Zelená architektúra: Život v strome? Nie. Ale tento dom má k tomu blízko.

Lukas P.

Zelená architektúra je určitou formou návratu k prírode, ale že by to niekto dotiahol až do takého extrému, aby žil v podmienkach, ako Tarzan, to už dnes asi nezhrozí. Švajčiarsky projekt však plánuje v istom zmysle takýto pocit ľuďom sprostredkovať. V bytovom dome, ktorý plánujú postaviť bude viac než 100 cédrov, kríky a ďalšie živé rastliny.

zelená architektúra

Táto zelená veža sa má volať „La Tour des Cedres,“

Stavba má byť realizovaná vo švajčiarskom meste Lausanne  v roku 2017. Jeho zená fasáda bude hostiť takmer 10 000 metrov štvorcových zelene, ktorá bude vytvárať čiastočný tieň pre elegantné apartmány s drevenými terasami a oknami od stropu až po zem. Ideálne by intenzívna vegetácia mala zlepšiť jednak kvalitu miestneho ovzdušia, zároveň aj regulovať teplotu a hladinu hluku vo vnútri apartmánov.  Ako bude rastlinstvo pôsobiť na miestnu populáciu vtáctva sa dá len dohadovať. Je isté, že vtáky obľubujú stromy, ale okná už menej.
Jedná sa o tretiu budovu na spôsob „vertikálneho lesa“, ktorú navrhol architekt Stefano Boeri z talianskeho ateliéru „Bosco VERTICALE“. Jeho prvú dvojicu budov so zapustenými stromami už otvorili minulý rok v Miláne.  Takáto zelená architektúra, ako ju presadzuje Stefano Boeri  azda napomôže pozitívnym zeleným trendom mestského plánovania v zmysle „Dostaňme rastliny do našich miest a to všade, kam to len ide“. Stefano sa zároveň domnieva, že takto napomôže očistiť vzduch v znečistených lokalítách mesta a vytvárať tzv. „poľnohospodársky zelený pás“ okolo Milána, čo by malo napomôcť rozvoju produkcie domácich potravín.

Mal by svet povstať a tlieskať takýmto zalesneným vežiakom?

Pred pár rokmi sa živo diskutovalo o výhodách a nevýhodách takýchto projektov. Známy americký publicista a novinár Tim De Chant  tu vidí aj niekoľko možných tienistých stránok:

De Chant ako prvé uvádza niekoľko praktických dôvodov, prečo to nemusí fungovať, že stromy budú rásť v horných poschodiach výškových budov. Napríklad, ak nebude mať vietor dobrý prístup k stromom, De Chant sa obáva extrémnych teplôt. Okrem toho vyjadruje aj logistické obavy, či je možné udržiavať malý lesný porast mimo jeho prirodzeného prostredia. Ako priaznivcovi zeleného mesta sa mu síce nápad páči, ale ako študent fyziológie rastlín má zároveň veľa pochybností.

A nedá nám si položiť aj otázku, kto bude zodpovedný, keď prvýkrát padne nejaký strom dolu z budovy, v lepšom prípade na auto skúseného právnika. Ale predpokladajme, že návrhári Bosco VERTICALE (a ďalších vertikálnych lesov) zdieľali tieto obavy od samého začiatku a poznajú opatrenia.
De Chant tiež upozorňuje na to, že ak si prepočítate náklady, ktoré bude stáť „zalesnenie“ tejto stavby  – teda odhadovaných 4,25 milióna dolárov, za túto sumu sa dá obnoviť minimálne 8,6 km štvorcového klasického horizontálne lesa. Na rozdiel od toho bude budova Bosco Verticale hostiť iba 10 tis m2 zelene.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...