabíjania pri 184- 210 kW.

nabíjačka

Nabíjačka Terra High Power

Nabíjačka Terra High Power je taká výkonná, že priemerný elektromobil by mal po ôsmich minútach nabíjania poskytnúť takmer 200 km dojazd. Dojazd je pritom jednou z kľúčových aspektov elektromobility. Jej odporcovia väčšinou kritizujú práve nedostatočný dojazd a pomalé nabíjanie v porovnaní s vozidlami na fosílne palivá, ktoré sa dajú natankovať už za pár minút. Súčasné nabíjanie elektromobilov je totiž pomerne pomalé. Technológia CHAdeMO momentálne poskytne 62,5 kW. Štandardný americký konektor J1772 umožní maximálne 19,2 kW a súčasná rýchlo-nabíjačka Tesla Supercharger nabíja ich Model S pri 120 kW.

nabíjačka

Globálny líder elektromobility

Spoločnosť ABB uvádza, že je ich nabíjačka Terra High Power primárne určená pre odpočívadlá na diaľniciach a benzínové čerpadlá, teda pre rýchle nabíjanie počas dlhej cesty. Rôzne nabíjacie systémy od ABB sú pritom nainštalované po celom svete a nedávno bola spoločnosť vybraná pre spoluprácu na projekte Electrify America. Ten je najväčším projektom pre vytvorenie infraštruktúry pre elektromobilitu v histórii Spojených Štátov. V rámci neho by sa v tejto krajine malo do roku 2020 nainštalovať 2-tisíc rýchlo-nabíjačiek na 484 nabíjacích staniciach v 39 štátoch.

Zdroj:

http://new.abb.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail