Zelená architektúra: bionická veža a inovatívny letiskový terminál

Zelená architektúra

Zelená architektúra je jadrom taiwanského projektu „Aktívna brána mesta Taichung“ a v rámci neho vznikol projekt Bionická veža, ktorá bola opísaná ako najekologickejší mrakodrap na svete. V Ghane postavili nový letiskový terminál, ktorý využíva betón v prekvapivo ekologickej forme vďaka stratégii pasívneho dizajnu.  

Zelená architektúra na Taiwane

Bionická veža v taiwanskom meste Taichung spája prvky historického dedičstva krajiny a moderného ekologického životného štýlu. Navrhol ju belgický architekt Vincent Callebaut, ktorý je známy vďaka svojej práci v oblasti ekologickej architektúry. Zelená architektúra je hlavným prvkom futuristickej bionickej veže, ktorá je vlastne systémom zelene, vertikálnych záhrad a bionických fasád. Jej dizajn spĺňa všetky atribúty ekologickej stavby: použitie zelene, konzervácia vody, energetická samostatnosť, redukcia emisií a odpadu, vodné zdroje, ochrana a biodiverzita a zdokonalenie vnútorného prostredia. Veža využíva všetky zdroje obnoviteľnej energie a vytvára nový symbiotický ekosystém. Je rozdelená do troch hlavných častí. Vrchnú časť tvorí observatórium, ktoré slúži ako telekomunikačná základňa a takisto ako turistická atrakcia. Spodnú časť tvorí Múzeum rozvoja mesta Taichung a v strednej časti budovy by mali byť kancelárie, archívy a iné verejné priestory. Veža by mala byť vysoká 380 metrov a je navrhnutá tak, aby bola odolná voči zemetraseniam, silnému vetru či požiaru. Je prototypom ekologickej budovy, ktorá využíva najmodernejšie technológie vo forme energetickej samostatnosti a mala by pomôcť propagácii takejto formy architektúry medzi  širokou verejnosťou.

Zelená architektúra  Zelená architektúra

Zelená architektúra  Zelená architektúra

Ekologický letiskový terminál v Ghane

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, nový letiskový terminál v ghanskom meste Accra využíva prvky modernej ekologickej výstavby. Zelená architektúra je tu prekvapivo využitá vo forme pasívneho dizajnu s využitím tradičných materiálov ako sú sklo a betón. Vďaka šikovnému využitiu stratégie brise-soleil, teda modernému tieniacemu systému je budova vzdušná a svetlá, ale zároveň ochladzovaná v čase, kedy na ňu dopadá silné a priame slnečné žiarenie. Tieto tieniace prvky, ktoré sú vlastne terasy, sú vytvorené z betónu a budova zaujme svojím dizajnom, ktorý esteticky vychádza z tradičných lokálnych motívov. Terminál je súčasťou prvého komerčného zeleného komplexu v Ghane, ktorý má názov One Airport Square. Patrí k nemu aj námestie, ktoré je aktívne cez deň i v noci a kde sa konajú rôzne verejné akcie. Samotný terminál má 9 poschodí a rozlohu 17 000 m². V budove sa nachádzajú okrem iného aj kancelárie, obchody, reštaurácie a pod úrovňou zeme je dvojposchodové parkovisko. Dizajn od talianskeho architekta Maria Cucinellu, už získal aj štvorhviezdičkové ocenenie od Johoafrickej rady pre zelené budovy (GBCSA).

Zelená architektúra  Zelená architektúra

Zelená architektúra    Zelená architektúra

Zelená architektúra sa dá využiť kdekoľvek

Zelená architektúra môže mať mnoho podôb, ale hlavnými spoločnými prvkami sú energetická samostatnosť a ekologické aspekty budovy. Je z hľadiska klimatických podmienok ideálna pre teplejšie podnebie, ale mnohé prvky sa dajú využiť aj v našich končinách, či už pri súkromných alebo verejných budovách.

Zdroje:

http://vincent.callebaut.org/

http://www.archello.com/en

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail