Zelená stena zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéri vďaka umelej inteligencii

zelená stena

Inteligentná zelená stena Naava automaticky čistí a zvlhčuje vzduch v interiéri pomocou senzorov.

Zelená stena dôkladne vyčistí vzduch

Ľudia v súčasnosti na rozdiel od svojich predkov trávia väčšinu času v interiéri. Pre množstvo ľudí je to denne až viac než 20 hodín. Vzduch v niektorých interiéroch však niekedy obsahuje viac škodlivín než vonku. Prispieva k tomu prach, domáce zvieratá a v zimnom období prekúrené miestnosti. Fínska spoločnosť Naava preto navrhla produkt, ktorý by mal vzduch v interiéroch zlepšiť a zároveň ľudí opäť spojiť s prírodou. Ich zelená stena je výrobcom popísaná ako „plne automatický čistič a zvlhčovač vzduchu a živá rastlina v jednom“. Naava si takisto objednala štúdiu, ktorá podporuje tvrdenie, že ich zelená stena skutočne dokáže vysať škodliviny zo vzduchu.

zelená stena

zelená stena

zelená stena

zelená stena

zelená stena

zelená stena

Ako funguje zelená stena?

Princíp takejto zelenej steny je jednoduchý. Rastliny absorbujú vzduch, korene mikróby potom vzduch vyčistia a následne je čistý vzduch pomocou ventilátorov distribuovaný späť do miestnosti. Rastliny pritom rastú na platforme, ktorá nevyžaduje pôdu. Ide teda o vertikálnu záhradu do interiéru, ktorá môže byť pripevnená na existujúcu stenu alebo slúžiť samostatne ako oddeľovač miestností či jednotlivých zón. Dá sa dokonca pripevniť na platformu s kolieskami a presúvať podľa potreby. Zelená stena je vybavená integrovaným vodným zásobníkom a na rast nevyžaduje prirodzené svetlo. Má totiž zabudovanú lampu, ktorá prirodzené svetlo plne nahradí.

zelená stena

zelená stena

zelená stena

zelená stena

zelená stena

zelená stena

Zelená stena v rôznych verziách

Podľa výrobcu dokáže zelená stena naturalizovať vzduch v miestnosti do 60 m². Okrem toho, že zvlhčuje vzduch, dokáže podľa štúdie zároveň redukovať nežiadúce chemikálie vo vzduchu. Jej rozmery sú 210 x 100 x 35 cm, bez rastlín a vody váži 63 kg a celková váha s rastlinami a vodou je 218 kg. Existuje však aj Slim verzia, ktorá je o čosi menšia a ľahšia. Okrem toho je k dispozícii model Duo, ktorý je obojstranný. Všetky modely sú vhodné pre domácnosti, kancelárie, zasadačky, hotely, obchodné prevádzky či služby. Materiál a farba zadnej steny sa dá prispôsobiť podľa požiadaviek, napríklad ako tabuľa. Cena podľa výrobcu závisí od mnohých faktorov, ale pohybuje sa okolo 4 670 eur spolu s údržbou, ktorá mesačne vyjde na 89 eur. Zelená stena je momentálne dostupná pre Fínsko, Švédsko a oblasti USA okolo New Yorku. Naava však v budúcom roku plánuje spustenie predaja a dodávky pre ďalšie európske krajiny.

Zdroj:

https://www.naava.io

Zdieľajte:   Facebooktwittermail