Aj minidom môže byť luxusný a zároveň energeticky sebestačný

minidom

Minidom, ktorý navrhla dizajnová agentúra Walden Studio, je mobilný a na 17 m² poskytne plnohodnotné a luxusné bývanie.

Minidom a výhody

Viete si predstaviť dovolenku bez toho, aby ste opustili vlastný domov? Holandská dizajnová agentúra Walden Studio v spolupráci s Dimkom Wentzelom, ktorý sa venuje hnutiu minidomov, navrhli unikátny minidom, ktorý poskytuje slobodu v cestovaní a zároveň luxusné vybavenie. Inšpiráciou bolo samotné hnutie, podľa ktorého bývanie na malom priestore vytvára väčšiu slobodu. Produkuje sa totiž menej odpadu, upratovať treba omnoho menej a ceny takéhoto bývania sú oproti súčasným cenám bytov a hypoték neporovnateľne nižšie. Ďalej takisto zväčša platí, že čím je menšie bývanie, tým sa spotrebuje menej energie.

minidom minidom

minidom minidom

Vďaka vhodnému dizajnu je minidom priestranný

Tento minidom bol vyrobený špeciálne pre konkrétnu zákazníčku a je to prvý minidom, ktorý bol oficiálne povolený mestskou časťou v Holandsku. Povolenie je zatiaľ dočasné, ale lokálna vláda je podľa Walden Studio nadšená podobným typom udržateľného bývania. Minidom má rozlohu iba 17 m², ale jeho dizajn vytvára pocit priestrannosti pomocou otvoreného priestoru a veľkých, presklených okien spolu so strešnými oknami. Efekt vzdušnosti umocňujú použité bio-materiály a biele steny v kombinácii s brezovou preglejkou. Celý domček je energeticky sebestačný vďaka solárnym panelom, umiestneným na jeho streche. Využíva sa zozbieraná dažďová voda a v kúpeľni je umiestený kompostovací záchod, aby sa obmedzila spotreba vody. Dom má kvalitnú a zároveň ekologickú izoláciu, vďaka ktorej sa dá celý vykúriť iba pomocou malých drevených kachlí.

minidom minidom

Minidom slúži ako domov už rok

Do domu sa vchádza prednými dverami, ktoré tvoria dve veľké okná. Najväčšiu časť zaberá obývací priestor, ktorý je zároveň multifunkčný. Vďaka multifunkčnému nábytku sa tak napríklad sedačka so skrytým odkladacím priestorom dokáže premeniť na jedálenský stôl pre štyroch. V strede sa potom nachádza kuchyňa, pracovný priestor a schodisko. To zároveň slúži ako úložný priestor a dokonca poskytne priestor pre chladničku. Na poschodí je umiestnená posteľ a skriňa. Tento minidom je pekným príkladom toho, ako sa dá vyťažiť maximum z minimálneho priestoru. Názory na takéto bývanie sa líšia, ale je isté, že ponúka výhody a v tomto prípade aj slobodu, akú „tradičné“ bývanie neposkytne. Spokojná obyvateľka nedávno oslávila prvé výročie bývania v tomto minidome a svoje zážitky a skúsenosti zdieľa na svojom blogu.

Zdroj:

http://tiny-house.nl

https://www.marjoleininhetklein.com

http://www.waldenstudio.nl

Zdieľajte:   Facebooktwittermail