Zabráni klimatizácia prehrievaniu interiéru?

redakcia setri.sk

Nie tak celkom. Klimatizácia nám pochopiteľne dokáže na nevyhnutný čas priestor ochladiť, aj to na úkor vyššej spotreby elektrickej energie. Počas leta je byt alebo dom prehriaty minimálne na 30°C, čo je realita letných dní, zvlášť pri bytoch v panelových domoch. Ak vlastníte byt v takomto bytovom dome, mali by ste vedieť, že vyviesť otvor pre klimatizáciu cez murivo a zateplenie nie je až také jednoduché.

klimatizácia

Vyžaduje totiž špeciálnu montáž. Zariadenie umiestnené v byte obsahuje chladič s ventilátorom a filter vzduchu. S vonkajšou časťou, ktorú tvorí kompresor, ventilátor a kondenzátor, musí byť spojené potrubím.

Pripravte sa na horúce leto

Klimatizácie len za 1 € denne. Zobraziť klimatizácie od ZSE

Čo v prípade prehrievania fasády?

V ostatných rokoch začali poprední európsky výrobcovia fasádnych povrchových úprav používať hraničné hodnoty, tzv. koeficient svetelnej odrazivosti, označovaný najčastejšie ako HBW (z nemeckého Hellbezugswert), čiže podiel odrazeného svetla na celkovom svetelnom žiarení dopadajúcom na fasádu a to hlavne z dôvodu prevencie prílišného prehrievania fasády (v dôsledku použitia tmavých odtieňov).

Doteraz používaný koeficient HBW však nezohľadňuje fakt, že reálne slnečné žiarenie, ktoré dopadá na fasádu, obsahuje okrem viditeľného svetla aj neviditeľné UV žiarenie a tiež infračervené žiarenie, ktoré tvorí takmer 60 % energie dopadajúceho slnečného žiarenia. Začalo sa teda merať celé slnečné spektrum a pracovať na zvýšení odrazivosti, najmä v infračervenej časti žiarenia. Výsledkom je zavedenie nového koeficientu TSR (Total Solar Reflectance = celková slnečná odrazivosť).

Klimatizácia nemusí byť nutná

Zavedenie nových tzv. „Cool pigments“ prispelo výrazne k zvýšeniu bezpečnosti a funkčnosti zateplených fasád, najmä pri použití tmavých a sýtych odtieňov, čo v minulosti nebolo možné práve pre prílišné prehrievanie povrchu. V praxi to znamená menšie namáhanie oslnených plôch vysokou teplotou, dlhšiu životnosť a zároveň väčšiu bezpečnosť v prípade všetkých tepelnoizolačných systémov bez ohľadu na výber farebného odtieňa.

Povrchová teplota zateplenej fasády môže byť vďaka novým pigmentom (pri rovnakom farebnom odtieni) až o 10 °C nižšia ako pri použití klasických pigmentov. Nový koncept platí pre všetky materiálové bázy tenkovrstvových omietok a fasádnych farieb v ponuke Baumit. Funkčnosť systémov je samozrejme garantovaná iba pri použití kompletného Baumit tepelnoizolačného systému.

Ďalšia nemecká spoločnosť Bioni GmbH prišla na trh s fasádnou farbou Bioni Perform, klasifikovaná ako „Cool Paint“, ktorá má vynikajúce tepelno-deformačné vlastnosti (až do 93%) v kombinácii s jej nízkou tepelnou vodivosťou vedie k nižšiemu prenosu tepla zvonku do vnútra a znižuje úroveň tepla vo vnútri budovy. Tým sa zmenší potreba používania klimatizácia alebo chladenia či už v domácnosti alebo všeobecne v budovách. Reálne znižuje tepelné zaťaženie budovy.

Vlhkosť môže migrovať zo steny, pričom dažďová voda a vlhkosť vzduchu sú v rovnakom čase z povrchu odpudzované. Zvyčajné škody, ktoré sú spôsobené vlhkosťou v tomto prípade nevznikajú. Navyše táto farba obsahuje nano častice striebra, vďaka čomu náter účinne a trvalo zabraňuje rastu rias a húb a to aj bez použitia konvenčných fungicídov a konzervačných látok.

Ešte pre stavbou alebo zateplením rodinného či bytového domu je potrebné fasádny systém vrátane zateplenia a farby navrhnúť tak, aby sa zabránilo prehrievaniu samotnej fasády, ale aj interiéru. Dobre navrhnutá izolácia a vhodne vybraná fasádna farba, alebo omietka zabráni nadmernému prehrievaniu a dokáže zabezpečiť, aby bola v interiéri príjemná klíma.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...