Zrekonštruované nábrežie v americkom Chicagu ponúka víziu budúcnosti mestských verejných priestorov

nábrežie

Rekonštrukcia trvala od roku 2009 a nové nábrežie v Chicagu slávnostne odhalili koncom októbra.

Nábrežie ako dôležitý verejný priestor

Americké mesto Chicago má jedinečnú polohu pri jazere Michigan, ktoré lemuje takmer 30 km dlhý Grant park. Koncom októbra mesto odhalilo novú časť nábrežia, ktorá bola doteraz považovaná za akýsi zadný dvor mesta a tým získalo nový a významný verejný priestor v rámci rastúcej snahy pretransformovať  riečny systém mesta. Nová časť nábrežia, ktorého rekonštrukcia trvala 7 rokov, je dlhá 2,4 km ponúka systém chodníkov, schodísk a priestorov pre verejné podujatia, ktoré reprezentujú modernú krajinnú architektúru a ukazujú ako sa menia a vyvíjajú mestské parky v súčasnosti. Riaditeľka dizajnu Gina Ford v spoločnosti Sasaki, ktorá v spolupráci s  Ross Barney Architects na rekonštrukcii spolupracovala, uvádza, že tento projekt a nové nábrežie ponúka nielen priestor na rekreáciu, ale prináša nové ekologické benefity a pomáha odvádzať dažďovú vodu. To všetko zároveň počas udržiavania rieky tak, aby sa na nej zachovala doprava.

nábrežie nábrežie

nábrežie nábrežie

Nové nábrežie ako multifunkčná zóna

Nové nábrežie a jeho promenáda bola navrhnutá ako systém jednotlivých oblastí (tzv. izby), pričom má každá z nich svoju funkciu, program a identitu. Tento prístup premenil nábrežie v multifunkčnú zónu, súčasťou ktorej je divadlo, prístav pre kajaky a menšie dopravné prostriedky, prízemná fontána a interaktívna prírodná zóna. Rekonštrukcia nábrežia bola takisto súčasťou celkovej snahy transformácie mesta Chicago, v rámci ktorej otvorili 606 nových cyklistických ciest, zrekonštruovali mestské mólo a otvorili nový Maggie Daley Park. Tieto projekty spolu vytvárajú pre obyvateľov nový verejný priestor v rámci súčasného trendu, kedy sa ľudia vracajú do miest. Preto sa mestké priestory snažia byť zaujímavé nielen ako destinácie pre turistov, ale pokrývať aj potreby jeho rezidentov.

nábrežie

nábrežie nábrežie

nábrežie

Nábrežie a jeho ekologický rozmer

V rámci rekonštrukcie nábrežia sa vyčistila aj rieka, keďže doteraz bola táto oblasť a nábrežie považované za zdroj znečistenej vody. Miestni dokonca žartovali, že po tom ako bola rieka v rámci osláv dňa Sv. Patrika nafarbená na zeleno, bola čistejšia ako po celý rok. Rieka je teraz ozaj čistejšia a samotné nábrežie bolo znížené až na úroveň rieky tak, aby sa obnovili aktivity na rieke ako napríklad vodné športy. Oblasť promenády nazvaná Jetty, ktorú otvorili medzi poslednými, ponúka návštevníkom unikátny pohľad na riečny život v podobe  mokradí a rôznych typov rýb. Môžu na vlastné oči vidieť ako sa rybám a rastlinám v tomto prostredí darí i keď to pre nich nie sú ideálne podmienky, ale reflektujú skôr mestký kontext. Mali by ale pomáhať rastúcemu všeobecnému povedomiu o klíme, udržateľnosti a odolnosti proti záplavám a ukázať obyvateľom, že aj časti veľkomesta môžu byť pekné a zoznámiť ich s prírodou prostredníctvom osobného kontaktu a tým meniť ich vnímanie a názory v oblasti ekológie.

Zdroj:

http://www.curbed.com/

http://www.sasaki.com/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail