Baleárske ostrovy chcú mať opäť čisté pláže, od roku 2020 zakážu plasty

plasty

Baleárske ostrovy chcú už od roku 2020 zakázať plasty vo forme jednorazových plastových výrobkov, zákon by sa mohol stať najrozsiahlejšou legislatívou proti jednorazovým obalom v Európe.

Od roku 2020 žiadne plasty

Španielske súostrovie Baleáry, medzi ktoré sa zaraďuje napríklad aj známa Ibiza, plánuje od roku 2020 rozsiahly zákaz predaja plastových výrobkov na jedno použitie. Zákaz by mal byť súčasťou boja proti množstvu plastového odpadu, ktorý znečisťuje pláže týchto ostrovov. Regionálna vláda z tohto dôvodu navrhuje úplný zákaz predaja plastových výrobkov ako sú napríklad poháriky, taniere a príbory, slamky, jednorazové žiletky, zapaľovače či kapsule do kávovarov. Takéto výrobky, ktoré obsahujú plasty, sa budú musieť stať „ľahko recyklovateľnými“ alebo nahradiť bio-rozložiteľnými alternatívami. Návrh prichádza po tom, ako Európska únia nedávno oznámila návrh zákazu plastových výrobkov na jedno použitie v celej únii. Ak bude návrh zákona na Baleárskych ostrovoch implementovaný, jeho nedodržiavanie by malo viesť k pokute od 300 až do 1,7 milióna eur.

plasty

Plasty znečisťujú pláže a pamiatky

Sebastiá Sansó, riaditeľ miestneho oddelenia environmentalistiky, k návrhu zákazu povedal, že „naše územie je limitované a environmentálne citlivé, pričom ekonomika závisí najmä na turizme“. Práve turisti skonzumujú obrovské množstvá kávy, pripravenej prostredníctvom plastových kapsúl v miestnych podnikoch. Ako dodal Sansó, väčšina súčasných kapsúl sa nedá recyklovať a vyrába sa tak viac a viac zbytočného plastového odpadu. Niektorí výrobcovia takýchto produktov už zorganizovali zbierky plastového odpadu a recykláciu, ale očakáva sa, že takýto zákon môže priniesť nárast cien služieb. Majitelia obchodov a reštaurácií budú totiž zrejme musieť investovať no nového a drahšieho zariadenia.

Obmedzovanie následkov masového turizmu

Miestna vláda socialistov, ktorá sa dostala k moci v roku 2015, sa už od začiatku svojho vládneho obdobia snaží bojovať s následkami masového turizmu na ostrovoch Ibiza, Malorka a Menorka a ďalších menších ostrovov. Každoročne navštívi ostrovy až 13 miliónov turistov. Opatrenia zahrňujú napríklad obmedzenia kapacity ubytovania a zdvojnásobenie miestnej dane, ktorá pre turistov predstavuje asi 3 eurá na deň. Plasty však nie sú na ostrovoch jediným problémom. Minulý rok spôsobilo obrovské množstvo vlhčených vreckoviek poruchu kanalizačného systému a následkom toho boli stovky metrov pláží pokryté odpadom z kanalizácie. Preto by mali mať všetky takéto produkty štítky, ktoré ľudí upozornia, aby ich nesplachovali do záchoda. Okrem toho regionálna vláda zvažuje či by mohla prinútiť bary a reštaurácie k tomu, aby zákazníkom ponúkali vodu z vodovodu zdarma. To by mohlo obmedziť množstvo predaných plastových fliaš na ostrovoch.

Zdroj:

https://www.plasticsoupfoundation.org

https://archive.euroweeklynews.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail