Zelená infraštruktúra miest – spojenie síl prírody a technológií

Lukas P.

Ešte v roku 2014 vydala stavebná firma Arup  Publikáciu Cities Alive (Živé mestá) ako svoju ucelenú predstavu o udržateľnom fungovaní miest, ktorá zahŕňa prírodu ako zelenú infraštruktúru miest.

zelená infraštruktúra

Tým špecialistov odhaľuje svoju predstavu o tom, ako prepojenie mestského ekosystému, zelenej infraštruktúry a nápaditého dizajnu môže pomôcť vytvoriť zdravšie, bezpečnejšie a prosperujúcejšie mestá. Štúdia ukazuje zelenú infraštruktúru ako výzvu a prideľuje jej oveľa vplyvnejšiu úlohu pri plánovaní a projektovaní miest a mestských prostredí, ako má dnes.

Zelená infraštruktúra

Zelená infraštruktúra tu znamená všetko od otvorených priestorov, prírodných oblastí, lesoparkov až po zelené ulice, námestia a verejnej priestory;  ďalej udržateľné odvodňovacie systémy, zdravé vodné cesty, cyklistické a pešie trasy v rámci mestských prostredí. V menšej miere tiež zelené strechy, steny a fasády.

zelená infraštruktúra
Sue Illman, predsedníčka Landscape Institute: „Jednotlivé profesie musia od základu prehodnotiť pojem „zelená“, nie ako voliteľný doplnok, žiaduce zlepšenie alebo poslušné prikývnutie smerom k biodiverzite, ale musia ho vnímať ako základnú súčasť riešenia. Pozeráme sa na technológie ako na riešenie našich problémov, teraz ale musíme rovnako pochopili silu, ktorou môže príroda prispieť mestskej vede a technike.“

Dokument volá po kľúčových požiadavkách pre život miest, medzi ktoré patrí aj poznanie, že ekologizácia miest znamená viac ako úvahy o estetike. Musí byť zásadnou súčasťou mestského ekosystému, ktorý zlepšuje sociálne interakcie, fyzické a duševné zdravie.

Merrick Thompson, vedúci člen Inštitútu v tejto publikácii píše: „Ľudia chcú byť opäť spojení s prírodou a chcú transformovať málo využívanú prírodnú krajinu na produkciu čistého vzduch a čistej vody, dobrú mikroklímu a dobré jedlo.“

Názorným príkladom toho, ako také mesto v budúcnosti má vyzerať je identifikácia 25 funkčných oblastí.

Výber služieb ekosystému mestskej infraštruktúry šetrnej k životnému prostrediu:

Rozvoj dopravy

 • zapožičiavanie/zdieľanie bicyklov a cyklistických chodníkov
 • automatizovaná hromadná doprava
 • podzemné cesty
 • automatizované (samoriadiace) osobné automobily

Zelená infraštruktúra

 • vertikálne poľnohospodárstvo
 • zelené strechy, steny a fasády
 • chladné mestské parky
 • rozsiahle zelené siete
 • zelené mosty
 • lapače uhlíka, ako stromy
 • zelené koridory pre voľne žijúce živočíchy
 • podzemné parky
 • žiariace stromy využívajúce bioluminiscenciu

Adaptácie verejných priestorov

 • mestské mokrade
 • verejné priestory, ulice a námestia
 • adaptabilné verejné priestory
 • zábava na verejných priestranstvách
 • interaktívne priestory
 • rozšírená realita a inteligentné technológie
 • inteligentné prekrytie počasia
 • zdravé ulice
 • žiariace chodníky
 • priepustná dlažba
 • trvalo udržateľné mestské odvodnenie
 • zachytávanie dažďovej vody
 • solárne panely
zelená infraštruktúra

Obr. zdroj: sustainablecitiescollective.com

Environmentálne a ekonomické prínosy

Environmentálne a ekonomické prínosy zahŕňajú účinnejšie a lacnejšie búrkové vodohospodárstvo, pretože chodníky sú postavené z priepustných materiálov (ako už dnes v Chicagu) a zelené strechy alebo zásobníkové ohrievače vody.
Ďalšie ekonomické výhody pochádzajú z energie a efektívneho využívania zdrojov. Uvádzajú sa príklady, koľko a čo dokážu priniesť napr. kombinácie stromov, udržateľné odvodnenie, zelené steny a strechy s pestovaním potravín. Významná je tiež možnosť podopry pre miestne hospodárstvo – rovnako ako v New Road, Brighton, kde miestne podniky ťažila zo zvýšenej pešej turistiky a cykloturistiky. Zníženie používania motorových vozidiel zaznamenalo zlepšenie zdravotného stavu obyvateľov a znečistenia ovzdušia.

iTree

V štúdii sa pojednáva aj o systéme iTree, ide o nástroj pre posudzovanie hodnoty ekosystému stromov, ukzauje peňažnú hodnotu stromov pre úspory energie, zníženie emisií CO2, zlepšenie kvality ovzdušia, odtoku vody pri búrkach v spojení s estetickými hľadiskami.
600 000 stromov v uliciach by znamenal ročný prínos 122 miliónov $, čo je päťkrát viac ako náklady na ich údržbu. Tieto čísla sa opierajú ho získané údaje pri vyhodnotení prínosu stromov v v piatich štvrtiach New Yorku systémom iTree.
Odporúčania publikácie v oblasti zelenej infraštruktúry nasleduje  oddiel o stratégiách pre dizajnérov. Dodatok 1 má kontrolný zoznam architektov a mestských projektantov a Dodatok 2 obsahuje vybrané fakty a údaje o zelenej infraštruktúre.
Dokument je poprepletaný mnohými príkladmi existujúcich zelených iniciatív v rôznych mestách sveta: zelené projekty miest.

Zdroj: sustainablecitiescollective.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...