Zateplenie domu sa oplatí z viacerých dôvodov

redakcia setri.sk

Leto je obdobím, kedy je ideálne pripraviť svoje obydlie na príchod chladnejších mesiacov. Mnohým z nás sa zateplenie domu spája iba so znížením tepelných únikov. Pravda je však taká, že zateplenie so sebou prináša oveľa viac výhod. Prečítajte si, čo majiteľom zateplených budov tento proces prinesie a aké podmienky je nevyhnuté pri zatepľovaní dodržať.

Zateplenie domu prináša zníženie únikov tepla

Na udržanie tepelnej pohody v podnebí strednej Európy je nutné budovy vykurovať. Je iba na vás, ako s týmto teplom budete hospodáriť – či ho budete šetriť vo vnútri budovy alebo ho necháte uniknúť a budete kupovať stále nové a nové teplo. Podiel tepelnej straty fasádou tvorí v prípade rodinných domov asi 30 % z celkových tepelných strát a v prípade vysokých budov s veľkou plochou (panelové domy) je tento podiel ešte vyšší.

Termovízne snímky dokumentujú rozdiel, ktorý znamená zateplenie domu pri znižovaní tepelných únikov. Zdroj: Isover

Termovízne snímky fasády budovy so základným zateplením a bez zateplenia. Červená farba dokumentuje tepelné úniky. Zdroj: Isover


Najrozumnejšie je, samozrejme, znížiť tepelné straty na minimum. Teplo, ktoré nespotrebujte, sa vôbec nemusí vyrobiť, čo šetrí nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. V súčasnosti je možné zateplením znížiť náklady na vykurovanie až na desatinu. Novostavby majú v tomto smere značnú výhodu, pretože táto požiadavka sa v ich prípade komplexne rieši vo fáze projektovania stavby.

Predĺženie životnosti konštrukcií

Zateplenie predstavuje nielen tepelný štít budovy, ale zároveň chráni jej nosné konštrukcie. Keďže výrazne obmedzí vplyvy teplotných zmien na konštrukciu objektu, má pozitívny vplyv na jeho statiku a zároveň chráni konštrukciu pred poveternostnými vplyvmi. Panelové domy z obdobia socializmu boli napríklad projektované na 40 až 60 rokov, čo znamená, že ich životnosť v tomto období končí. Je však nutné vysťahovať sa z takého domu a zbúrať ho? Odborníci tvrdia, že v prípade, ak nie je narušený oceľový a betónový skelet panelového domu, je jeho životnosť takmer neobmedzená. Správne vyhotovené zateplenie domu účinne ochráni nosnú konštrukciu domu a výrazným spôsobom ovplyvňuje estetiku domu a tým aj celkovú kvalitu bývania.
ZAUJÍMAVOSŤ: Zateplenie domu bude musieť zniesť vyššie nároky

Zateplenie domu a požiarna bezpečnosť

Dôležitým faktorom, ktorý treba zohľadniť pri zateplení fasády budov, je požiarne hľadisko. O v súčasnosti najpoužívanejších systémoch na zateplenie domu z polystyrénu a minerálnej vlny môžeme povedať, že sú bezpečné. Pri ich použití na fasádach budov však treba dodržať určité kritéria. Pre budovy s požiarnou výškou do 12 m je možné použiť zatepľovacie materiály bez obmedzenia. V prípade novostavieb s požiarnou výškou viac ako 12 m sa kladú zvýšené požiadavky ako na samotný izolant, tak aj na celý zatepľovací systém. Penový polystyrén sa môže  použiť do požiarnej výšky 12 m a nad touto oblasťou sa používa minerálna izolácia. Na zateplenie novostavieb s výškou nad 30 m sa používa výhradne minerálna izolácia. Pri zateplení rekonštruovaných budov s požiarnou výškou viac ako 12 m sa obvykle ako izolant používa kombinácia polystyrénu a minerálnej vlny, buď vo forme striedania pásov z jednotlivých materiálov alebo použitím špeciálnych polystyrénových dosiek chránených minerálnou vlnou. (na našom trhu je takým produktom napríklad Isover Twinner)

Návrh hrúbky izolácie         

Pri výpočte hrúbky izolácie na zateplenie domu a jeho jednotlivých častí je potrebné vychádzať z novej tepelnotechnickej normy STN 730540-2:2013 (platnej od 1. januára 2013), ktorá požiadavky na izolácie stavieb značným spôsobom sprísňuje.
Požadovaná (normalizovaná) hodnota tepelného odporu R sa v prípade vonkajších stien po roku 2020 zvýši viac ako dvojnásobne, a to zo súčasných 3,0 m2.K/W na 6,5 m2.K/W. V praxi to znamená, že v prípade, ak by ste sa na zateplenie rozhodli použiť rovnaký materiál, museli by ste pri zachovaní požiadaviek normy použiť izoláciu s viac ako dvojnásobnou hrúbkou. Aktuálnym štandardom v prípade zateplenia obvodových stien v našich podmienkach je izolácia s hrúbkou asi 10 cm, čo je však z hľadiska platnej normy nedostačujúce.
 
Tepelná ochrana budov (platnosť od 1. 1. 2013) Zdroj: Isover

Druh stavebnej konštrukcie

Tepelný odpor Rn (m2.K/W)

Minimálna

hodnota

Rmin

Normalizovaná

(požadovaná)

hodnota RN

Odporúčaná hodnota

Rr1

Cieľová odporúčaná hodnota Rr2

Vonkajšia stena a šikmá strecha nad obytným vykurovaným priestorom > 45°

2,0

3,0

4,4

6,5

Plochá a šikmá strecha so sklonom ≤ 45°

3,2

4,9

9,9

9,9

Strop nad vonkajším prostredím

3,1

4,8

9,8

9,8

Strop pod nevykurovaným priestorom

2,7

3,9

6,5

6,5

Ekonomická optimalizácia nákladov

Pri výbere vhodného zateplenia je nutné zohľadniť nielen výšku vstupnej investície, ale aj náklady na vykurovanie danej budovy. Výpočtový model by mal pritom pri obytných budovách počítať s časovým horizontom 30 rokov a 20 rokov pri ostatných. Ak sa rozhodnete pre zateplenie domu, rekonštrukcia by mala prebiehať komplexne, vďaka čomu môžete v prípade bežného nezatepleného rodinného domu s podlahovou plochou asi 200 m2 dosiahnuť značné úspory energie.
Kým výmenou starých okien sa zníži pôvodná spotreba energie o 12 % a zateplením domu polystyrénom s hrúbkou 18 cm o 30 %, celková rekonštrukcia prinesie ešte viac. Komplexný prístup zahŕňajúci zateplenie fasády polystyrénom v rovnakej hrúbke, výmenu okien a zároveň zateplenie strechy izoláciou v hrúbke 30 cm doplnené strešnými oknami zredukuje pôvodnú spotrebu o viac ako polovicu. V niektorých prípadoch sa hodnota úspor môže dosiahnuť až  56 %.
NÁŠ TIP: Ak sa rozhodnete pre zateplenie domu, využite zľavu až 35 % na tepelnoizolačné materiály, ktorá platí pre zákazníkov ZSE.
Návratnosť jednotlivých opatrení sa v tomto prípade pohybuje od 7 do 13 rokov. Vyššia vstupná investícia komplexného zateplenia je plne kompenzovaná neskoršími výnosmi. Ak však plánujete investovať len do zateplenia fasády a nazdávate sa, že investícia sa vám pri použití izolácie s menšou hrúbkou vráti rýchlejšie, mýlite sa. Cena samotnej izolácie tvorí totiž asi len tretinu z celkových nákladov na zateplenie a ostatné náklady sú takmer fixné – cena za lepidlo, omietku, kotvenie, lešenie a prácu, ktorá môže tvoriť až polovicu z celkovej sumy zateplenia. Od určitej hrúbky izolácie (nad 20 cm) je už ale možné pozorovať nárast ceny za celý systém, pod čo sa podpisujú predovšetkým väčšia prácnosť a drahšie komponenty.
 
Návratnosť rekonštrukčných opatrení (pri zohľadnení 2% rastu cien energií).

Vplyv opatrení na úspory energie

Návratnosť v rokoch

Nové plastové okná

12 %

13

Zateplenie 18 cm EPS

30 %

7

Zateplenie 18 cm EPS + nové drevené okná

43 %

10,5

Zateplenie 18 cm EPS + nové drevené okná  + zateplenie strechy 30 cm + strešné okná

56 %

11,5

 
Zdroj: Isover
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...