Ak chýba denné svetlo, chýba aj energia a koncentrácia – výsledky medzinárodnej štúdie

Lukas P.

Jeseň so sebou prináša okrem premenlivého počasia aj čoraz kratšie dni. S nimi prichádza potreba užívať si čo najväčšie množstvo prirodzeného svetla. Zistenia o tom, ako obyvatelia Európy vnímajú denné svetlo v interiéri, priniesla štúdia Healthy Homes Barometer 2016.

svetlo

Počas minuloročnej štúdie, Healthy Homes Barometer 2015, dokázali respondenti, že vnímajú dôležitosť a vplyv denného svetla na svoje zdravie. Ocitlo sa na štvrtej priečke z deviatich faktorov, ktoré priamo vplývajú na zdravie človeka – hneď po kvalitnom spánku, vetraní a jedení ovocia a zeleniny.
Zber odpovedí do štúdie Healthy Homes Barometer 2016 prebiehal počas októbra 2015 a na otázky odpovedalo 14 000 Európanov zo štrnástich európskych krajín. Cieľom výskumu bolo zistiť, čo presne Európania robia pre zdravý domov a ako ho vnímajú.  Výskumníci z Humboldtovej univerzity v Berlíne zistili niekoľko zaujímavých faktov.

Umelé svetlo nikdy nenahradí prirodzené svetlo

Až 20 % opýtaných Európanov tvrdí, že sú závislí od využívania umelého svetla počas dňa a 76 % respondentov má potrebu ním svietiť. Obidva fakty sú negatívne, no alarmujúce je druhé číslo – množstvo Európanov je príliš závislých od umelého dosvetľovania bez toho, aby si to uvedomilo. V ideálnom prípade treba myslieť na vytvorenie dostatočných svetelných podmienok v interiéri novostavby i rekonštruovaného objektu už v štádiu projektu.
Denné svetlo vplýva na človeka. Potvrdilo to 37 % Európanov – ak ich obývačka nie je dostatočne presvetlená, cítia sa vitálne buď nikdy alebo zriedka. Všetko však nie je stratené. Štúdia ukazuje, že Európania sa vedia zo svojich chýb poučiť. Keď zistia, že žijú v zlých svetelných podmienkach, sú veľmi motivovaní konať a zmeniť svoju situáciu. Až 74 % respondentov z tých, ktorí nemajú dostatok denného svetla vo svojej obývačke, považuje za veľmi dôležité zaistiť viac denného svetla v interiéri, keď renovuje svoj príbytok.

svetlo

Nedostatok denného svetla v obývačke vie množstvo Európanov motivovať k rekonštrukcii.

Prečo je denné svetlo tak dôležité?

Prirodzené svetlo je výnimočným prvkom, ktorý má pozitívny vplyv na zdravie človeka. Je to najmä preto, že udržiava jeho cirkadiánne rytmy a synchronizuje ich s prírodou. Aby ľudské telo správne pracovalo, malo by dennodenne vnímať intenzitu svetla. Vďaka nemu i bez hodiniek človek vie, kedy by mal začať oddychovať a naopak, kedy sa naštartovať do nového dňa.
Denné svetlo má pozitívny vplyv na psychickú a fyzickú stránku človeka. V minulosti už bolo preukázané, že dostatok denného svetla v kancelárii dokáže zvýšiť produktivitu pracovníka až o 15 %. Pozitívne vplýva na všetky vekové kategórie, najmä na deti. Jeho nedostatok môže spôsobiť poruchy spánku, zvýšiť hladinu stresu, podporovať obezitu a únavu. Charakteristickým ochorením, ktoré je prepojené s nedostatkom denného svetla je sezónna afektívna porucha (SAD) – ide o poruchu nálady, ktorá vzniká v súvislosti so zmenou ročných období.

Z hľadiska ľudského zdravia je významná adekvátna expozícia  dennému svetlu, a to konkrétne to, či sme mu vystavení v optimálnej miere a v správnom čase. Inak môže dôjsť k narušeniu tzv. cirkadiánnych rytmov. To môže mať za následok nespavosť, únavu, zmeny v metabolizme a imunite, ba dokonca aj poruchy nálady,“ vysvetľuje MUDr. Richard Imrich, DrSc. zo Slovenskej akadémie vied.

svetlo

Dostatok denného svetla na pracovisku môže viesť k zvýšeniu produktivity pracovníka až o 15 %.

Tieto zistenia poukazujú súčasne na veľmi dôležitý fakt: keď sa ľudia sťahujú do domu, ktorý je plný denného svetla, vnímajú rozdiel v jeho dostatku a nedostatku. Až kým nezažijú pocit maximálneho presvetlenia na vlastnej koži, nebudú vedieť o čo prichádzajú.

Zdroj:
www.velux.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...